Як лікарі пропонують запроваджувати професійне ліцензування: рекомендації до законопроекту

МОЗ України презентувало звіт за підсумками публічних консультацій про запровадження професійного ліцензування лікарів та представило рекомендації лікарської спільноти щодо підготовки відповідного законопроекту.

З квітня до червня цього року МОЗ України разом з партнерами провели 12 публічних консультацій у форматі групових обговорень. У них взяли участь понад 1000 лікарів, керівників медичних закладів і управлінців у сфері охорони здоров’я з усіх областей країни.

“Досвід демократичних країн показує, що залучення громадян до обговорення і розробки політики є дуже ефективним. Багато років в Україні впровадження нових політик відбувалось без участі громадян. Тепер це змінюється. Публічні консультації щодо ліцензування лікарів — лише один з прикладів взаємодії МОЗ України з громадськістю. Починаючи з обговорення концепції змін фінансування медичних послуг у 2016 році, ми залучаємо широке коло стейкголдерів на всіх етапах трансформації системи охорони здоров`я”, - сказала д-р Уляна Супрун, в.о. міністра охорони здоров’я України.

Професійне ліцензування - це нова система доступу до професії лікаря. Вона запроваджує персональну відповідальність лікаря за якість наданої медичної допомоги і визнання, що головне в роботі лікаря — професіоналізм, знання і його практика.

“Ми впроваджуємо прозору, чітку, незалежну систему професійного ліцензування лікарів замість системи атестації. Разом зі змінами в університетській медичній освіті та впровадженням безперервного професійного розвитку лікарське ліцензування вже в перспективі кількох років призведе до покращення якості медичної допомоги, підвищення професійного рівня і мотивації лікарів, зростання довіри до лікарів та престижності їхньої професії. На консультаціях ми переконалися, що українські лікарі це розуміють, готові допомагати змінювати систему і змінювати роль лікаря в цій системі”, - сказав Олександр Лінчевський, заступник міністра охорони здоров’я України.

Головними питаннями публічних консультацій були створення та робота Ліцензійної ради - органу, відповідального за видачу та припинення/позбавлення професійних ліцензій лікарів: процедура формування, критерії відбору та ротація членів Ліцензійної ради, критерії продовження та позбавлення ліцензії. Також консультувались щодо роботи лікарів, що вже практикують, у перехідний період.

“Концепція професійного ліцензування лікарів, що буде передана на розгляд нового Уряду, дозволить замінити численні корупційні ризики та зловживання адміністративним ресурсом – на зрозумілу і просту систему, що базується на дотриманні вимог до безперервного професійного розвитку. Запропоновані рішення передбачають заміну суб’єктивних та забюрократизованих підходів до професійної атестації лікарів прозорою системою ліцензування. Ми у BRDO розпочали роботу над проектом закону, щоб закріпити принципи доступу до професії лікаря на законодавчому рівні”, - зазначив Олексій Дорогань, голова правління Офісу ефективного регулювання.

Аналіз результатів публічних консультацій показав, що більшість лікарів вважають, що:

 • Обов’язковими вимогами для члена Ліцензійної ради є досвід лікарської практики, відсутність запису про доведене у суді кримінальне чи корупційне правопорушення, наявність вищої медичної освіти та громадянство України.
 • Умовою автоматичного продовження ліцензії лікаря має бути виконання вимог до безперервного професійного розвитку (БПР), у тому числі набір 50 балів БПР на рік, а також відсутність підстав розглядати питання про зупинення чи позбавлення ліцензії.
 • Підставою зупинення ліцензії з можливістю її подальшого продовження має бути: недостатня кількість балів БПР за звітний період, рішення клініко-експертної комісії (КЕК) чи суду, доведене порушення протоколів лікування або неналежного виконання професійних обов'язків.
 • Позбавити ліцензії можливо виключно за рішенням Ліцензійної ради або суду. Підставою для такої виключної санкції може бути недотримання професійних стандартів та протоколів лікування, доведені внутрішнім розслідуванням ЛР або висновком КЕК, а також за рішенням суду.
 • П’ять років є достатнім періодом для перехідного періоду.
 • Усі лікарі мають складати іспит протягом перехідного періоду.
 • Види освітньої діяльності, які зараховуватимуть лікарю як БПР, не повинні обмежуватись фахом лікаря, форматом заходу чи жодним іншим чином.

Ці висновки обов’язково будуть враховані під час підготовки законопроекту, який планується представити у парламенті до кінця вересня, та підзаконних нормативних актів щодо професійного ліцензування лікарів.

Публічні консультації проводило Міністерство охорони здоров’я України спільно з Офісом ефективного регулювання за сприяння Національного демократичного інституту та Інституту «Республіка» та завдяки підтримці Уряду Сполученого Королівства Великої Британії та Фонду ефективного врядування (GGF). Ця серія консультацій стала можлива завдяки щедрій підтримці британського народу через Департамент міжнародного розвитку Великої Британії в рамках Фонду розвитку ефективного врядування. Думки висловлені в цій презентації належать автору(-ам) та не обов'язково відображають погляди Департаменту міжнародного розвитку або Уряду Її Величності.

Перейти в каталог новин

Партнери

 • Zdorovi.ua
  Zdorovi.ua
  Пошук та бронювання лікарських засобів. З нами ви економите до 35% - Пошук ліків

Новини за розділами

Розсилка новин

Отримуйте дайджест головних новин кілька разів на місяць

Події

Останні новини

Ми в соц. мережах

Читати новини в Telegram та Instagram