Як покращити концентрацію перед початком нового навчального року?

Від початку повномасштабної війни багато людей почали скаржитися на погіршення концентрації. Насправді у більшості випадків – це нормальна реакція на ненормальні події, свідками й учасниками яких ми є, наслідок щоденного стресу і хвилювань, браку сну і втоми. Хоча іноді погіршення концентрації може бути й симптомом захворювань.

Сьогодні ми розповімо про те, у який спосіб можна покращити концентрацію, що є надзвичайно актуальним перед початком нового навчального року.

Концентрація – це вміння зосереджувати увагу на певному об’єкті або діяльності і водночас ніби «вимикати» всі інші думки, які не є частиною поточної активності. Це особливо важко зробити, якщо на смартфоні чи ноутбуці майже цілодобово виринають сповіщення з месенджерів, електронної пошти, соцмереж. Відволікання на них та на інші фактори знижує продуктивність – і на виконання звичних завдань витрачається більше часу. До того ж погіршується сприйняття інформації – ми частіше перепитуємо те, що щойно почули, погано запам’ятовуємо.

Як допомогти собі або школяреві чи студентові краще концентруватися?

Є багато способів покращити концентрацію – для кожної людини працює свій. Але не здавайтеся, якщо все вийде не одразу, пробуйте знову і знову, щоби допомогти мозку працювати краще. Зрештою, така робота над собою потребує певного часу, тож дайте собі цей час.

1. ВІДМОВТЕСЯ ВІД БАГАТОЗАДАЧНОСТІ

Виконуючи кілька завдань одночасно, ми почуваємося продуктивнішими. Але це не так, бо багатозадачність – швидкий шлях до вигорання. Тож не варто робити домашнє завдання з математики під спів улюбленого виконавця чи розмовляючи з другом або подругою телефоном. Це не лише заважає зосередитися, але й погіршує якість виконуваної роботи.

​2. УСУНЬТЕ ФАКТОРИ, ЩО ВІДВОЛІКАЮТЬ

Ми так звикли бути нерозлучними зі смартфоном, що часто навіть не помічаємо, як тягнемо руку, щоби перевірити сповіщення. Але дуже корисно практикувати час наодинці з собою або час, коли ніхто і ніщо не відволікає від завдань. Закрийте соціальні мережі та інші додатки, вимкніть сповіщення, а телефон сховайте якомога далі, щоби не бачити його. Зосередьтеся на тому, щоб завершити те, що вам потрібно зробити. Це може бути непросто спочатку, але з часом ви звикнете.

3. РОБІТЬ ПЕРЕРВИ

Довге зосередження на чомусь одному протягом тривалого часу може призвести до погіршення уваги – так працює наш мозок. Тож важливо час від часу фокусуватися на іншому виді діяльності або робити невелику розминку. Це допоможе повернути концентрацію і зберегти продуктивність.

Плануючи завдання, спробуйте метод Pomodoro – «розбивання» роботи на інтервали. Кожен триває 25 хвилин, протягом яких треба працювати над завданням. Потім – зробити 5-хвилинну перерву і знову працювати упродовж 25 хвилин. Після чотирьох робочих відтинків часу потрібно зробити довшу перерву – 15-30 хвилин.

4. НАЛАГОДЬТЕ РЕЖИМ ДНЯ

Звісно, ми не можемо впливати на ракетну небезпеку і сигнали повітряних тривог, щоби сон був безперервним і міцним, але є речі, які залежать тільки від нас:

  • вимикайте телевізор і прибирайте всі екрани за годину до сну;
  • практикуйте ритуали розслаблення перед сном: слухайте заспокійливу музику, читайте книгу;
  • щодня лягайте спати в один і той же час;
  • підтримуйте в кімнаті прохолодну комфортну температуру.

Непогано також додати в життя щоденну фізичну активність: ранкова руханка, прогулянка, танці, йога, біг – обирайте до смаку. Проте уникайте інтенсивних занять перед сном.

5. СТЕЖТЕ ЗА ХАРЧУВАННЯМ

Скоротіть споживання солодких продуктів і напоїв. Натомість обирайте сезонні фрукти й овочі, продукти з високим вмістом клітковини, корисних жирів. Подбайте про те, щоби ваш раціон був збалансованим – для цього дотримуйтеся правил «тарілки здорового харчування».

6. ТРЕНУЙТЕ МОЗОК

Науковці доводять, що тренування мозку покращують когнітивні здібності, в тому числі й концентрацію. Складайте пазли, розвʼязуйте кросворди й судоку, навчіться грати в шахи.

Дотримання таких порад допоможе вам і вашому школяру стати уважнішими й швидше виконувати повсякденну роботу, щоби мати час на спілкування з близькими та рідними, яке ми зараз – у час війни – цінуємо значно більше.

Перейти в каталог новин

Партнери

  • Zdorovi.ua
    Zdorovi.ua
    Пошук та бронювання лікарських засобів. З нами ви економите до 35% - Пошук ліків

Новини за розділами

Розсилка новин

Отримуйте дайджест головних новин кілька разів на місяць

Останні новини

Ми в соц. мережах

Читати новини в Telegram та Instagram