12 грудня — Всесвітній день загального медичного забезпечення


У вівторок, 12 грудня, відзначається Всесвітній день загального медичного забезпечення. Його тема у 2023 році — "Здоров'я для всіх: час діяти".

У темі наголошується на необхідності негайних та відчутних кроків щодо прискорення прогресу у забезпеченні загального охоплення послугами охорони здоров'я до крайнього терміну досягнення Цілей сталого розвитку ООН до 2030 року.

Загальне медичне забезпечення означає, що всі люди мають доступ без будь-якої дискримінації до комплексних та якісних медичних послуг у разі потреби, не зазнаючи фінансових труднощів. Загальне медзабезпечення включає весь комплекс основних медичних послуг - від зміцнення здоров'я до профілактики, лікування, реабілітації та паліативного догляду протягом усього життя.

Здоров'я – це право людини, незалежно від вашої статі, раси, релігії, сексуальної орієнтації, віку, здібностей, громадянства. І первинна медико-санітарна допомога є найбільш ефективним та економічно вигідним способом досягнення загального здоров'я.

Навіть незначні проблеми зі здоров’ям можуть суттєво впливати на якість життя, рівень щастя та стресу. Тож дуже важливо, щоб всі країни могли забезпечити своїх громадян всім необхідним для збереження здоров'я і життя.

Як повідомляє ВООЗ, світ відстає від графіка досягнення до 2030 року значущого прогресу на шляху забезпечення загального охоплення послугами охорони здоров'я.

У період з 2000 до 2021 року частка населення, не охопленого основними послугами охорони здоров'я, скоротилася приблизно на 15%, при цьому після 2015-го досягнутий прогрес був мінімальним. Як повідомляє ВООЗ, у 2021 році близько 4,5 мільярда людей не було повністю охоплено основними послугами охорони здоров'я.

Близько 2 мільярдів людей стикаються з фінансовими труднощами, у тому числі 1 мільярд осіб зазнає катастрофічно високих витрат на медичну допомогу за власний кошт.

Щоб забезпечити стійке відновлення, ВООЗ рекомендує переорієнтувати системи охорони здоров'я з використанням підходу, в основі якого лежить первинна медико-санітарна допомога (ПМСД). Більшість (90%) основних заходів у межах загального охоплення послугами охорони здоров'я можуть здійснюватися через систему ПМСД, що потенційно може забезпечити порятунок 60 мільйонів життів та збільшення середньої очікуваної тривалості життя на 3,7 року до 2030-го.

Розпочата росією повномасштабна війна спричинила нові виклики перед системою охорони здоров’я України, зокрема, з доступом до медичної допомоги. Та наша країна стійко долає ці перешкоди. Також на сьогодні дуже важливим є забезпечення медичного доступу для тих, хто захищає нашу країну.

Як повідомляв Центр громадського здоров’я, кожен пацієнт, який підписав декларацію з лікарем первинної медичної допомоги, має право отримати визначений перелік лабораторних та діагностичних досліджень. Безпосередньо на прийомі лікар може оглянути пацієнта, провести скринінг на певні захворювання та зробити швидкі тести на інфекційні захворювання. Безоплатно можна пройти: інструментальну діагностику: електрокардіографію, пікфлуометрію (пікову швидкість видиху для оцінки дихальної системи), вимірювання гостроти зору, слуху; отримати направлення для консультації з лікарем-спеціалістом; скринінг на наявність розладів психіки та поведінки; раннє виявлення ВІЛ, туберкульозу, гепатитів, інфекцій, які передаються статевим шляхом. Крім того, пакет включає такі аналізи, як: загальний аналіз крові, сечі; аналіз рівня холестерину та глюкози в крові.

Перейти в каталог новин

Партнери

  • Zdorovi.ua
    Zdorovi.ua
    Пошук та бронювання лікарських засобів. З нами ви економите до 35% - Пошук ліків

Новини за розділами

Розсилка новин

Отримуйте дайджест головних новин кілька разів на місяць

Останні новини

Ми в соц. мережах

Читати новини в Telegram та Instagram