Правда і міфи про життя з епілепсією та першу допомогу при нападі епілепсії

Близько 50 мільйонів людей у всьому світі мають епілепсію, що робить її одним із найпоширеніших неврологічних захворювань, стверджує ВООЗ. 80% відсотків із них живуть в країнах з середнім та низьким рівнем доходів, а три чверті останніх — не отримують належного лікування. https://bit.ly/2Sx8z6H

Сьогодні — Міжнародний день боротьби з епілепсією. Це ще один привід згадати про правила надання першої допомоги при нападі епілепсії, про міфи, що оточують це захворювання, та історії людей, які живуть із ним.

Епілепсія — довготривалий неврологічний розлад, основним проявом якого є відносно регулярні судомні напади по всьому тілу або в певній його частині. https://bit.ly/38cpDFD Усі люди з епілептичним синдромом мають епілептичні напади, проте не всі, хто мають такі напади, отримують діагноз “епілепсія”. Наприклад, у немовлят можуть траплятися епілептичні напади під час високої температури. https://bit.ly/3bpgg7H

Причиною будь-яких епілептичних нападів є надлишок електричних імпульсів у мозку, та відрізняються вони інтенсивністю й перебігом. Зокрема, напад може виглядати і як незначний провал у пам’яті, і як судоми в усьому тілі із піною з рота. Хоча піна виділяється також не завжди. https://bit.ly/39mYekI

Ні, епілепсія не заразна. Вона не є інфекційним захворюванням, яке передається повітряно-крапельним шляхом. Про цей та інші міфи стосовно епілепсії вже писали тут → https://bit.ly/2vR3xdw, https://bit.ly/37d1fTh

“А ще нещодавно в пошуках роботи був на одній співбесіді. Не приховуючи нічого, сказав що в мене в мене епілептичний синдром. Тоді мені порадити вдома сидіти і не лякати людей навколо. "Ви краще не виходьте, вдома сидіть. Для чого Вам дівчат лякати, вони ж не знають що робити. Для чого їм на це дивитись". — розповідає Дмитро Федорчак, один з героїв проекту #менеценелякає (https://epi.org.ua).

Мета засновниці проекту Дарини Пилипчук (http://bit.ly/3bqTdcz) — поширювати інформацію про захворювання та руйнувати міфи. За хештегом #менеценелякає люди з епілепсією та їхні родичі розповідають свої історії про те, як вони живуть та із чим стикаються. Також Дарина розповідає, чому не потрібно називати людей з епілепсією “епілептиками” та як правильно надавати першу допомогу. https://bit.ly/39laqCj

Зокрема, Epilepsy Foundation пропонує скористатися коротким правилом, коли ви бачите, що у людини судомний напад: Stay, Safe, Side. https://bit.ly/2tHk1En

Якщо ви бачите, що у людини стався напад епілепсії, будьте з нею поруч від початку до кінця (stay). Дайте епілептичному нападу закінчитися самостійно.

Потурбуйтеся про те, аби простір навколо неї був безпечним (safe) та покладіть щось під голову, щоб людина не травмувала її під час судом. Не кладіть нічого до рота та не намагайтеся стримати судоми силою.

Переверніть людину у стабільне бокове положення (side) та відмітьте час початку судом. Якщо напад триває більше ніж п’ять хвилин, викликайте швидку.

 Кілька порад для людей з епілептичним синдромом:

→ Розкажіть своїм друзям та близьким про те, що у вас епілепсія, якщо ви досі цього не зробили. Так вони зможуть дізнатися про правила надання першої допомоги та власне допомогти вам, коли у вас наступного разу буде напад. Знати про епілепсію близької людини означає завжди думати на крок вперед, аби припустити ситуацію та планувати свої дії.

→ Не думайте про те, що після зізнання про захворювання від вас відвернуться. Часто негативна реакція на звістку про епілепсію пов’язана із браком інформації. Людина, яка не знає нічого про епілепсію, думатиме, що це — інфекційне захворювання, прокльон (“чорна хвороба”, зокрема) або, навпаки, божа мітка.

→ Розповідайте про епілепсію, її природу, різновиди та способи перебігу. Пояснюйте, посилайтеся на дослідження та відповідайте на всі питання ваших близьких. Лише так ви можете зруйнувати міфи, що сформувалися навколо них.

→ Зважайте на те, як ви живете. Є речі, які провокують напад епілепсії. Найбільш поширеним чинником є яскраве та миготливе світло у випадку світлочутливої рефлексії. Саме тому на концертах та інших масових заходах часто попереджають, аби люди з епілепсією зважали на тригери судомних нападів. https://bit.ly/2H7HmlE

Викликати напад епілепсії може звичайний галас, читання або стрес. Відвідайте лікаря-невролога, аби провести необхідні аналізи, встановити тип епілепсії, обрати протокол лікування та контролювати свою взаємодію з чинниками епілептичних нападів.

 Кілька порад для близьких людей з епілепсією:

→ Стигматизація, засоромлення, ігнорування та дискримінація людей з епілепсією — це не вихід. Подякуйте вашому другу/партнеру/родичу за те, що довірив вам таку інформацію та будьте свідомі того, що також він довіряє вам і власну безпеку під час нападу.

→ Оскільки епілепсія — системне захворювання, до неї потрібен такий же підхід. Не варто гіперопікати людину з епілепсією, проте майте на увазі, що деякі речі можуть бути тригерами епілептичних нападів. https://wb.md/39mrRm0 Наприклад, ви можете слідкувати за тим, аби все було гаразд, коли ви плаваєте у морі/річці або займаєтеся спортом — там ризик пошкодитися під час нападу вищий, ніж на вулиці або вдома.

→ Повторіть правила надання першої допомоги при нападі епілепсії. Просто повторіть, нехай ви і впевнені, що напад ніколи не станеться у вашій присутності. Ця інформація відкладеться у вашій пам’яті та зрине на поверхню тоді, коли буде життєво необхідна.

Перейти в каталог новин

Партнери

  • Zdorovi.ua
    Zdorovi.ua
    Пошук та бронювання лікарських засобів. З нами ви економите до 35% - Пошук ліків

Новини за розділами

Розсилка новин

Отримуйте дайджест головних новин кілька разів на місяць

Події

Останні новини

Ми в соц. мережах

Читати новини в Telegram та Instagram