Чи можуть вам ввести вакцину, яка зіпсувалася у період знеструмлення?

Останнім часом пацієнти занепокоєні через збереження якості вакцин в амбулаторіях чи пунктах щеплення в умовах відключення електроенергії. Їхні переживання здебільшого стосуються питання, чи можуть їм ввести вакцину, яку зберігали з порушенням «холодового ланцюга»?

Спробуймо спочатку відповісти коротко: Ні. Виникнення таких ситуацій неможливе. Медична система розпочала підготовку до можливих відключень світла заздалегідь. Регіональні склади зберігання вакцин і більшість центрів первинної медико-санітарної допомоги обладнані генераторами. Усі заклади охорони здоров’я, які займаються вакцинацією, мають чіткий алгоритм дій на випадок знеструмлення, а медики пройшли додаткове навчання і знають, що робити.

Заклади первинної медико-санітарної допомоги, що надають послуги з вакцинації, можуть зберігати вакцини для рутинних щеплень та проти COVID-19 від 1 тижня до 1 місяця. Навіть попри періодичне знеструмлення через терористичні дії російської федерації.

Для цього заклади мають відповідати таким критеріям:

 1. Мати потрібне оснащення:

 • холодильник для вакцин об'ємом, достатнім для одномісячного запасу вакцини;
 • реєстратор температури (спеціальний пристрій для безперервного контролю температури вакцини);
 • індикатор заморожування вакцини;
 • термосумки із двома повними комплектами холодових елементів на кожну (4 холодові елементи на 1 комплект), обсягу яких вистачить для транспортування/тимчасового зберігання всього об’єму вакцин, що є на зберіганні у закладі;
 • електрогенератор та паливо до нього в обсязі, достатньому для щоденного використання холодильного обладнання для зберігання вакцин протягом щонайменше 15 днів.

Якщо заклад не має можливості встановити електрогенератор, холодильник із вакцинами має бути підʼєднаним до джерела безперебійного живлення з місткістю акумулятора/ів не менше ніж на 12 годин безперервної роботи.

 1. Мати підготовлених працівників.

Вони мають пройти навчання про дотримання вимог «холодового ланцюга» з отриманням теоретичних та практичних навичок. Підтвердити таке навчання можна сертифікатом або записом у журналі реєстрації інструктажів.

Медичні працівники мають обов’язково знати:

 • антигенний склад вакцин для рутинної вакцинації та їхню чутливість до різних температурних умов (термочутливі і чутливі до заморожування);
 • порядок забезпечення належних умов зберігання, транспортування, приймання та обліку вакцин, анатоксинів та алергену туберкульозного в Україні;
 • використання обладнання безперервного контролю температури, термохромних етикеток (VVM) та індикаторів заморозки;
 • використання термосумок (знання схем розміщення холодоелементів та час їх кондиціювання (відтаювання), тривалість збереження температурного режиму «+2…+8 °С»);
 • про проведення «шейк-тесту» (тест на струшування використовується для перевірки, чи була зіпсована чутлива до заморожування вакцина через вплив низької температури (нижче 0 °С);
 • використання електрогенератора або акумуляторного джерела безперебійного живлення;
 • правила протипожежної безпеки.

Якщо заклад потребує перерозподілу вакцин на період понад 1 тиждень, його керівник має спрямувати офіційний запит на структурні підрозділи з питань охорони здоров'я обласних військових адміністрацій та Київської міської військової адміністрації. В запиті зазначається зобов'язання закладу негайно звітувати (протягом 24 годин усно та 48 – письмово) про будь-які зміни в обладнанні та персоналі. За результатами звітування структурний підрозділ з охорони здоров'я негайно ухвалює рішення щодо поточного зберігання та майбутніх розподілів/перерозподілів вакцин.

Що ж до закладів, які не відповідають вимогам?

Заклади первинної медико-санітарної допомоги, які не відповідають наведеним вище критеріям, можуть забезпечити вакцинацію через застосування таких способів (окремо чи разом):

 1. Щотижневий розподіл вакцини (виходячи з тижневих потреб), якщо в пунктах вакцинації дотримано всіх умов:

 • виділений холодильник для вакцин, що працює;
 • термосумка;
 • термометр та забезпечення моніторингу температури не менше двох разів на добу;
 • застосування лише тих вакцин, що поставляються з термохромною етикеткою (VVM) й індикатором заморожування.
 1. Використання вакцини через проведення мобільних сесій вакцинації в організованих колективах (яслах, школах тощо).

У закладах охорони здоров'я, не обладнаних приладом безперервного моніторингу температури та без електронних температурних записів, доступних протягом усього періоду зберігання, не можна зберігати відкриті багатодозові флакони з вакциною більше ніж 6 годин від часу відкриття або до кінця сесії вакцинації залежно від того, що наступить раніше.

Заклади охорони здоров'я, які отримують вакцину щотижня, забезпечуються запасом вакцин лише після повного звітування про використання вакцини за попередній тиждень та підтвердженої кількості вакцин, що залишилися з попереднього тижня.

Варто пам’ятати, що всі медичні працівники, дотичні до зберігання вакцин та надання послуг вакцинації, уже пройшли навчання щодо дотримання вимог «холодового ланцюга» та моніторингу температури, антигенного складу рутинних вакцин та їхньої чутливості до різних температурних умов. Вони знають і чітко дотримуються правил розміщення вакцин до термосумок в разі знеструмлення, постійно стежать за справністю обладнання. Вакцинальні сесії планують або коригують так, щоби уникнути збігу вакцинальної сесії із плановим відключенням електроенергії.

Всі вакцини, що застосовують у закладах охорони здоров’я, якісні й ефективні, тож зберігайте спокій, вакцинуйтеся і будьте здорові!

Перейти в каталог новин

Партнери

 • Zdorovi.ua
  Zdorovi.ua
  Пошук та бронювання лікарських засобів. З нами ви економите до 35% - Пошук ліків

Новини за розділами

Розсилка новин

Отримуйте дайджест головних новин кілька разів на місяць

Останні новини

Ми в соц. мережах

Читати новини в Telegram та Instagram