Шляхи введення антибіотиків: стандарти, накази, рекомендації


Розповідає Ігнат Гаврилов, фармацевт відділу антимікробної резистентності та інфекційного контролю ЦГЗ.

Як гадаєте, що більш охоче обере пацієнт: пігулку чи укол? Як на мене, відповідь очевидна! Але чи дійсно ми можемо піти на зустріч пацієнту та спростити його страждання?

Почнемо з визначень. Шлях введення — це спосіб потрапляння лікарського засобу в організм. Їх існує велике різноманіття, але для антимікробних препаратів їх перелік навмисно обмежений.

Згідно зі стандартом «Раціональне застосування антибактеріальних і антифунгальних препаратів з лікувальною та профілактичною метою» затвердженого наказом №823 МОЗ України від 18 травня 2022 року, шляхи введення антибактеріальних препаратів суворо регламентовані.

У закладах охорони здоров’я, що надають спеціалізовану та високоспеціалізовану медичну допомогу, антибактеріальні препарати слід вводити відповідно до інструкції. Існують такі шляхи введення антибактеріальних препаратів:

 • пероральний;
 • внутрішньовенний;
 • внутрішньокістковий;
 • інгаляційний (деколи).

Заборонені такі шляхи введення, як інтраартеріальний, ендолімфатичний, внутрішньочеревний, внутрішньом’язовий та безпосередньо в рану.

Про внутрішньом’язовий шлях введення варто згадати коли:

1. Єдино можливий шлях згідно з інструкцією;

2. Неможливо виконати внутрішньовенний або внутрішньокістковий шлях введення за необхідності надання пацієнтові невідкладної медичної допомоги.

У закладах, що надають первину медичну допомогу, призначення ін’єкційних антибіотиків взагалі заборонено! У випадку потреби їх призначення, пацієнта передають до закладів вторинного або третинного рівня.

Отже, лікар повинен обирати найбільш гуманний метод лікування — пероральні антибіотики. Або ж якнайшвидше переводити з парентерального шляху введення на ентеральний. І попри те, що лікарю може здатися, що фармакотерапія без уколів то «несолідно» та недостатньо ефективно, чисельні дослідження продемонстрували, що не має різниці в ефективності перорального та внутрішньовенного шляхів введення. Потрібно пам’ятати, що пероральне введення антибактеріальних препаратів має такі переваги:

 • зниження ризику розвитку катетер-асоційованих інфекцій кровотоку;
 • зниження ризику розвитку ускладнень, що пов’язані з інфузією пацієнта;
 • зниження вартості лікування пацієнта;
 • краще ставлення пацієнтів до лікування;
 • зниження ризику інфікування медичних працівників;
 • зменшення тривалості госпіталізації пацієнтів.
Тому при виборі шляху введення антибіотика лікарю допомагає Стандарт і ретельна оцінка усіх переваг та недоліків у кожному окремому випадку.

Перейти в каталог новин

Партнери

 • Zdorovi.ua
  Zdorovi.ua
  Пошук та бронювання лікарських засобів. З нами ви економите до 35% - Пошук ліків

Новини за розділами

Розсилка новин

Отримуйте дайджест головних новин кілька разів на місяць

Події

Останні новини

Ми в соц. мережах

Читати новини в Telegram та Instagram