Розробники презентували базовий продукт єдиної інформаційної системи трансплантації

Наразі фахові спеціалісти МОЗ України перевіряють, чи відповідає програмний продукт всім поставленим до нього вимогам. Наступні кроки - дослідна експлуатація і прийняття програми в промислову (постійну) експлуатацію. Планується, що з 1 січня 2020 року нова система трансплантації повноцінно запрацює в Україні.

Розробники презентували функціонал Єдиної державної інформаційної системи трансплантації. Система охоплює всі ключові логістичні процеси щоденної роботи реєстру: управління даними про донорів та пацієнтів, управління запитами, записами про проведені трансплантації тощо. Нині вона налічує 8 реєстрів, платформа з реєстром донорів стовбурових клітин буде приєднана до неї згодом. ЄДІСТ має як стаціонарну, так і мобільну версію.

З часом буде можливість для обміну даними між системами ЄДІСТ та електронною системою охорони здоров’я (eHealth). Доступ до програмного продукту ЄДІСТ трансплант - координатори лікарень матимуть окремий. Так само доступ до програми матимуть усі сімейні лікарі, які зможуть вносити інформацію про згоду на посмертне донорство.

Функціонал ЄДІСТ побудований таким чином, щоби реєстри взаємодіяли між собою через алгоритми автоматичного пошуку та співвідношення пари “донор-реципієнт”. Система є фактично листком очікування, в якому автоматично здійснюватиметься пошук пари “донор-реципієнт” за чітко визначеними критеріями, через аналіз існуючої інформації у реєстрах. Рішення про визначення реципієнта (кому трансплантуватимуть орган) не залежатиме від людського фактору.

У системі є велика база різних медичних довідників. Ця інформація інтегрована в систему таким чином, щоби параметри донора та реципієнта при заповненні обиралися напівавтоматично - в переважній більшості полів є опція вибору між вже закладеними варіантами анатомічних показників людини. Такий механізм дозволить мінімізувати помилки в особистих картках донорів та реципієнтів, а отже, швидше та точніше здійснювати пошук пари для трансплантації.

Електронні форми згоди на посмертне донорство мають мінімальну кількість обов’язкових полів - загалом їх 5. Вони містять базову інформацію: ПІП, стать, паспортні дані, ідентифікаційний код, волевиявлення щодо потенційного донорства та список органів, які людина готова пожертвувати. Ці форми у майбутньому громадяни зможуть заповнювати онлайн самостійно.

Більш деталізованими є форми для згоди на родинне чи перехресне донорство. Крім загальної інформації про донора, необхідно заповнити визначені анатомічні показники. Найбільш деталізованими є картки для реципієнтів - загалом там налічується близько 120 параметрів: в залежності від органу, якого потребує реципієнт, кількість параметрів для заповнення налаштовується автоматично. Такі форми заповнюватимуть виключно трансплант-координатори.

ЄДІСТ налаштований автоматично підкріплювати нові записи про донорів та реципієнтів до існуючих, формуючи окремі справи для кожного учасника реєстрів. У разі нового рішення щодо потенційного донорства, попередня заява у системі автоматично анульовуватиметься.

Також є можливість прикріплювати PDF-файли первинної медичної документації до особистої картки донорів та реципієнтів: результати лікування, досліджень, історії хвороб тощо. Це дуже важлива опція для другого рівня аналізу (на рівні трансплантолога) співпадіння пари “донор-реципієнт”.

Окремим функціоналом передбачається ведення реєстру осіб з трансплантованим анатомічним матеріалом. До такого реєстру заноситимуться також дані про імуносупресію. Такий реєстр сприятиме чіткому відслідковуванню стану здоров’я реципієнт, якому здійснили трансплантацію, а також надаватиме можливість простежувати призначення імуносупресантів.

ЄДІСТ матиме найвищий рівень захисту інформації. Нині в системі вже закладено різні рівні доступу для фахівців центрального органу, що координуватиме трансплантацію, для трансплант-координаторів і судмедекспертів, сімейних лікарів та громадян. Загальнодоступною буде інформація про центри трансплантації, бази вилучення органів, реєстр трансплант-координаторів та можливість подати згоду на донорство.

Нагадаємо, ЄДІСТ - це єдиний інформаційний простір для налагодження нової системи трансплантації. До розробки програмного забезпечення інформаційної системи були залучені міжнародні експерти, зокрема розробники із США.

Перейти в каталог новин

Партнери

  • Zdorovi.ua
    Zdorovi.ua
    Пошук та бронювання лікарських засобів. З нами ви економите до 35% - Пошук ліків

Новини за розділами

Розсилка новин

Отримуйте дайджест головних новин кілька разів на місяць

Події

Останні новини

Ми в соц. мережах

Читати новини в Telegram та Instagram