У системі охорони здоров’я розпочали розроблення професійного стандарту капелана

10 березня 2023 року Національним агентством кваліфікацій (НАК) зареєстровано заявки на розроблення проєктів професійних стандартів капелана та помічника капелана в охороні здоровʼя. Розробником виступатиме ГО «Асоціація капеланів в охороні здоровʼя України» – http://medkapelan.com.ua.

До складу робочої групи з розроблення проєктів стандартів входитимуть представники різних конфесій та Міністерства охорони здоровʼя України. Розроблення планується завершити не пізніше лютого 2024 року. Ознайомитися з заявками на розроблення проєктів стандартів можна на офіційному вебсайті НАК – https://data.nqa.gov.ua/zaavki-profstandarts.

Порядок розроблення, введення в дію та перегляду професійних стандартів розроблення затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 31 травня 2017 р. № 37.

Нагадаємо, що останні роки схарактеризувалися низкою кроків у напрямі впровадження капеланства в сфері охорони здоровʼя, зокрема:

 • включення духовної опіки до Національного класифікатора медичних інтервенцій НК 026:2021;
 • визначення духовної підтримки складовою паліативної допомоги (наказ МОЗ від 04.06.2020 № 1308);
 • покладення відповідальності за координацію капеланської діяльності в сфері охорони здоровʼя на Громадську раду при МОЗ з питань співпраці з ВРЦіРО (наказ МОЗ від 15.06.2021 № 1207);
 • започаткування перших програм з клінічної душпастирської підготовки;
 • включення професій «капелан в охороні здоровʼя» та «помічник капелана» до Національного класифікатора професій ДК 003:2010;
 • внесення посади «капелан в охороні здоровʼя» до переліку посад професіоналів з вищою немедичною освітою, які працюють у системі охорони здоровʼя (наказ МОЗ від 30.09.2022 № 1782);
 • створення капеланських служб та перші призначення капеланів в охороні здоров’я на посади у заклади охорони здоровʼя;
 • затвердження кваліфікаційних характеристик на професії «капелан в охороні здоров’я» та «помічник капелана в охороні здоровʼя» (наказ МОЗ від 25.01.2023 № 138).

Крім того, Міністерством охорони здоровʼя України розроблено проєкти наказів щодо затвердження спеціальності «клінічне душпастирство» та започаткування циклів спеціалізації і тематичного удосконалення за цим фахом. Опрацьовано проєкт Положення про капеланську діяльність у сфері охорони здоровʼя. Передбачається, що невдовзі ці накази будуть затверджені.

Таким чином, можна констатувати факт офіційного визнання капеланства в Україні як професії та важливого складника духовно-психологічної підтримки осіб, які перебувають на лікуванні у закладах охорони здоровʼя.

Перейти в каталог новин

Партнери

 • Zdorovi.ua
  Zdorovi.ua
  Пошук та бронювання лікарських засобів. З нами ви економите до 35% - Пошук ліків

Новини за розділами

Розсилка новин

Отримуйте дайджест головних новин кілька разів на місяць

Останні новини

Ми в соц. мережах

Читати новини в Telegram та Instagram