Ще раз про лікарські засоби та “фуфломіцини”

За означенням, лікарський засіб – це засіб, який повинен використовуватися для діагностування, лікування, попередження або зменшення негативних наслідків хвороби.


З точки зору державного регулювання всі лікарські засоби поділяються на дві категорії:

- ті, що відпускаються за рецептом лікаря (prescription drugs),

- ті, що можна отримати без рецепту (over–thе-counter drugs).

Загальні відмінності між цими двома категоріями такі:

Ліки, що відпускаються без рецепту:

- можуть обиратися самостійно,

- мають прийнятний рівень безпечності,

- не потребують залучення лікаря,

- мають низьку імовірність застосування не за призначення чи зловживання.

Ліки, що відпускаються за рецептом:

- вимагають дозволу на застосування,

- мають позначку “тільки за рецептом”,

- потребують залучення лікаря,

- не можуть обиратися самостійно.

Лікарські засоби, які відпускаються за рецептом, вимагають нагляду лікаря за процесом їх застосування, зокрема, через їх можливу токсичність, або наявність значних побічних ефектів, або специфічний метод їх вживання.

Лікарські засоби, які відпускаються без рецепта, застосовуються для полегшення/усунення певних симптомів, наявність яких кожна людина здатна визначити самостійно. Такі препарати супроводжуються простою інструкцією про застосування, є безпечними та дієвими.

У більшості розвинених країн без рецепту можна придбати такі лікарські засоби, як офтальмологічні препарати, анальгетики, засоби для покращення сну, засоби проти нудоти, діареї, геморою, застуди та кашлю, підвищеної кислотності та інші.

В Україні традиційно існує прямий доступ до більшості лікарських засобів, що створює низку проблем в сфері охорони здоров’я. На жаль, переважна більшість населення надає перевагу самодіагностуванню, самолікуванню, самопризначенню ліків, керуючись телевізійною рекламою, порадами друзів та провізорів, які досить часто співпрацюють з фармкомпаніями.

Саме через це в аптеках продається велика кількість так званих фуфломіцинів - препаратів, які не існують в інших країнах та ефективність яких не доведена. Такі препарати взагалі не повинні ані виписуватися, ані рекомендуватися лікарем. Користь від їхнього вживання для пацієнта нульова, вони абсолютно не ефективні для лікування хвороби чи полегшення її симптомів.

МОЗ закликає не керуватися красивою рекламною картинкою чи непрофесійними порадами під час вибору лікарських засобів та не витрачати гроші на препарати, ефективність яких не доведена. Підходьте виважено до вибору препаратів; шукайте правдиву інформацію про методи та засоби лікування захворювань; послуговуйтеся міжнародними практиками, які базуються на методах доказової медицини.

За матеріалами Офіційної веб-сторінки МОЗ України.

Перейти в каталог новин

Партнери

  • Zdorovi.ua
    Zdorovi.ua
    Пошук та бронювання лікарських засобів. З нами ви економите до 35% - Пошук ліків

Новини за розділами

Розсилка новин

Отримуйте дайджест головних новин кілька разів на місяць

Події

Останні новини

Ми в соц. мережах

Читати новини в Telegram та Instagram