19 квітня — Всесвітній день печінки


19 квітня відзначають Всесвітній день печінки. Цей орган виконує безліч важливих функцій: регулює рівень холестерину, допомагає засвоювати жири, регулює надходження необхідних вітамінів і мінералів, контролює рівень цукру в крові, бореться з інфекціями, фільтрує шкідливі речовини з крові.

Печінка може відновлюватися, але це не безкінечний процес. Тому важливо підтримувати здоров’я печінки та захищати її від шкідливих впливів.

Нашкодити печінці може інфікування вірусами гепатитів A, B, C, вживання алкоголю, самолікування та ожиріння.

Наші поради допоможуть вам уникнути захворювань печінки.

1. Не вживайте алкоголь

Алкоголь перетворюється на токсичну сполуку ацетальдегід, яка може руйнувати клітини печінки та призвести до незворотного рубцювання. Це також може пошкодити інші органи, зокрема слизову оболонку шлунка, і спричинити гастрит або виразку.

Наслідки зловживання алкоголем можуть бути важкими: руйнування клітин печінки, накопичення жирових відкладень у ній (жирова дистрофія печінки) або запалення печінки (алкогольний гепатит), цироз чи навіть рак печінки.

Пам’ятайте, що безпечної дози алкоголю не існує.

2. Підтримуйте здорову вагу

Ожиріння або невелика надмірна вага може призвести до неалкогольної жирової хвороби печінки. Тож підтримуйте здорову масу тіла!

  • Харчуйтеся здорово

Уникайте висококалорійної їжі, насичених жирів, рафінованих вуглеводів (як-от білий хліб, білий рис і звичайні макарони) та цукру. Їжте клітковину, яку ви можете отримати зі свіжих фруктів, овочів, цільнозернового хліба, злаків. Також їжте м’ясо (але обмежте кількість червоного м’яса), молочні продукти (нежирне молоко та невелику кількість сиру), жири («хороші» жири, такі як рослинні олії, горіхи) та рибу. І не забувайте пити достатньо води.

  • Будьте фізично активними

Регулярні фізичні вправи не лише допоможуть позбутися зайвої ваги та утримати нормальний індекс маси тіла (ІМТ), але й зменшити жирові відкладення в печінці. ​​Включіть у свій графік щонайменше 30 хвилин фізичної активності щодня.

3. Вакцинуйтеся від гепатитів A та B

Щеплення проти вірусного гепатиту B із 2001 року включено в Національний календар щеплень і доступне всім дітям. Тому, якщо ви народилися до 2001 року, ймовірно, що ви не вакциновані від гепатиту B. Обмежень для щеплення за віком немає, тож зверніться до свого лікаря та проконсультуйтеся щодо отримання вакцини.

Щеплення проти вірусного гепатиту A (жовтяниця) не включено до Календаря щеплень, тож його варто зробити власним коштом. Дітям цю вакцину можна вводити з 12 місяців життя з інтервалом між дозами 6–12 місяців. За такою ж схемою можуть вакцинуватися й дорослі.

4. Використовуйте бар’єрну контрацепцію під час сексу

Вірусні гепатити B і C можуть передаватися через кров, сперму та інші біологічні рідини. Тож пам’ятайте про правило № 1 безпечного сексу — захист під час кожного сексуального контакту. Використовуйте презервативи, якщо маєте вагінальний, анальний чи оральний секс.

Раннє виявлення вірусів дуже важливе, адже тоді людина швидше потрапляє під медичний нагляд і розпочинає лікування. Не забувайте регулярно тестуватися на вірусні гепатити, це можна зробити в сімейного лікаря, у найближчому Центрі СНІДу чи кабінеті «Довіра», в неурядових організаціях.

Гепатити В і С можуть довго розвиватися без симптомів. Та якщо вчасно діагностувати інфекцію і розпочати лікування, можна запобігти важким ускладненням, зокрема цирозу та раку печінки.

5. Мийте руки

Вірусний гепатит А передається під час контакту з інфікованою їжею чи водою. Обов’язково мийте руки з милом упродовж 40 секунд одразу після відвідування вбиральні, перед приготуванням чи прийомом їжі, після прогулянки, після заміни підгузка. Це простий і легкий спосіб уберегтися від небезпечних інфекцій, які можуть призвести до хвороб печінки.

6. Не діліться засобами особистої гігієни

Засоби для гоління, зубні щітки, манікюрні ножиці мають бути суто індивідуальними. Ними легко травмуватися, тож на них можуть бути залишки крові або інших рідин організму, через які передаються гепатити B і C.

Якщо ви робите манікюр, татуювання чи пірсинг, проконтролюйте, щоб майстри використовували стерильні інструменти. Недбала обробка інструментів у салоні краси або тату-салоні може стати причиною інфікування вірусним гепатитом. Обладнання для пірсингу і татуювання може контактувати з кров’ю клієнтів, тому важливо переконатися, що всі інструменти й інше устаткування належно стерилізують.

7. Скористайтеся програмою зменшення шкоди

Не вживайте наркотики! Якщо вже так сталося і ви вживаєте наркотики ін’єкційно, не користуйтеся чужими голками. Скористайтеся програмою зменшення шкоди.

8. Проходьте регулярні медичні огляди

Проходьте профілактичні огляди в сімейного лікаря принаймні раз на рік, навіть якщо вас ніщо не турбує. Якщо у вас з’явилися якісь скарги, йдіть до лікаря негайно.

Лікар призначає аналіз крові для визначення рівня холестерину та глюкози в крові. Вони пов’язані із жировою хворобою печінки. Підвищений рівень цукру в крові може свідчити про порушення толерантності до глюкози або цукровий діабет. У людей, які живуть із цукровим діабетом 2 типу, збільшується ризик неалкогольної жирової хвороби печінки. Проте пам’ятайте, що діагноз може поставити тільки лікар.

9. Приймайте ліки лише за призначенням лікаря

Часом люди самостійно гуглять, «діагностують» і «лікують» свої проблеми зі здоров’ям та «виписують» собі лікарські препарати.

Печінка вразлива для токсичних наслідків самолікування. Нашкодити може навіть передозування парацетамолом у разі одночасного прийому кількох лікарських засобів, що містять цей препарат (наприклад, ліки проти застуди та знеболювальні).

Завжди консультуйтеся з лікарем, перш ніж приймати будь-які ліки.

Перейти в каталог новин

Партнери

  • Zdorovi.ua
    Zdorovi.ua
    Пошук та бронювання лікарських засобів. З нами ви економите до 35% - Пошук ліків

Новини за розділами

Розсилка новин

Отримуйте дайджест головних новин кілька разів на місяць

Події

Останні новини

Ми в соц. мережах

Читати новини в Telegram та Instagram