Психолог, психіатр, психотерапевт – яка між ними різниця?

Дуже часто люди вживають слова «психолог», «психіатр» і «психотерапевт» як синоніми. Між ними є дещо спільне – кожен із цих спеціалістів працює з людьми, які мають проблеми психічного здоров’я, або хочуть їх попередити чи краще зрозуміти себе. Проте між освітою, методами і способами взаємодії цих спеціалістів із тими, хто до них звертається, – велика різниця.

По-перше, психіатр завжди має вищу медичну освіту. Психолог не завжди. Із першого пункту виходить наступна відмінність – психіатр, на відміну від психолога, який працює зі станами й розладами психіки, може призначати лікарські препарати. Психіатр також може скеровувати на додаткові дослідження, здійснювати загальний медичний догляд, у т.ч. спостерігати за впливом ліків на стан пацієнта, але водночас – застосовувати психотерапевтичні методи (наприклад, раціональну чи когнітивно-поведінкову, чи іншу терапію).

Психіатр займається патологіями: діагностує й здійснює експертизу психічних захворювань, визначає потрібні медикаменти, коригує лікування. Мета його роботи – зробити симптоми менш явними або усунути їх взагалі.

Психологи зосереджені на наданні психологічної допомоги із застосуванням доказових методів і підходів, які не передбачають призначення ліків.

За яких проявів варто звернутися до психіатра?

 • емоційні порушення, невротичні стани, у т.ч. після пережитого травматичного досвіду;
 • розлади настрою (апатія, депресивні розлади та ін.);
 • тривала тривога; панічні атаки, фобії;
 • тривалі розлади сну (безсоння, порушення засинання, короткочасний сон);
 • нав'язливі думки;
 • розлади харчової поведінки;
 • слухові або зорові галюцинації;
 • думки про завдання собі або іншим ушкоджень, суїцидальні думки тощо;
 • розлади поведінки; порушення спілкування з навколишніми;
 • залежності.

В Україні пацієнти з психіатричними розладами можуть отримувати безоплатну медичну допомогу. Навіть якщо через війну вони були змушені покинути свій дім і перемістилися в межах країни. Якщо пацієнт змінив місце проживання, він може отримувати амбулаторну психіатричну допомогу вже на новому місці. Для того, щоб отримати таку допомогу, потрібно:

1. Дізнатися адресу найближчого закладу, який має договір з Національною службою здоров'я України (НСЗУ) за необхідним переліком послуг. Зробити це можна у контакт-центрі за номером 16-77.

2. Зателефонувати до закладу, в який плануєте звернутися, та спитати, чи працює там психіатр. Записатися на прийом і звернутися до потрібного спеціаліста.

Направлення до психіатра не потрібне!

Безоплатними для пацієнтів є такі медичні послуги:

 • психіатричний огляд та допомога;
 • складання індивідуального плану лікування і реабілітації — із залученням самого пацієнта або його законного представника;
 • проведення необхідних психодіагностичних тестів у динаміці;
 • контроль за станом пацієнта, амбулаторні візити до одужання або стійкої ремісії.

Психолог – це спеціаліст, який не завжди є лікарем, проте має вищу гуманітарну освіту. Психолог спеціалізується на вивченні поведінкових та розумових процесів, на тому, як люди взаємодіють з навколишнім середовищем і з іншими людьми. Психологи допомагають впоратися з психологічними та міжособистісними проблемами, стресовими подіями, подолати залежності тощо.

Зверніться до психолога, якщо ви:

 • переживаєте травматичні події та зміни в житті;
 • втратили близьку людину;
 • схильні до тривожних очікувань;
 • маєте певні психологічні або міжособистісні проблеми;
 • для особистісного зростання.

Психотерапія – вузька спеціалізація, отже, психотерапевт – це зазвичай або лікар-психіатр, або лікар-психолог, які пройшли післядипломне навчання за фахом «Психотерапія». Психотерапевт може призначати медикаментозне лікування, але найчастіше використовує специфічні психотерапевтичні методи. До арсеналу психотерапевтичних методів відносяться: аутогенне тренування, гіпносуггестія, когнітивно-поведінкова психотерапія, психоаналіз, гештальт-терапія, сімейна психотерапія, арттерапія, позитивна психотерапія та ін.

Психотерапія може використовуватися як самостійно, так і у поєднанні з медикаментозною терапією. До психотерапевта варто звертатися, якщо ви маєте психічні та поведінкові розлади, обумовлені внутрішнім конфліктом чи зовнішніми чинниками.

До кого б ви не звернулися, варто розуміти, що дбати про психічне здоров’я – завжди на часі, це нормально, правильно і важливо. Там само, як важливо дбати про здоров’я зубів, серця чи щитоподібної залози. Піклуйтеся про себе і вчасно звертайтеся по допомогу.

Матеріал розроблений в межах Національної програми психічного здоров’я та психосоціальної підтримки, ініційованої Першою леді України Оленою Зеленською, що впроваджується Міністерством охорони здоров’я України разом із партнерами за сприяння Всесвітньої організації охорони здоров’я.

Перейти в каталог новин

Партнери

 • Zdorovi.ua
  Zdorovi.ua
  Пошук та бронювання лікарських засобів. З нами ви економите до 35% - Пошук ліків

Новини за розділами

Розсилка новин

Отримуйте дайджест головних новин кілька разів на місяць

Події

Останні новини

Ми в соц. мережах

Читати новини в Telegram та Instagram