Медична освіта: графік проведення Єдиного державного кваліфікаційного іспиту у 2019 році

Єдиний державний кваліфікаційний іспит (ЄДКІ) — нова комплексна атестація профільних знань студентів-медиків. Вперше такий екзамен українські студенти складатимуть у 2019 р.

Про ЄДКІ

У розвинених країнах світу для перевірки знань студентів, які навчаються у медичних закладах вищої освіти, держава проводить іспит. Україна також має для студентів-медиків такий екзамен: КРОК-1, що здають на 3-му курсі, та КРОК-2 — на випускному курсі. Цей екзамен проводить та адмініструє Центр тестування при Міністерстві охорони здоров’я (МОЗ) України. З 2019 р. буде запроваджено комплексну атестацію знань студента — ЄДКІ.

Для чого вводять ЄДКІ

Розвиток медичної освіти є важливим для реформування медичної сфери: від якості освіти лікаря залежить якість медичних послуг для пацієнтів у майбутньому.

ЄДКІ як сучасний інструмент оцінювання перевіряє рівень знань студентів, що сприятиме випуску із закладів вищої освіти кваліфікованих лікарів. Загалом впровадження ЄДКІ вирішує такі важливі завдання для нової якості медосвіти:

  • об’єктивна екзаменація професійних знань у студентів-медиків: відбувається перевірка теоретичних та практичних знань;
  • інтеграція української медицини в світову, адже складові ЄДКІ перевіряють універсальні знання, якими повинен володіти лікар у будь-якій країні світу;
  • зменшення корупційних ризиків, оскільки міжнародний іспит з основ медицини неможливо купити;
  • сприяння випуску з університету мотивованого та фахового лікаря, який не відрізняється від професійного лікаря за кордоном.

Хто і коли складатиме ЄДКІ: про компоненти та етапи комплексного іспиту

ЄДКІ, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 334, проходить у два етапи: перший етап — на 3-му курсі, другий — залежно від спеціальності — на 5-му («Стоматологія», «Фармація») або 6-му курсах (медицина, медична психологія, педіатрія).

Перший етап складається з таких компонентів:

1. КРОК-1

Це вже звичний екзамен із дисциплін циклу загальної підготовки, який студенти складали у тестовому форматі перед впровадженням ЄДКІ. КРОК-1 здаватимуть студенти спеціальностей «Стоматологія», «Медицина», «Медична психологія», «Фармація, промислова фармація», «Педіатрія».

2. Іспит з іноземної мови професійного спрямування

Це друга складова ЄДКІ, що перевіряє здатність студента опановувати літературу іноземною мовою. Під час першого року запровадження ЄДКІ, у 2019 р., студенти складатимуть іспит з тієї іноземної мови, яку вивчали в університеті. З 2020 р. студенти здаватимуть іспит з англійської мови професійного спрямування. Адже англійська — найбільш вживана мова у медичній науці, тому студенту необхідно мати базовий рівень саме з англійської, щоб отримувати актуальні знання.

Іспит проходитиме у форматі тесту в один день разом з КРОК-1. Проте цей іспит є окремим компонентом, за який студент отримує окремий результат. Іспит з іноземної мови професійного спрямування складатимуть спеціальності: «Стоматологія», «Медицина», «Медична психологія», «Фармація, промислова фармація», «Педіатрія».

3. Міжнародний іспит з основ медицини

Іспит проводитиме і перевірятиме іноземна агенція. Це допоможе уникнути корупційних ризиків. Результати тестів дозволять порівняти рівень знань українських студентів-медиків з тим, який вимагають від студентів за кордоном. Міжнародний іспит проходитиме українською мовою та перевірятиме рівень професійної компетентності із фундаментальних дисциплін. Цей тест здаватимуть студенти спеціальностей «Медицина» та «Педіатрія».

Другий етап ЄДКІ включає такі компоненти:

1. КРОК-2

Цей іспит наразі є частиною державної атестації студентів-медиків, тобто не є новим для студентів. Це екзамен з професійно-орієнтованих дисциплін у тестовому форматі для студентів спеціальностей «Стоматологія» та «Фармація, промислова фармація» на 5-му курсі та «Медицина», «Медична психологія», «Педіатрія» — на 6-му курсі.

2. Міжнародний іспит з основ медицини

Під час другого етапу міжнародний іспит перевірятиме знання з клінічних дисциплін студентів спеціальностей «Педіатрія» та «Медицина» на 6-му курсі.

3. Об’єктивний структурований практичний (клінічний) іспит (ОСП(К)І)

Цей компонент перевіряє не лише практичні навички студента, здобуті під час навчання (уміння проводити медичні маніпуляції та спілкуватися з пацієнтами), а й психологічну готовність майбутнього лікаря допомагати людям, застосовуючи отримані теоретичні знання. Іспит відбувається у форматі квесту, під час якого буде необхідно пройти кілька точок — станцій, де моделюватимуться різноманітні ситуації. Студенти послідовно переходитимуть від станції до станції, виконуючи маніпуляції та взаємодіючи з реальними або стандартизованими пацієнтами. Такий іспит буде проводитися безпосередньо закладами вищої освіти, проте МОЗ розробить докладні інструкції щодо оцінювання результатів і загального порядку його проведення. Студенти спеціальності «Стоматологія» складатимуть ОСП(К)І на 5-му курсі, а спеціальностей «Медицина» та «Педіатрія» — на 6-му курсі (табл. 1).

Таблиця 1. Етапи складання ЄДКІ для різних спеціальностей

Кожен із компонентів ЄДКІ можна перескласти один раз, якщо при попередньому складанні іспиту студент не набрав мінімальний прохідний бал. Для визначення порогу складання ЄДКІ МОЗ України залучить експертів-тестологів. Якщо студент повторно не складає один з компонентів ЄДКІ, він буде відрахований відповідно до статті 46 Закону України «Про вищу освіту».

Для студентів четвертих курсів у 2019 р. планується провести міжнародне моніторингове дослідження якості вищої медичної освіти, результати якого не впливатимуть на успішність студента. У якості дослідження буде використано тестові завдання міжнародного іспиту з основ медицини. Це дозволить закладам вищої освіти оцінити рівень знань майбутніх лікарів та проаналізувати результати для подальшої гармонізації підготовки лікарів в Україні та світі. Також дослідження дає можливість порівняти відповідність підготовки університетами студентів вимогам міжнародного іспиту та врахувати це в подальшому в навчальних програмах.

Коли відбудеться ЄДКІ: графік проведення у 2019 р.

Перший етап ЄДКІ у 2019 р. складатимуть третьокурсники, зокрема студенти спеціальностей «Стоматологія», «Медицина», «Медична психологія», «Фармація». Ці ж студенти на випускних курсах першими здаватимуть другий етап ЄДКІ: стоматологи та фармацевти — у 2021 р., а інші — у 2022 р. Для студентів, які у 2018–2019 навчальному році є старшими за 3-й курс, інструментом атестації залишається іспит КРОК, як це відбувалося у попередні роки.

Графік проведення ЄДКІ (табл. 2) затверджено наказом МОЗ України № 1647 від 11.09.2018 р. Перескладання ЄДКІ відбувається за власний кошт.

Таблиця 2. Графік проведення ЄДКІ


Перейти в каталог новин

Партнери

  • Zdorovi.ua
    Zdorovi.ua
    Пошук та бронювання лікарських засобів. З нами ви економите до 35% - Пошук ліків

Новини за розділами

Розсилка новин

Отримуйте дайджест головних новин кілька разів на місяць

Події

Останні новини

Ми в соц. мережах

Читати новини в Telegram та Instagram