Травми ахіллового сухожилля

Які фактори сприяють отриманню травми ахіллового сухожилля, що робити, якщо травма не минула вас, і як уникнути отримання подібної травми?

Ахіллове сухожилля (сухожилля п’яти) – це найміцніше і найтовстіше з сухожиль тіла людини. Пошкодження сухожилля може виникнути в тому випадку, коли навантаження на сухожилля не відповідає його міцності, і при різкому скороченні м’язів або ж внаслідок прямого сильного удару по сухожиль.

« Сухожилля п’яти приймає пряму участь в акті ходьби, стримує або амортизує всі травмуючі рухи, які можуть виникнути в результаті бігу, стрибків або підйому по сходинках вгору. Найпоширеніша причина травми цього сухожилля відбувається, коли людина, наступаючи на бордюр, раптом зісковзує з нього носком. Також це часта причина травм у спортсменів, яка відбувається на тлі багатократних мікротравм, формується запальний процес, послаблюється і стоншується структура сухожилля », – каже лікар-невролог, мануальний терапевт Д. Шубін.

Біомеханічні фактори, що сприяють пошкодженню сухожилля:

 • Високий звід стопи
 • Деформації п’яткової кістки.
 • Недостатня розтягнутість литкових м’язів і м’язів задньої поверхні стегна
 • О-подібне викривлення ніг
 • Звичка ступати на задню сторону п’яти
 • Ригідність (жорсткість) сухожилля п’яти
 • Надмірний поворот стопи всередину

Ахіллове сухожилля можна надірвати або розтягнути. Зазвичай, травма ахіллового сухожилля – це результат численних незначних пошкоджень (ігнорування перших симптомів призводить до більш серйозних травм).

Запальний процес, що починається в результаті дрібних, незначних травм може супроводжуватися незначним дискомфортом. В цьому випадку біль носить епізодичний характер і може з’являтися при підвищених фізичних навантаженнях. На тлі такого хронічного запального процесу зменшується міцність волокон, знижується їх еластичність, а в зонах мікронадривів можуть утворитися рубці. В результаті, при сильному фізичному навантаженні в результаті різкого руху, може статися повний відрив сухожилля.

Травма ахіллового сухожилля (розтягнення, розрив)

Розрив ахіллового сухожилля зазвичай виникає в осіб віком 30-50 років. Найчастіше місце розриву знаходиться в 3-5 см від місця кріплення сухожилля до п’яткової кістки.

Розриви ахіллового сухожилля найбільш часто відбуваються при різкому раптовому навантаженні, наприклад, під час старту у спринтерів або під час стрибка, при різкому згинанні стопи. При прямій травмі сухожилля (удар) може виникнути часткове пошкодження.

Спочатку з’являється гострий біль в області травми, з’являється набряк, активне підошовне згинання стає скрутним або повністю неможливим.

Діагностика травми

Рентгенографія при розриві ахіллового сухожилля не дає практично ніяких результатів. Справа в тому, що тканина сухожиль не затримує рентгенівські промені. Проте в деяких випадках рентген може побічно вказувати на травму цього сухожилля, наприклад, при виявленні перелому кістки гомілки.

Для діагностики розриву ахіллового сухожилля використовується ультразвукове дослідження та / або магнітно-резонансна томографія. МРТ також допоможе при діагностиці розтягування ахіллового сухожілія.

Лікування розриву ахіллового сухожилля

При лікуванні розтягувань зв’язок (ахіллового сухожилля) застосовується фіксуюча лонгета. У разі розриву ахіллового сухожилля показано хірургічне втручання. При розривах що не перевищують давність 2-х тижнів, можливе застосування черезшкірного закритого шва з подальшою гіпсовою пов’язкою, що накладається терміном на один місяць. Далі гіпс знімається для видалення швів і знову накладається ще на один місяць. При застарілих розривах сухожиль показаний метод відкритого ушивання сухожилля.

Операція проводиться з використанням місцевої чи провідникової анестезії. Лікар робить розріз шкіри в зоні розриву ахіллового сухожилля. Виділяються кінці сухожилля , потім відокремлюються від навколишніх тканин і проводиться ушивання їх кінців.

Після того, як повторний гіпс знімуть, призначається лікувальна фізкультура. Під час реабілітаційного періоду пацієнту доведеться пересуватися з паличкою. Повне навантаження на ногу можливе тільки через 8-9 тижнів після проведення операції. Для швидкої реабілітації можна використовувати Флогензим.

Проведена операція, як і отримана травма, теж супроводжується болем, запаленням і набряком.

Профілактика травми

 • Якщо у вас з’явився навіть незначний біль, на час відмовтеся від фізичних навантажень: бігу, фітнесу, їзди на велосипеді, футболу, та інших видів спорту, пов’язаних з бігом і стрибками.
 • Підберіть правильне взуття. Підошва взуття для занять спортом повинна бути гнучкою в передній частині.
 • Якщо у вас з’явилося відчуття дискомфорту в області п’яти, зверніться до лікаря, щоб з’ясувати причину.

Якщо виконувати розтягуючі вправи, а також випрямляючі і розтягуючі вправи литок та підколінних м’язів і сухожиль, можна уникнути практично всіх пошкоджень ахіллового сухожилля. Слід пам’ятати, що можливість виконання цих вправ багато в чому залежить і від загального фізичного стану, тому, перш ніж приступити до них, отримаєте консультацію фізіотерапевта.

Якщо у вас немає можливості негайно звернутися до лікаря при підозрі на травму ахіллового сухожилля, забезпечте гомілковостопному суглобу і стопі спокій, охолоджуйте травмовану зону льодом і тримайте ногу в піднесеному становищі.

Перейти в каталог новин

Партнери

 • Zdorovi.ua
  Zdorovi.ua
  Пошук та бронювання лікарських засобів. З нами ви економите до 35% - Пошук ліків

Новини за розділами

Розсилка новин

Отримуйте дайджест головних новин кілька разів на місяць

Події

Останні новини

Ми в соц. мережах

Читати новини в Telegram та Instagram