Як українцям із важкими пораненнями, опіками та онкологією пройти лікування за кордоном?

Міністерство охорони здоров’я України нагадує, що українці, які постраждали внаслідок повномасштабної війни, можуть бути евакуйовані та доправлені на спеціалізоване лікування до клінік Європи.

Медична евакуація українців здійснюється за допомоги міжнародних партнерів, зокрема у рамках співпраці МОЗ та Єврокомісії, за підтримки ВООЗ, уряду Польщі, БО «Лікарі без кордонів», БФ «Медична місія», транспортних бригад парамедиків із Польщі, Німеччини та інших країн тощо.

Партнери не тільки приймають заявки на евакуацію, але й забезпечують транспортування медичними авіарейсами з медичного евакуаційного хабу в Польщі до європейських клінік, де надають спеціалізовану медичну допомогу.

Спочатку МОЗ подає запит на евакуацію, далі отримує на нього пропозиції від лікарень із країн-членів Євросоюзу та Європейської економічної зони. Потім координатори МОЗ контактують з координаторами країн, що приймають пацієнтів, та погоджують етапи і маршрути безпечного медичного транспортування.

Перевезення пацієнтів із медзакладів України до медичного евакохабу в Польщі забезпечують транспортні медичні команди обласних центрів екстреної медичної допомоги та медицини катастроф, медичні вагони Укрзалізниці, команда БО «Лікарі без кордонів», а також бригади парамедиків із європейських країн, які законтрактовані ВООЗ.

Детальніше ознайомитися з алгоритмом медичної евакуації можна за посиланням.

Зазначимо, що насамперед до закордонних клінік направляються:

 • пацієнти з травмами, які потребують надання третинної (високоспеціалізованої) медичної допомоги;
 • пацієнти, які потребують надання комбустіологічної допомоги (у разі опіків);
 • діти з новоутвореннями, які потребують надання високоспеціалізованої медичної допомоги;
 • дорослі пацієнти з новоутвореннями, які потребують надання високоспеціалізованої медичної допомоги;
 • діти з орфанними захворюваннями.

Сімейний чи лікуючий лікар стаціонару ухвалює рішення про направлення пацієнта на лікування за кордон, керуючись наказом МОЗ №574 від 05.04.2022 р. «Про затвердження Критеріїв направлення громадян України для лікування за кордон на період дії воєнного стану та Переліку закладів охорони здоров’я, які здійснюють координацію направлення громадян України для лікування за кордон на період дії воєнного стану».

Підтвердити відповідність критеріям необхідно за допомогою первинної облікової документації № 027/о «Виписка із медичної карти амбулаторного (стаціонарного) хворого». Вона має бути заповнена лікарем закладу охорони здоров’я, який здійснює координацію направлення громадян України для лікування за кордон.

Під час медичної евакуації пацієнт повинен мати із собою документ, що посвідчує особу, — закордонний або внутрішній паспорт. Також потрібні виписки з історії хвороби (зокрема, для дітей).

Звертаємо увагу, коли у пацієнта є потреба у сторонній допомозі та підтримці через важкий стан або необхідність у подальшому післяопераційному догляді, пацієнта можуть супроводжувати родичі або близькі. Детальніше ознайомитися з умовами, за яких пацієнтів можуть супроводжувати родичі, можна за посиланням.

Зараз є кілька маршрутів медичної евакуації на лікування за кордон, зокрема:

 • через обласний департамент охорони здоров’я;
 • шляхом подання особистої заявки через сайт МОЗ у розділі «Громадянам»;
 • подання на евакуацію за кордон поранених військовослужбовців, який здійснюється через командування Медичних сил України. Більше інформації можна отримати на сайті: https://navigator.pryncyp.com/stage-4.

Вже понад 19 місяців війни МОЗ разом із міжнародними партнерами продовжують організовувати медичні конвої пацієнтів до клінік Європи, де вони отримують потрібне лікування та подальшу реабілітацію.

Нагадуємо, що такі медичні конвої здійснюються абсолютно безоплатно. Всі видатки за таке дороговартісне лікування беруть на себе уряди країн-партнерів.

  Перейти в каталог новин

  Партнери

  • Zdorovi.ua
   Zdorovi.ua
   Пошук та бронювання лікарських засобів. З нами ви економите до 35% - Пошук ліків

  Новини за розділами

  Розсилка новин

  Отримуйте дайджест головних новин кілька разів на місяць

  Останні новини

  Ми в соц. мережах

  Читати новини в Telegram та Instagram