Сезон активності плазунів: правила першої допомоги при укусі змії


В Україні з літньою порою розпочався період активності плазунів та так званий сезон зміїних укусів. У квітні-травні 2023 року було зареєстровано 17 звернень по медичну допомогу через ураження зміїною отрутою, що на 9 звернень більше, ніж 2022 року, та на 4 звернення менше, ніж 2021 року. Серед постраждалих 6 дітей до 17 років. Звернення зареєстровані у Львівській області – 7 випадків, Дніпропетровській – 3 випадки, Закарпатській і Полтавській – по 2 випадки; по 1 випадку зареєстровано у Житомирській, Київській та Чернівецькій областях.

Змії ведуть активний спосіб життя тільки в теплий період року – з перших чисел квітня і до глибокої осені, зимою впадають в сплячку. Місцями проживання змій є узлісся, лісові галявини, лісосмуги, порослі чагарником яри і балки, степові схили з чагарниками. У сонячний день плазуни полюбляє вигріватися на стежці, на пнях.

Зі змією можна зустрітися навіть під час роботи на присадибній ділянці або на подвір’ї домогосподарств. Змії часто з’являються там, де є побутове сміття, звалище будівельних чи інших матеріалів. При зустрічі з плазуном варто пам’ятати, що змія ніколи не нападає на людину першою і кусається тільки захищаючись!

Як уберегтися від укусів змії, коли плануєте відвідати місцевість, де потенційно можуть бути плазуни

 • Не наближайтеся, якщо побачили змію, не робіть різких рухів та почекайте, поки вона відповзе. Не намагайтеся зловити чи вбити змію.
 • Перевіряйте місця відпочинку. Перш ніж сісти на траву, камінь, хмиз або колоду, пошарудить чи постукайте ціпком, палицею тощо, аби налякати змію.
 • Одягайтеся відповідно. Якщо вирушаєте до місцевості, де можуть жити змії, обирайте одяг, який захистить від укусів: високі черевики та довгі штани із цупкої тканини, котрі слід заправити у черевики.
 • Не торкайтеся руками неперевірених об’єктів. Змії часто ховаються у старих пнях, копицях сіна, під камінням чи поваленими стовбурами дерев. Тому цих об’єктів краще не торкати руками, а користуватися палицею.

Тож будьте уважні та обережні!

Що робити якщо вкусила змія

Якомога швидше звернутись до лікарні або іншого медичного пункту! Адже укуси небезпечні саме ускладненнями, що можуть після них виникнути.

Якщо до лікарні далеко та займає багато часу, слід надати домедичну допомогу постраждалому самостійно.

 • Перемістіть людину у зручне положення, забезпечте їй мінімум рухів.
 • Звільніть місце укусу від взуття, одягу чи прикрас.
 • Під час транспортування бажано зафіксувати кінцівку у піднесеному положенні за допомогою шини або підручних засобів.
 • Місце укусу потрібно обробити антисептичним розчином та накласти пов’язку, що злегка здавлює кінцівку.

Чого НЕ слід робити

 • висмоктувати отруту, бо це може спровокувати алергічну реакцію та набряк верхніх дихальних шляхів;
 • накладати джгут;
 • припікати рану;
 • вживати алкоголь.

Якщо ви вирішили вирушити на відпочинок ближче до лісу чи водойми на природу зважайте на воєнний стан, обстріли території України росією, тимчасову окупацію та високу мінну небезпеку на деяких територіях.

Нагадаємо, на території України поширені кілька видів отруйних змій, чиї укуси стають причиною звернень по медичну допомогу:

 • Гадюка звичайна – поширена у Поліссі, частково – лісостепу, а також у Карпатах. Мешкає в лісах, поблизу галявин, боліт, на берегах водойм, луках у долинах рік та озер на межі з лісами, на вирубках, порослих чагарником пагорбах, на узбіччі доріг, вздовж берегів меліоративних каналів.
 • Гадюка Нікольського – поширена в лісостеповій зоні північної частини Одеської, Вінницької, Кіровоградської, Черкаської, Дніпропетровської, Полтавської, півдня Чернігівської та Сумської, Харківської, Луганської, півночі Донецької областей.
 • Гадюка степова – поширена у степу і лісостепу континентальної України, здебільшого на Лівобережжі, а також у степах та на північному макросхилі Кримських гір.

Перейти в каталог новин

Партнери

 • Zdorovi.ua
  Zdorovi.ua
  Пошук та бронювання лікарських засобів. З нами ви економите до 35% - Пошук ліків

Новини за розділами

Розсилка новин

Отримуйте дайджест головних новин кілька разів на місяць

Події

Останні новини

Ми в соц. мережах

Читати новини в Telegram та Instagram