15 найпоширеніших запитань і відповідей про медичні відходи

Наказ МОЗ «Про затвердження Змін до Державних санітарно-протиепідемічних правил і норм щодо поводження з медичними відходами» від 06.09.2022 № 1602 (далі — Наказ № 1602) викликав чимало запитань у медичних працівників. Для того аби роз’яснити ключові моменти документа експерти Центр громадського здоров’я провели вебінар «Робота з медичними відходами за новими вимогами». У цій статті розглянемо найпоширеніші запитання учасників.

Як поводитися з простроченими гемаконами, якщо ЗОЗ не планує передавати їх на вторинне перероблення? Чи можна використані гемакони викидати в мішок для відходів категорії В? Чи потрібно спочатку проавтаклавувати, розрізати та злити залишки крові?

Використані гемакони належать до звичайних відходів категорії В, які можна збирати в мішки і передавати на інсинерацію без попереднього обро­блення. Автоклавувати потрібно тільки заповнені гемакони із закінченим строком придатності. У такому разі обробіть гемакон в автоклаві, злийте вміст у каналізаційну мережу, а саме паковання передайте на інсинерацію або вторинне перероблення.

Як поводитися із залишками живої вакцини, наприклад БЦЖ, у флаконі?

Якщо флакон не пошкоджений, зберіть залишки будь-якої вакцини у флаконі як відходи категорії В — у мішки або контейнери залежно від підходів до подальшого поводження. Перед вторинним переробленням передайте на автоклавування. Якщо вторинне перероблення не передбачено, передайте на інсинерацію.

Якщо флакон пошкоджений (наприклад, розбитий), помістіть його в коробку безпечного зберігання і передайте на інсинерацію.

Протягом трьох діб у невеликій амбулаторії ЦПМСД проводимо до 20 маніпуляцій і коробку безпечного зберігання (КБЗ) для гострих предметів заповнюємо приблизно на 30%. Згідно з вимогами МОЗ її потрібно замінити, але такі витрати для амбулаторії нереальні, адже вартість КБЗ до 100 грн за шт. Як вчинити?

Для того щоб оптимізувати витрати в закладі охорони здоров’я, відповідальна особа за поводження з відходами має провести планування і закуповувати КБЗ меншого об’єму. Наприклад, не на 10 літрів, а на 2,5 літра. Стежте за тим, щоб не переповнювати КБЗ: заповнюйте ємності для відходів категорії B не більше ніж на 75%.

Якщо відходи з амбулаторії заборонено перевозити до ЦПМСД для тимчасового зберігання, а отримати ліцензію на перевезення неможливо, оскільки автомобілі легкові, то де в амбулаторії тимчасово зберігати відходи категорії В?

Зберігайте небезпечні відходи в приміщеннях, які відповідають наказу МОЗ «Про затвердження Державних санітарно-протиепідемічних правил і норм щодо поводження з медичними відходами» від 08.06.2015 № 325 у редакції Наказу № 1602. Легкові автомобілі можна використовувати, щоб перевозити відходи, якщо є відповідна кабіна водія і закритий відсік для небезпечних відходів.

Чи дозволено кабінетам сімейних лікарів — ФОПів перевозити відходи категорії В до приміщення тимчасового зберігання в ЦПМСД згідно з угодою між ФОПом і ЦПМСД? ФОПи не мають змоги створити приміщення для тимчасового зберігання від­ходів.

Так, дозволено. Однак потрібно отримати відповідну ліцензію на транспортний засіб, яким перевозите відходи.

Як проводитися з медичними відходами, зокрема гемодіаліз-системами, в гемодіалізному відділенні? Чи потрібно їх передавати на інсинерацію?

Якщо система для проведення гемодіалізу контактувала з біологіч­ними рідинами, дотримуйте правил поводження з медичними відходами категорії В. Тобто небезпечно гострі предмети передайте на інсинерацію. Предмети, які не належать до небезпечно гострих, передайте на інсинерацію або автоклавуйте і передайте на вторинне перероблення.

Як поводитися з системами ПР для переливання інфузійних розчинів, якщо вони не забруднені?

З медичними відходами, які відповідно до класифікації не належать до небезпечних, поводьтеся як із побутовими. Тобто роздільно збирайте і передавайте на вторинне перероблення.

Згідно з Наказом № 325 системи для переливання розчинів не можна розрізати, але вони займають багато місця в контей­нері. Чи можна відрізати частину, яка не забруднена біологічними рідинами?

Ні, така практика категорично заборонена.

У лабораторії весь біологічний матеріал інфекційно небезпечний? Чи потрібно знезаражувати біологічні рідини, як-от мокротиння, сечу, кров, кал, рідини серозних порожнин?

Твердження хибне. Відходи в лабораторії, як і в усьому закладі охорони здоров’я, поділяються на категорії відповідно до рівня небезпечності.

Біологічні рідини знешкоджуйте виключно від пацієнтів, які хворіють на особливо небезпечні і небезпечні інфекційні хвороби. Усі інші зливайте в каналізаційну мережу без знешкодження.

Чи належать голки, які не забруднені біологічними рідинами, до категорії В? Як із ними поводитися?

Голки, не забруднені біологічними рідинами, токсичними лікарськими засобами та радіоактивними речовинами, належать до медичних відходів кате­горії А. Поводьтеся з ними як із побутовими відходами.

До якої категорії медичних відходів належать живильні й лаважні катетери?

Живильні та лаважні катетери контактують з біологічними рідинами, тому належать до медичних відходів категорії В.

Як поводитися зі слиною в плювальницях у стоматологічних кабінетах? Чи потрібно проводити дезінфекцію слини разом із матеріалом?

Слину з плювальниць у стоматологічних кабінетах знешкоджуйте в автоклаві або обробляйте дезінфекційними хімічними речовинами, якщо пацієнт хворий на особливо небезпечну або небезпечну інфекційну хворобу. В іншому разі слину зливайте в каналізаційну мережу.

Як поводитися з медичними відходами в гінекології — одноразовими дзеркалами, щіточками тощо. Як їх обробляти та ути­лізувати?

Правила поводження з медичними відходами в гінекології ідентичні з правилами для інших закладів охорони здоров’я і залежать від категорії медичних відходів. Одноразові дзеркала чи щіточки, які контактували з біологічними рідинами, належать до медичних відходів категорії В, тож поводьтеся з ними відповідно.

Відходи категорії В генерують бригади екстреної допомоги. Як правильно організувати їхню роботу?

На базі центру екстреної медичної допомоги організуйте приміщення для тимчасового зберігання відходів. Туди бригада екстреної медичної допомоги звозить медичні відходи, які генерувала під час виклику. Далі пере­дайте відходи суб’єкту господарювання, який отримав ліцензію на поводження з небезпечними відходами. Дотримуйте графіку залежно від швидкості накопичення відходів.

Як збирати медичні відходи категорії В у разі аварійної ситуації, як-от пошкодження або відкриття контейнера?

Якщо сталася аварійна ситуація, використовуйте два засоби індивідуального захисту одночасно:

  • рукавички захисні від проколювання, зазвичай кевларові;
  • рукавички захисні від хімічних речовин й інфекційних агентів.

Зверніть увагу, що кевларові рукавички потрібно надівати на рукавички захисні від інфекційних агентів. Це дасть змогу вбезпечити медичного працівника, якщо гострий предмет пошкодить кевларові рукавички.

Перейти в каталог новин

Партнери

  • Zdorovi.ua
    Zdorovi.ua
    Пошук та бронювання лікарських засобів. З нами ви економите до 35% - Пошук ліків

Новини за розділами

Розсилка новин

Отримуйте дайджест головних новин кілька разів на місяць

Події

Останні новини

Ми в соц. мережах

Читати новини в Telegram та Instagram