Дифтерія: розроблено проект клінічної настанови

Проекти клінічних настанов «Дифтерія» та «Ведення і контроль дифтерії» винесено для громадського обговорення. Проекти опубліковано на сайті Державного експертного центру Міністерства охорони здоров’я (МОЗ) України.

Про що документи

Проект клінічної настанови «Дифтерія» містить розділ з історії питання, обґрунтування і розділ щодо ведення та обстеження у разі випадків дифтерії та тісних контактів, зокрема діагностики дифтерії і лікування дифтерії.

Проект клінічної настанови «Ведення і контроль дифтерії» більше стосується протиепідемічних заходів, профілактики дифтерії, вакцинації.

Стан проблеми та пошук джерел для розроблення настанови

У передмові укладачів обох настанов йдеться, що в липні 2018 р. в Україні зафіксовано поодинокі випадки дифтерії. Щеплення проти дифтерії передбачено «Календарем профілактичних щеплень в Україні», затвердженим наказом МОЗ України від 16.09.2011 р. № 595 «Про порядок проведення профілактичних щеплень в Україні та контроль якості й обігу медичних імунобіологічних препаратів» (зі змінами і доповненнями, внесеними наказами МОЗ України від 11 серпня 2014 р. № 551, від 26 вересня 2016 р. № 996, від 18 травня 2018 р. № 947). За даними Державного реєстру лікарських засобів України станом на 16.07.2018 р. зареєстровані вакцини проти дифтерії, не зареєстровано препаратів протидифтерійного антитоксину. За інформацією МОЗ України наявна протидифтерійна сироватка. Питання охорони громадського здоров’я та медичної допомоги при дифтерії врегульовано більше ніж тридцятьма наказами МОЗ України, частина з яких зареєстровані в Міністерстві юстиції України.

Інформаційний пошук при підготовці проекту клінічної настанови «Дифтерія» проведено за ключовим словом «diphtheria» серед доступних джерел доказової медицини в базах: WHO, National Guideline Clearinghouse, CDC, IDSA, SIGN, NICE, AWMF, PubMed, DynaMed. За результатами попереднього відбору релевантних публікацій та після оцінок за AGREE II вибрано британський документ Public Health Control and Management of Diphtheria (in England and Wales) 2015 р.

Інформаційний пошук при підготовці проекту клінічної настанови «Ведення і контроль дифтерії» виконано за ключовим словом «diphtheria» серед доступних джерел доказової медицини в таких базах: WHO, National Guideline Clearinghouse, CDC, IDSA, SIGN, NICE, AWMF, PubMed, DynaMed. За результатами поперед­нього відбору релевантих публікацій та після оцінок за AGREE II вибрано документ ВООЗ «Manual for the Management and Control of Diphtheria in the European Region (WHO, 1994)». Також у клінічну настанову включено інформацію з документів «Diphtheria vaccine: WHO position paper — August 2017» та «Duodecim Medical Publications Ltd, Diphtheria (2017)».

Відповідальність лікарів

Автори зауважують, що обидва документи носитимуть у разі їх затвердження рекомендаційний характер і не повинні розцінюватися як стандарт медичної допомоги. Дотримання положень клінічних настанов не гарантує успішного лікування в конкретному випадку. Їх не можна розглядати як посібник, що включає всі необхідні методи діагностики та лікування або виключає інші.

Остаточне рішення щодо вибору конкретної клінічної процедури або плану діагностики чи лікування повинен приймати лікар з урахуванням клінічного стану пацієнта та інших обставин для проведення діагностики та лікування в конкретному закладі охорони здоров’я.

Куди надсилати пропозиції

Пропозиції та зауваження надсилати на електронну адресу: medstandards@dec.gov.ua.

За матеріалами: https://www.umj.com.ua

Перейти в каталог новин

Партнери

  • Zdorovi.ua
    Zdorovi.ua
    Пошук та бронювання лікарських засобів. З нами ви економите до 35% - Пошук ліків

Новини за розділами

Розсилка новин

Отримуйте дайджест головних новин кілька разів на місяць

Останні новини

Ми в соц. мережах

Читати новини в Telegram та Instagram