Медична реформа: ухвалено низку постанов Кабінету Міністрів України

25 квітня 2018 р. Уряд ухвалив чотири постанови, які дозволяють продовжити реформування системи охорони здоров’я.

Які постанови ухвалено

 • «Деякі питання договорів про медичне обслуговування населення за програмою медичних гарантій» (ознайомитися з проектом).
 • «Деякі питання електронної системи охорони здоровʼя» (ознайомитися з проектом).
 • «Про затвердження Порядку реа­лізації державних гарантій медичного обслуговування населення за програмою медичних гарантій для первинної медичної допомоги на 2018 рік» (ознайомитися з проектом).
 • «Про внесення змін до Порядку надання медичної допомоги іноземцям та особам без громадянства, які постійно проживають або тимчасово перебувають на території України», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 19 березня 2014 р. № 121 (ознайомитися з проектом).

Тексти відповідних урядових постанов буде оприлюднено на урядовому порталі найближчим часом.

Зокрема визначено, скільки заклади отримають за обслуговування пацієнтів у другій половині 2018 р., як медичні заклади укладатимуть договори з Національною службою здоров’я України (НСЗУ) та як функціонуватиме електронна система охорони здоров’я.

Нагадаємо, з 2 квітня 2018 р. по всій країні триває Національна кампанія з вибору лікаря «Лікар для кожної сім’ї». Вже понад 1,6 млн українців підписали декларації зі своїми сімейними лікарями, терапевтами чи педіатрами. Кампанія з вибору лікаря — перший етап змін.

Тарифні коефіцієнти

Постановою Кабінету Міністрів України закріплений базовий тариф за обслуговування пацієнта у 2018 р. — 370 грн. за людину на рік. Мова йде про прямі оплати від НСЗУ, які отримає медичний заклад за кожного пацієнта, який підписав з ним декларацію.

Крім того, визначені коригувальні вікові коефіцієнти:

 • від 0 до 5 років — 4;
 • від 6 до 17 років — 2,2;
 • від 18 до 39 років — 1;
 • від 40 до 64 років — 1,2;
 • понад 65 років — 2.

«Тепер керівники закладів мають усі інструменти, щоб підрахувати, який дохід вони зможуть отримати з липня, та спланувати, скільки пацієнтів вони можуть залучити», — зазначив під час брифінгу заступник міністра охорони здоров’я Павло Ковтонюк.

Електронні договори і звіти з НСЗУ

Тепер є законодавча база, яка дозволяє почати укладання договорів між НСЗУ та медичними закладами, які надають первинну медичну допомогу. Уклавши договір з НСЗУ не пізніше 1 червня, медичні заклади уже з 1 липня почнуть отримувати справедливу оплату за надання медичних послуг українцям. Перейти на нове фінансування заклади також можуть із 1 жовтня. У цьому разі підписати договір з НСЗУ вони мають не пізніше 1 вересня.

Документообіг між медичними закладами і НСЗУ відбуватиметься виключно в електронній формі. Так, договір медичний заклад і НСЗУ підписують у електронній формі.

«Подавати заявки, підписувати договори, надсилати звіти про роботу та відповідно отримувати кошти від НСЗУ заклади будуть тільки через електронну систему охорони здоров’я. Гроші перераховуватимуться щомісячно залежно від кількості пацієнтів, які підписали декларації з лікарями конкретного закладу», — зазначив голова НСЗУ Олег Петренко.

У перехідний період протягом 2018 р. заклади отримуватимуть додаткове фінансування і за частину пацієнтів, які були прикріплені раніше за територіальним принципом. Тариф на цих пацієнтів становитиме 240 грн. на рік.

Як працюватиме електронна система охорони здоров’я

Система «Електронне здоров’я» — основний інструмент НСЗУ для забезпечення електронного документообігу, оплати медичним закладам, згідно з програмою медичних гарантій, та збору статистичних даних в режимі реального часу.

Зараз в Системі реєструються медичні заклади та лікарі для підписання декларацій з пацієнтами. Згодом функціонал електрон­ної системи буде розширюватися: з’являться електронні рецепти та медичні картки.

Успіх реформи залежить від місцевої влади

Місцева влада та керівники медичних закладів на рівні з Урядом, Міністерством охорони здоров’я (МОЗ) України та НСЗУ мають долучитися до впровадження змін.

«Щотижня до електронної системи приєднуються нові заклади первинної допомоги та розпочинають підписання декларацій. Успішність і швидкість впровадження змін у системі охорони здоров’я зараз залежить і від МОЗ, і від місцевої влади. Команда МОЗ розробила необхідні нормативні акти і продовжує це виконувати, НСЗУ готується до початку укладання договорів. Тільки разом ми зможемо рухати зміни в охороні здоров’я далі», — наголосила в.о. міністра охорони здоров’я доктор Уляна Супрун.

Нагадуємо, щоб перейти на нову модель фінансування, усі комунальні заклади, які отримують субвенцію з одного місцевого бюджету, мають підписати договір з НСЗУ. Для цього місцева влада та головні лікарі повинні автономізувати заклади, підключити їх до електронної системи охорони здоров’я та розпочати кампанію «Лікар для кожної сім’ї», устаткувати заклади відповідно до базових вимог Табеля оснащення та виконати сервісні вимоги НСЗУ.

За матеріалами 


Перейти в каталог новин

Партнери

 • Zdorovi.ua
  Zdorovi.ua
  Пошук та бронювання лікарських засобів. З нами ви економите до 35% - Пошук ліків

Новини за розділами

Розсилка новин

Отримуйте дайджест головних новин кілька разів на місяць

Події

Останні новини

Ми в соц. мережах

Читати новини в Telegram та Instagram