Міфи та реальність про кардіопротектори: коментує кардіолог

У нашій країні кардіопротектори за популярністю поступаються лише нейро- та гепатопротекторним препаратам. Про це свідчать результати аналізу продажів лікарських засобів, в якому метаболічні кардіопротектори за обсягами продажів в 2017 році (920 млн гривень) входять в трійку лідерів.

Чи дійсно ці витрати виправдані в сенсі поліпшення роботи серця та стану серцево-судинної системи загалом розповідає Лариса Міщенко, лікар-кардіолог, доктор медичних наук, науковий співробітник ДУ “ННЦ Інститут кардіології ім. акад. М.Д.Стражеска” НАМН України.

Зважаючи на те, що українці найчастіше - приблизно в 60% випадків - помирають від серцево-судинних захворювань, цілком природним виглядає прагнення лікарів та пацієнтів покращити роботу серця та захистити його від можливих катастроф. Проте варто розібратись, які заходи є дієвими, а на що не варто витрачати зусилля.

Міф 1 - про крапельниці і уколи

Профілактичний курс крапельниць та уколів підтримує серце і допомагає запобігти ускладненням

Перш за все, варто пам’ятати, що внутрішньовенні та внутрішньом’язеві ін’єкції – це спосіб швидкої «доставки» ліків до організму, який має використовуватись при важких та невідкладних станах. Тому абсолютно неприпустимо без нагальної потреби застосовувати внутрішньом’язеві і тим більше внутрішньовенні ін’єкції та крапельниці.

По-друге, найбільш поширені в нашій країні так звані кардіопротектори (морфолінієва сіль тіазотної кислоти, солі аргініну, мельдоній та інші) відносять до лікарських засобів без доведеної ефективності. Це означає, що в теперішній час відсутні або вкрай обмежені докази їх клінічної та прогностичної ефективності у людей, які мають серцево-судинні захворювання, і саме тому ці ліки не внесені до сучасних міжнародних та національних рекомендацій і протоколів лікування серцево-судинних захворювань.

Міф 2 - про допінг

Якщо ліки визнали допінгом, значить вони діють

Лікарські засоби, що оптимізують обмін речовин в міокарді, безпосередньо в період їх застосування призводять до більш раціонального енергоутворення в клітинах різних органів, що сприяє більш ефективній роботі серця в тому числі. Саме ці властивості деяких кардіопротекторів, зокрема мельдонію, всупереч правилам іноді використовують спортсмени, щоб досягти кращих результатів. Проте варто пам’ятати, що кардіпротекторні ефекти цих препаратів проявляються безпосередньо під час їхнього застосування, даних на користь тривалого захисту від розвитку інфаркту міокарду або інших серцево-судинних ускладнень не існує.

Міф 3 - про аспірин

Я постійно приймаю аспірин, щоби захистити своє серце

Ацетилсаліцилова кислота (Аспірин - це торгова назва оригінального препарату) є дієвим захистом від серцево-судинних захворювань у пацієнтів з ішемічною хворобою серця, з перенесеним інфарктом міокарда або ішемічним мозковим інсультом або з атеросклеротичним захворюванням периферичних артерій. Але якщо такої патології немає, аспірин не варто приймати для первинної профілактики. Результати останніх досліджень показали, що у пацієнтів без анамнезу ІХС та атеросклеротичних захворювань периферичних артерій ризик розвитку шлунково-кишкових кровотеч суттєво перевищує потенційну користь щодо запобігання серцево-судинним катастрофам. Тому не довіряйте рекламі, що закликає захистити серце препаратами ацетилсаліцилової кислоти, тільки лікар може вирішити доцільність її тривалого застосування для кожного конкретного пацієнта.

Міф 4 - про періодичність прийому ліків

Краще періодично проходити курс лікування, підтримувати серце, ніж постійно приймати таблетки

Безумовно, кожен з нас прагне обійтись без регулярного вживання ліків. І це дійсно можливо при лікуванні гострих захворювань (наприклад, бронхіту або циститу), коли короткостроковий курс терапії призводить до повного одужання. Проте лікування більшості хронічних захворювань передбачає тривалий, протягом довгих років прийом ліків, що покращують не тільки самопочуття хворого, а й запобігають розвитку важких ускладнень, що загрожують життю. Саме така ситуація складається з лікуванням більшості захворювань серцево-судинної системи. На жаль, сьогодні ми не можемо вилікувати гіпертонічну хворобу або ішемічну хворобу серця, проте можемо утримувати артеріальний тиск в межах норми та сповільнити прогресування захворювань завдяки оптимально підібраній для кожного пацієнта медикаментозній та немедикаментозній терапії.

ЩО ТАКЕ РЕАЛЬНА КАРДІОПРОТЕКЦІЯ І ЯК НАСПРАВДІ ЗАХИСТИТИ СЕРЦЕ

Для більшості українців, які звикли або покладатися на тезу «мене хвороби обійдуть» або, навпаки, вдаватись до чисельних невиправданих обстежень та «курсів лікування», найкращий метод захистити своє серце – це перейти до здорового способу життя.

 • Раціональне здорове харчування – щоденний раціон має містити 50% овочів і фруктів, 25% «здорових» білків (нежирні види м’яса, бобові) та 25% цільнозернові продукти, які є джерелами клітковини. Тамуйте спрагу та вживайте переважно питну воду, уникайте солодких напоїв. Рекомендації МОЗ України: https://bit.ly/2lMgNrT
 • Регулярна фізична активність має становити для дорослих 150 хвилин на тиждень, якщо ви обираєте помірну інтенсивність навантаження, або 75 хвилин на тиждень – в разі інтенсивних фізичних вправ.
 • Якщо у вас надлишкова вага або ожиріння (кожен може легко розрахувати свій індекс маси тіла та з’ясувати свій статус) – маєте прагнути зменшити вагу за рахунок обмеження калорійності їжі та фізичних вправ.
 • Якщо у вас цукровий діабет, критично важливо дотримуватися вищезазначених заходів задля зміни способу життя та регулярно приймати цукрознижуючі препарати за рекомендацією лікаря. До речі, при діабеті 2-го типу препаратом першого вибору є метформін, який включено в програму “Доступні ліки”.
 • Відмова від куріння є вкрай важким для досягнення, натомість одним з найефективніших методів захисту судин і серця. Якщо не можете подолати залежність самотужки – звертайтесь за порадою до лікаря.
 • Якщо у Вас артеріальна гіпертензія (гіпертонічна хвороба), дієвим методом зниження артеріального тиску та запобігання ускладненням є дотримання здорового способу життя з одного боку та регулярна (постійна) медикаментозна терапія з іншого. Препарати, які знижують тиск водночас мають позитивний вплив на серце. Разом із лікарем ви маєте прагнути досягти тиску менш ніж 140 / 80 мм рт.ст., саме такий рівень забезпечує максимальний захист від інфаркту міокарда, мозкового інсульту та інших важких ускладнень артеріальної гіпертензії.
 • Якщо лікар визначив у вас високий ризик ускладнень, він має призначити вам ліки для запобігання та сповільнення розвитку атеросклерозу, так звані статини. Як і антигіпертензивні препарати, статини призначаються на постійній основі й застосовуються регулярно - тільки в такому випадку вони здатні захистити серце від катастрофи.

Як розпочати здоровий спосіб життя https://bit.ly/2vP8tNi

Перейти в каталог новин

Партнери

 • Zdorovi.ua
  Zdorovi.ua
  Пошук та бронювання лікарських засобів. З нами ви економите до 35% - Пошук ліків

Новини за розділами

Розсилка новин

Отримуйте дайджест головних новин кілька разів на місяць

Події

Останні новини

Ми в соц. мережах

Читати новини в Telegram та Instagram