Перша допомога улюбленцю після перегріву чи теплового удару

При високій температурі навколишнього середовища система саморегулювання наших чотирилапих друзів не спрацьовує. Порушується тепловий баланс, піднімається температура тіла, системи органів починають працювати неправильно. Важливо вчасно розпізнати ознаки теплового удару та надати першу допомогу.

Що таке тепловий удар?


Організм котиків та собак не може регулювати температуру тіла шляхом потовиділення. Відсутність пор та шерстяний покрив ускладнюють процес зниження температури шляхом випаровування вологи. Тепловіддача частково відбувається через поверхню подушечок лап та вушні раковини. Збільшується серцебиття для прискорення кровообігу, розширюються судини під поверхнею шкіри для збільшення тепловіддачі. Собаки охолоджуються завдяки висунутому язичку та частому диханню.

Критичною є ситуація, коли організм не справляється з тепловіддачею, і температура піднімається вище 39,5 градусів. Це негативно впливає на згортання крові та функціонування всіх органів. Дуже важливо вчасно надати першу допомогу, адже наслідки можуть бути незворотними.

Тривога! Як зрозуміти, що хвостик перегрівся


Поведінка котів і собак зазвичай змінюється у літню пору року, тому, наприклад, зниження апетиту не обов'язково є тривожним сигналом. Якщо ж ви спостерігаєте сукупність нижчезазначених симптомів, необхідно вжити термінових заходів.

 • Уповільнена реакція та млявість, хитка хода.

 • Відсутність апетиту, спрага.

 • Зміна забарвлення слизових оболонок — почервоніння чи блідість кон'юнктиви та ясен.

 • Боязливість людей, прагнення усамітнитися.

 • Часте дихання. Собаки висовують язика. Котики можуть намагатися ковтнути повітря.

 • Прискорене чи нерівномірне серцебиття.

 • При сильному перегріві можлива втрата свідомості, судоми, блювота і пронос.

 • Посиніння язика може свідчити про серцеву чи дихальну недостатність. Навіть при незначному підвищенні температури, необхідна термінова медична допомога.

Як виміряти пульс?


Якщо ми звикли вимірювати пульс на зап'ясті, то у чотирилапих найкраще місце для цього — внутрішня поверхня стегна, де знаходиться велика артерія. Покладіть улюбленця на бік. Знайдіть місце пульсації другим і третім пальцем долоні та рахуйте кількість ударів протягом 15 секунд, після чого помножте на 4, щоб отримати значення за хвилину. При вимірюванні за допомогою великого пальця можливо почути свій власний пульс замість серцебиття тварини. Нормальне значення пульсу дорослих собак у стані спокою становить 60-160 ударів на хвилину. Чим більший собака, тим повільнішим є нормальне серцебиття. Для песиків маленького розміру значення може досягати до 180 ударів на хвилину. Для цуценят — до 220 ударів за хвилину. Пульс дорослих котів коливається у діапазоні 110-180 ударів на хвилину, у кошенят — до 240 ударів. Рекомендовано знати нормальний пульс вашого улюбленця, аби самостійно розпізнати проблему.

Міряємо температуру


Для таких випадків ваші мурчики й песики повинні мати власний термометр. Зручніше використовувати електронний. Змастіть вузьку частину термометра кремом або олією. Покладіть улюбленця на бік, притримуйте хвіст та обережно введіть термометр у пряму кишку на 1,5-2 см. Електронний пристрій приблизно через хвилину сповістить вас про результат вимірювання звуковим сигналом. Якщо користуєтеся ртутним, почекайте близько 3 хвилин. Увесь цей час заспокоюйте та ласкаво розмовляйте зі своїм маленьким пацієнтом. Після процедури помийте пристрій з милом та продезинфікуйте. Якщо температура тіла чотирилапого друга від 40.0 до 41.0, його можливо відновити самостійно, після чого показати лікарю для обстеження. Температура вище 41.0 може бути життєво небезпечною і потребує термінової ветеринарної допомоги.

Як допомогти хвостику?


Першим кроком є охолодження тіла. Перенесіть звірятко у прохолодне місце. Увімкніть кондиціонер чи вентилятор для обдуву. Змочіть рушник прохолодною водою та прикладіть у паховій зоні, під верхніми лапами та на лоб. Необхідно змочити шерсть чи накрити тваринку вологою тканиною.

Запропонуйте прохолодну воду. Якщо улюбленець у свідомому стані, але не може пити самостійно, обережно налийте невелику кількість у пащу пластиковим шприцом без голки.

Якщо тваринці зовсім погано, вона втрачає свідомість, присутні блювота чи пронос, необхідно терміново їхати до лікаря для проведення реанімаційних заходів. У такому разі, намагайтеся полегшити стан улюбленця в дорозі, забезпечивши його вологим рушником і водою.

Не застосовуйте традиційні жарознижуючі препарати, механізм їх дії для даної ситуації не підходить. Уникайте використання крижаної води та льоду. Ні в якому разі не варто занурювати улюбленця у холодну воду повністю, різкий перепад температур може викликати спазм судин і погіршити стан. Температуру важливо знижувати поступово, на це знадобиться близько 1-1,5 години. Припиніть охолоджувальні заходи, коли температура тіла досягла 39,5. Далі температура повинна нормалізуватись самостійно.

Наслідки перегріву можуть проявитися навіть через кілька днів. Після покращення стану хвостатого красунчика необхідно звернутися до ветеринара для додаткового обстеження, аби бути певним, що температура стабілізувалася, а органи і мозок функціонують нормально. Лікар допоможе розібратися, що могло спричинити перегрів, чи є якісь фактори ризику, пов’язані зі здоров'ям вашого песика чи котика, на які треба звернути увагу.

Ймовірність перегріву зростає, якщо ви з другом нещодавно переїхали в місце з більш спекотним кліматом. Для адаптації може знадобитися до двох місяців. Підвищена вологість повітря також ускладнює процеси тепловіддачі. У групі ризику собані й котики з плоскими мордочками, довгою густою шерстю, зовсім юні чи похилого віку, вагітні, тваринки із захворюваннями серцево-судинної та дихальної систем, надмірною вагою.

Намагайтеся бути уважним до свого чотирилапого друга та уникайте його перебування під сонцем чи у жаркому приміщенні. Ваш улюбленець бігатиме за м’ячиком навіть у жаркий день, не зможе попросити води чи визволитись із закритого авто. Всі ми влітку любимо тінь, приємний вітерець і прохолодний лимонадик, тож давайте чілити разом з нашими песиками й мурчиками.


Перейти в каталог новин

Партнери

 • Zdorovi.ua
  Zdorovi.ua
  Пошук та бронювання лікарських засобів. З нами ви економите до 35% - Пошук ліків

Новини за розділами

Розсилка новин

Отримуйте дайджест головних новин кілька разів на місяць

Останні новини

Ми в соц. мережах

Читати новини в Telegram та Instagram