Як отримати імуносупресанти безоплатно або з невеликою доплатою

З 27 лютого 2023 року набув чинності новий реєстр лікарських засобів, які підлягають реімбурсації (відшкодуванню) за програмою державних гарантій медичного обслуговування населення. До реєстру включено і препарати імуносупресії для пацієнтів в посттрансплантаційному періоді. Алгоритм їх отримання передбачає кілька кроків.

Крок перший: консультативний висновок з планом лікування

Перед випискою зі стаціонару трансплантолог/імунолог складає та видає на руки реципієнту консультативний висновок з планом лікування, в якому вказано міжнародні непатентовані назви (МНН) та уточнені торговельні назви необхідних препаратів і їх рекомендована доза.

Крок другий: електронний рецепт

У кожному центрі трансплантації має бути лікар, який обіймає посаду трансплант-координатора і до якого після виписки зі стаціонару має звернутися пацієнт. Трансплант-координатор вносить план лікування з консультативного висновку трансплантолога/імунолога до Електронної системи охорони здоров’я (ЕСОЗ) та виписує електронний рецепт з МНН на потрібний препарат, але зазначає, які саме торговельні назви імуносупресантів необхідні пацієнту.

Реципієнт також може звернутися до найближчих медичних установ, де є трансплант-координатор, щоб мати посттрансплантаційний супровід: проходити необхідні обстеження та отримувати електронний рецепт на необхідні ліки.

Отримувати консультативну допомогу з приводу результатів планових обстежень, можливих змін у стані здоров’я тощо реципієнт має можливість також у трансплантолога/імунолога центру, де він отримав лікування методом трансплантації.

Реципієнти, яким зроблено трансплантацію за кордоном, мають право звернутися до трансплант-координатора будь-якого зручного для них центру трансплантації, але обов’язково з випискою з місця проведення оперативного втручання, для створення плану лікування та електронного рецепта в ЕСОЗ.

Якщо консультативний висновок виписаний понад рік тому, реципієнту пропонується отримати повторну консультацію (в тому числі за допомогою телекомунікаційних засобів) або за місцем отримання трансплантації (за кордоном), або у трансплантолога/імунолога вітчизняних центрів трансплантації та передати його трансплант-координатору для подальшого опрацювання.

Перелік центрів трансплантації та медичних установ, де є зареєстровані в ЕСОЗ трансплант-координатори (станом на березень 2023 року), – у тексті за посиланням.

Крок третій: аптека «Доступні ліки»

Ліки безоплатно або з невеликою доплатою за електронним рецептом можна отримати в аптеці, яка долучилася до програми «Доступні ліки» і візуально позначена наліпкою «Тут є доступні ліки». Інформацію про місцезнаходження аптек та наявність в них необхідних ліків можна уточнити в інформаційно-довідковій службі НСЗУ за телефоном: 16-77 (з понеділка по четвер з 9.00 до 18.00 та з 9.00 до 16:45 у п’ятницю ).

Якщо ліки, які призначені пацієнту, не підлягають реімбурсації

До оновленого реєстру лікарських засобів, які підлягають реімбурсації за програмою «Доступні ліки», ввійшло 6 міжнародних непатентованих назв (МНН) препаратів імуносупресії та 21 торговельна назва.

Ті препарати, які не потрапили у реєстр, а саме: «СЕЛЛСЕПТ» (мофетилу мікофенолат, 250 мг) та «ІМУРАН» (азатіоприн, 50 мг), реципієнти можуть отримувати:

  • За «старим» алгоритмом, тобто від структурних підрозділів з питань охорони здоров’я обласних та Київської міської державних адміністрацій через розподіл лікарських засобів для хворих у до- та післяопераційний період з трансплантації, закуплених коштом Державного бюджету України.
  • Завдяки асигнуванням, що передбачені державним та місцевими бюджетами на охорону здоров’я, згідно з постановою від 17.08.1998 № 1303 «Про впорядкування безоплатного та пільгового відпуску лікарських засобів за рецептами лікарів у разі амбулаторного лікування окремих груп населення та за певними категоріями захворювань».
Перейти в каталог новин

Партнери

  • Zdorovi.ua
    Zdorovi.ua
    Пошук та бронювання лікарських засобів. З нами ви економите до 35% - Пошук ліків

Новини за розділами

Розсилка новин

Отримуйте дайджест головних новин кілька разів на місяць

Події

Останні новини

Ми в соц. мережах

Читати новини в Telegram та Instagram