Універсальної дієти не існує: як харчуватись при цукровому діабеті


Не існує універсальної "діабетичної дієти" або "діабетичних рекомендацій", адже кожен випадок індивідуальний і типи цукрового діабету бувають різні. Але є прості правила, які допоможуть зробити вибір на користь більш здорової їжі і почуватись краще.

Ці поради мають загальний характер і можуть допомогти вам контролювати рівень глюкози (цукру) у крові, кров'яний тиск та рівень холестерину. Вони також можуть допомогти контролювати вагу і знизити ризик ускладнень діабету (при наявності захворювання), таких як проблеми з серцем та інсульти, деякі види раку.

Поради ґрунтуються на дослідженнях за участю людей з цукровим діабетом 1 та 2 типу. Якщо у вас інший тип цукрового діабету, наприклад, гестаційний, пов'язаний з кістозним фіброзом або MODY, деякі з цих порад також актуальні для вас. Важливо, незалежно від типу цукрового діабету, консультуватись зі своїм лікарем щодо харчування та інших питань.

Обирайте здорове харчування

Вживайте найбільш корисні продукти у помірних кількостях та їжте регулярно в один час. Контролюйте вуглеводи, адже вони впливають на рівень глюкози в крові. Скоротіть споживання продуктів з низьким вмістом клітковини (білий хліб, білий рис і високооброблені злаки). Здорове харчування при цукровому діабеті – це природно багатий на поживні речовини раціон, в якому мало жирів і калорій. Ключовими елементами є фрукти, овочі та цільнозернові продукти.

Якщо у вас цукровий діабет 1 типу

Підрахунок вуглеводів дуже важливий для підтримки стабільного рівня глюкози в крові. Ви оцінюєте, скільки вуглеводів міститься у вашій їжі, та зіставляєте її з тим, скільки інсуліну вам потрібно прийняти.

Якщо у вас цукровий діабет 2 типу та надмірна вага

Важливо знайти спосіб схуднути, оскільки це покращить управління діабетом, допоможе знизити рівень глюкози в крові та ризик ускладнень. Існують різні способи зробити це, наприклад: низьковуглеводна, середземноморська або дуже низькокалорійна дієта. Значна втрата ваги може навіть призвести до ремісії діабету 2 типу у деяких людей.

Незалежно від того, від типу цукрового діабету, потреби скинути, набрати чи зберегти поточну вагу, важливо вибирати здоровішу їжу.

Контроль розміру порцій

Контролювати розмір порцій важливо завжди. Завдяки цьому значно легше визначити поживну цінність тарілки, якщо ви підраховуєте вуглеводи або контролюєте свою вагу. Пам'ятайте, що розмір порції – індивідуально, те, що підходить комусь іншому, може не підійти вам.

Не захоплюйтесь так званою діабетичною їжею

Немає жодних доказів, що “діабетичні продукти" якось особливо корисні у порівнянні зі здоровим харчуванням. Вони часто можуть містити таку ж кількість жиру і калорій, як і “звичайні" продукти, і все одно впливати на рівень глюкози в крові. Окрім того, іноді такі “діабетичні продукти” можуть мати проносний ефект.

Отримуйте мінерали та вітаміни з їжі

Немає жодних доказів, що мінеральні та вітамінні добавки допомагають впоратися з цукровим діабетом. Тож приймайте добавки лише за призначенням лікарів. Найкраще – отримувати необхідні поживні речовини, вживаючи різноманітні продукти. Адже деякі добавки можуть вплинути на ваші ліки або погіршити деякі ускладнення цукрового діабету, наприклад захворювання нирок.

Не забувайте рухатися

Фізична активність може допомогти контролювати цукровий діабет, а також знизити ризик виникнення проблем із серцем. Під час фізичної активності збільшується кількість глюкози, яку використовують ваші м'язи, що допомагає організму ефективніше використовувати інсулін.

Намагайтеся приділяти помірній активності щонайменше 150 хвилин на тиждень. Це будь-яка діяльність, яка підвищує частоту серцевих скорочень, змушує вас дихати швидше та почуватися тепліше. Помірну активність можна визначити за такими ознаками – ви захекалисть, але можете вести розмову. Норму 150 хвилин можна розбити на частини, наприклад, 30 хвилин 5 разів на тиждень. Більше порад щодо рухової активності читайте тут: Малорухливий спосіб життя підвищує ризик інсульту: як додати рухову активність.

Перейти в каталог новин

Партнери

  • Zdorovi.ua
    Zdorovi.ua
    Пошук та бронювання лікарських засобів. З нами ви економите до 35% - Пошук ліків

Новини за розділами

Розсилка новин

Отримуйте дайджест головних новин кілька разів на місяць

Події

Останні новини

Ми в соц. мережах

Читати новини в Telegram та Instagram