Правила догляду за шерстю собаки


Догляд за шерстю собаки – важлива складова грумінгу. Регулярне розчісування, періодичні стрижки, купання та інші процедури мають не тільки естетичне значення. Розчісування, вичісування сприяють більш активному кровопостачанню волосяних цибулин, рівномірному розподілу шкірного жиру по шерсті, дозволяють виявити паразитів, дерматологічні проблеми. Відсутність догляду за шерстю призводить до погіршення її стану, створює сприятливі умови для розмноження хвороботворних мікроорганізмів, розвитку шкірних захворювань, негативно позначається на загальному самопочутті вихованця.

Складові догляду за шерстю собаки

Догляд за шерстю собак включає в себе такі процедури:

 • вичісування щітками, видалення волосків, що випали, забруднень. В процесі вичісування також здійснюється легкий масаж шкіри;
 • розчісування гребнями, в процесі якого сплутана шерсть розділяється на пасма, розплутуються ковтуни;
 • зістригання ковтунів, які не вдається розплутати;
 • тримінг – висмикування жорсткого остьового волосся вручну або за допомогою спеціальних інструментів;
 • гігієнічна стрижка – укорочення, вистригання шерсті на окремих ділянках, де вони заважають, завдають дискомфорт (борода, вуса, волосся навколо очей, геніталій, анального отвору, в області вух, між пальцями);
 • повна стрижка за допомогою ножиць, спеціальної машинки, зазвичай здійснюється відповідно до екстер'єрних стандартів конкретної породи, також може бути креативною;
 • купання з подальшим сушінням шерсті феном або природним висиханням.

Косметика для собачої шерсті

Шампуні для собак можуть бути звичайними та лікувальними, з добавками протеїнів, олій, трав'яних екстрактів, з підфарбовуючим або відбілюючим ефектом, з добавками для посилення природного забарвлення. Локальні забруднення легко видалити за допомогою сухого шампуню, деякі різновиди присипок також використовуються для вирівнювання нерівномірного забарвлення.

Бальзами, кондиціонери використовуються після шампуню, діляться на такі, що змиваються, та незмивні. Зазвичай вони містять добавки олій, які відновлюють природне змащування шерсті після купання та полегшують розчісування, запобігають утворенню ковтунів. Замість готового кондиціонера можна додати косметичне масло (норкове, касторове, мигдальне та інші) в шампунь або в воду для ополіскування. Деякі кондиціонери забезпечують красиву укладку стриженої шерсті, мають антистатичний і інші ефекти. Вибирати їх потрібно з урахуванням типу шерсті та завдань, які необхідно вирішити.

У проміжках між купаннями шерсть, яка схильна до утворення ковтунів, перед розчісуванням можна обробляти спеціальним складом для полегшення їх розплутування (так званий антиковтунін).

Ряд фіксуючих засобів надає шерсті додатковий обсяг і жорсткість. Це пінки, муси, гелі, які наносяться на чисту вологу шерсть. До них зазвичай вдаються перед виставкою, фотосесією.

Після короткої стрижки, гоління можливе подразнення шкіри, його знімають за допомогою спеціальних лосьйонів, також допустимо застосування гіпоалергенного дитячого крему без ароматів.


Типи шерсті й особливості догляду

Повний перелік доглядових процедур, частота їх виконання для власників різних типів шерсті різниться. Найпростіший догляд за гладкошерстими, короткошерстими собаками (ротвейлер, стаффордширський тер'єр, боксер, мопс, доги). Їх досить вичісувати раз на 10 днів (при линянні раз на 3 дні) щітками з натуральною щетиною, еластичними гумовими. Купання потрібне кілька разів на рік, переважно в період линяння.

Також невибагливі до догляду собаки з шерстю середньої довжини, так званого дикого типу (німецька, східно-європейська, середньоазіатська вівчарка, ретривер, лабрадор, сетер, ірландський вовкодав, лайки, хаскі). Їх потрібно вичісувати щіткою з металевими зубцями (при густому підшерсті – пуходеркою) 2-3 рази на тиждень, в період линьки – щодня. Періодично потрібна гігієнічна стрижка. Шерсть цього типу легко очищається від забруднень, а залози виробляють достатню кількість секрету для змащування. Тому такі собаки зрідка потребують купання, а після нього не потрібно використовувати бальзами з олією.

Складніше догляд за собаками з кучерявою шерстю (пудель, кокер-спанієль, бедлінгтон-тер'єр, мальтіпу). Молодим собакам необхідно часте миття (від 1 разу на тиждень до 1 разу на місяць), оскільки розчісувати брудну шерсть не рекомендується. Це призведе до обламування остьового волосся та висмикування підшерстя. Перед розчісуванням обов'язково використовувати склад від ковтунів, бальзам, масло, ковтуни обережно розплутувати пальцями, потім розчісувати шерсть щіткою. Якщо розібрати волосся не вдається, собаку купають з бальзамом і продовжують розплутування ковтунів в процесі сушіння.


Перед стрижкою, яка виконується кожні 2-3 місяці, потрібно розчісувати мокре кучеряве волосся так, щоб воно випросталося. Якщо собаку не будуть стригти, шерсть просушують дуже обережно, загортають в рушник, змінюють їх в міру намокання. Коли шерсть майже висохне, її акуратно розчісують і досушують феном, щоб волосся зберегли природний малюнок, не витягнулися та не розпалися на окремі пасма. У дорослих, зрілих собак шерсть більш пружна, не так заплутується. Часте миття та розчісування їм не потрібне. Досить розчісувати пуходеркою шерсть на лапах, хвості та вухах, купати перед загальною стрижкою. Раз на 2-3 тижні виконується гігієнічна стрижка морди, лап.

Особливий догляд потрібен екзотичним собакам з нестандартними різновидами шерсті. Так, гола китайська чубата потребує розчісування довгого волосся на ділянках, де воно росте, та їх періодичного укорочення. Із застосуванням шампуню миють тільки це волосся, інші ділянки тіла протирають спеціальними вологими серветками. У деяких собак (комондор, кулі, пумі, шнуровий пудель) довга хвиляста шерсть закручується в шнури, схожі на косички-дреди. Догляд за такою шерстю складний, клопіткий, шнури потрібно регулярно розділяти, щоб забезпечити дихання шкіри та видалити забруднення. Купати таких собак найкраще в салонах, кожен шнур необхідно окремо намилити, а потім прополоскати, а для повного висихання потрібно кілька днів.

Найбільш складний догляд потрібен довгошерстим і жорсткошерстим собакам.


Догляд за довгою шерстю

Довга шерсть підрозділяється на кілька категорій:

 • хвиляста зі слабо вираженим підшерстям (спанієлі, сеттери, бордер коллі, той тер'єр, голден ретривер);
 • довга з щільним підшерстям (коллі, кавказькі вівчарки, чау-чау, пекінеси ,шпіци);
 • довга та тонка (афганські хорти, апсо, мальтійські болонки, йорки);
 • брудаста, м'яка, шерсть і підшерсток рясні (чорний, тибетський, скай тер'єр, бобтейл, бріар).

Найпростіше доглядати за першим різновидом шерсті, основна складова – регулярне розчісування, вичісування забруднень. До утворення ковтунів така шерсть не схильна, тому розчісувати її потрібно не дуже часто.

Довгошерстим собакам з густим підшерстям не потрібне щоденне розчісування, воно тільки погіршує якість шерсті, знижує щільність підшерстя. Краще вжити заходів, які допоможуть знизити інтенсивність забруднення та заплутування шерсті. У сиру погоду, коли на вулиці калюжі, сльота та бруд, власників такої шерсті рекомендується вигулювати в комбінезонах, які допоможуть запобігти її забрудненню. У період між линьками таких собак досить розчісувати та вичісувати двічі на місяць. Спочатку їх акуратно вичісують щіткою з щетини в напрямку, протилежному зростанню шерсті, потім прочісують по ходу зростання. Розчісувати шерсть потрібно по всій довжині, при цьому обережно розділяти ковтуни, намагаючись не висмикнути волосся. Для розчісування шерсті на стегнах, хвості, вухах застосовується металевий гребінь середньої частоти.

Довгу, густу, але тонку та м'яку шерсть можна розчісувати тільки після зволоження. Виставкових собак з такою шерстю купають щотижня, при наявності ковтунів зволожену шерсть спочатку розчісують, розплутують, потім миють, при відсутності або незначній кількості ковтунів можна спочатку скупати вихованця, а потім розчісувати. Після купання на шерсть обов'язково наноситься олія, оскільки природного мастила для всієї довжини не вистачає. Дуже довгу шерсть потрібно сушити феном і в процесі сушіння обережно розчісувати, починаючи з кінчиків. Чисту, злегка вологу шерсть поділяють на пасма та накручують в папільйотки (загортають кожне пасмо в ганчірочку, цигарковий папір, складають вчетверо, фіксують гумкою). Завдяки такому накручуванню шерсть не плутається та не забруднюється. 2-3 рази на тиждень папільйотки потрібно знімати та накручувати нові, щоб шерсть не заламувалася в місцях згинів.

Так само доглядають за шерстю виставкових брудастих собак. Довга шерсть цього типу схильна до утворення суцільних ковтунів, які неможливо розплутати. Тому невиставкових собак рекомендується коротко стригти, представникам деяких порід виконують гігієнічну стрижку живота, грудей, пахв. Також брудастим собакам потрібне періодичне розчісування.


Догляд за жорсткою шерстю. Тримінг

Остьове волосся жорсткошерстих собак відрізняються особливою структурою, біля основи воно тонке, в середній частині поступово товщає, ближче до кінця знову тоншає. При стрижці волосся зазвичай обрізається на межі тонкої основи та потовщеною серединної ділянки. Після зістригання, гоління ця ділянка не відновлюється, росте тонка частина волоса, природна структура шерсті порушується, вона стає м'якою. Для збереження нормальної структури жорсткої шерсті її власників не можна коротко стригти або голити, допустимо тільки укорочення шерсті, що відросла на окремих ділянках, переважно на голові, в області вух, на горлі та животі, навколо хвоста.

Жорстке волосся після відмирання надовго залишається в цибулині. Мертве волосся січеться, стирчить в різні боки, надає тварині неохайного вигляду, заважає проростанню нових. Оскільки природна линька у жорсткошерстих собак дуже слабо виражена, доводиться вдаватися до процедури, яка служить її штучною заміною, вищипувати омертвіле остьове волосся. Така процедура називається тримінгом, ручний тримінг ще називають щипкою або плакінгом, а механічний – стриппінгом. Можна вищипувати шерсть по всьому тілу за одну процедуру або обробляти окремі ділянки з інтервалом 10-14 днів, останній варіант тримінга іменується роллінгом. Існує 3 різновиди тримінгу:

 • гігієнічний, виконується двічі на рік, навесні та восени, обробляється все тіло, крім бороди;
 • виставковий, зазвичай проводиться в 2 етапи. За 1,5-2 місяці до виставки виконують повний гігієнічний тримінг, а перед заходом зістригають відрослу шерсть на окремих ділянках, відповідно до породної схеми;
 • косметичний, в міжсезоння, складається з роллінгу та підрівнювання шерсті для збереження потрібної форми.

Дуже важливо правильно визначити момент проведення гігієнічного тримінгу, вищипувати волосся найкраще в момент, коли більша його частина відмерла. Коли кровопостачання та живлення волосків припиняється, вони виглядають тьмяними, неохайними, січуться. При вищипуванні такого волосся собака не відчуває дискомфорту. Вищипування незрілої шерсті, яка ще не втратила зв'язку з фолікулами, – болюча процедура, волосяні цибулини травмуються, можуть запалюватися.

Перед початком тримінгу собаку потрібно розчесати, видалити забруднення, розділити сплутані волоски. Обробка здійснюється у напрямку від холки до стегон, зверху вниз. Шерсть вищипується невеликими пучками, різкими впевненими рухами в напрямку її зростання. Захопивши пучок, потрібно притиснути пальцями вільної руки шкіру трохи вище цієї області. Як при плакингу, так і при стриппінгу рекомендується користуватися латексними напальчниками, вони захистять пальці від роздратування, утворення мозолів. Поліпшити зчеплення з шерстю, виключити прослизання допоможуть крейда, пудра. Способи вищипування:

 • вручну,
 • за допомогою тримінгового ножа;
 • за допомогою металевого або мінерального каменю, пемзи для тримінгу.

У першому випадку волоски затискаються між подушечками пальців, важливо не намагатися захопити занадто великий пучок за один прийом. Тримінговочний ніж зазвичай нагадує мініатюрну гребінку з зубцями, які дозволяють розділити пучок на маленькі пасма, рідше використовуються ножі без зубців. Перед початком процедури важливо переконатися, що полотно між зубцями не гостре, в разі необхідності затупити його, інакше ніж буде не висмикувати волоски з коренем, а зрізати їх. Другий важливий момент – ніж повинен розташовуватися паралельно до росту волосся. Камені або ножі без зубців використовуються для обробки морди, вух, пучок притискають пальцем до робочої поверхні. Після завершення тримінгу собаку бажано викупати з шампунем, який містить компоненти проти подразнення та запалення шкіри.

Догляд за шерстю – комплексне завдання

Регулярні гігієнічні процедури – важлива, але не єдина складова турботи про шерсть собаки. Її стан значною мірою залежить від харчування собаки, збалансованості раціону та наявності в ньому достатньої кількості вітамінів, мінералів, жирних кислот. Якісні промислові корми класу супер-преміум містять усе необхідне для краси та здоров'я шерсті. Підтримка оптимального мікроклімату також є суттєвою складовою догляду за шерстю. Не менш важливі регулярна обробка від паразитів і візити до ветеринарного фахівця. Профілактичні обстеження дозволяють виявити шкірні та внутрішні захворювання, які відбиваються на стані шерсті, та своєчасно почати їх лікування.


Перейти в каталог новин

Партнери

 • Zdorovi.ua
  Zdorovi.ua
  Пошук та бронювання лікарських засобів. З нами ви економите до 35% - Пошук ліків

Новини за розділами

Розсилка новин

Отримуйте дайджест головних новин кілька разів на місяць

Події

Останні новини

Ми в соц. мережах

Читати новини в Telegram та Instagram