Єдине здоров’я: як цей підхід може зробити наше життя безпечнішим


3 листопада відзначається щорічний День єдиного здоров'я, тема цього року – "Діємо разом заради єдиного здоров'я". Його мета — привернути увагу до необхідності застосування підходу єдиного здоров’я для подолання спільних загроз здоров'ю людини, тварин та довкілля.

Єдине здоров'я — це спільний, багатосекторальний та трансдисциплінарний підхід, що працює на місцевому, регіональному, національному та глобальному рівнях з метою досягнення оптимальних результатів щодо здоров'я, визнаючи взаємозв'язок між людьми, тваринами, рослинами та їхнім спільним місцем "проживання".

Підхід "єдине здоров'я" може допомогти усунути багато видів загроз для охорони громадського здоров'я, включаючи зоонозні захворювання, стійкість до антибіотиків, трансмісивні захворювання, безпеку харчових продуктів, хронічні захворювання, психічне здоров'я та багато іншого.

Зоонозні захворювання можуть передаватися між тваринами та людьми (сказ, сальмонельозна інфекція, сибірська виразка, бруцельоз, хвороба Лайма). Понад половина всіх інфекцій, якими може заразитися людина, є зоонозними. Нещодавні глобальні події в галузі охорони здоров'я, зокрема пандемія COVID-19 та спалах віспи, є прикладами захворювань, що виникають внаслідок тісного контакту між тваринами та людьми. Підхід "єдине здоров'я" визнає тісний зв'язок між здоров'ям людей, тварин та довкілля, а також роль, яку цей зв'язок відіграє у поширенні хвороб.

Домашні тварини забезпечують нам спілкування, розвагу та комфорт, що може вплинути на наш фізичний та психічний добробут. Однак домашні тварини іноді можуть переносити шкідливі мікроби, від яких ми можемо захворіти, навіть якщо домашній улюбленець має здоровий вигляд. Тож підтримка здоров'я домашніх тварин допомагає нам залишатися здоровими та щасливими.

Єдине здоров’я: найпоширеніші проблеми

До проблем єдиного здоров’я належать зоонозні захворювання, забуті тропічні хвороби, трансмісивні хвороби, стійкість до протимікробних препаратів, безпека харчових продуктів та продовольча безпека, забруднення довкілля, зміна клімату та інші загрози.

Так, стійкі до протимікробних препаратів мікроби можуть швидко поширюватися у спільнотах, харчових продуктах, медичних закладах та довкіллі (ґрунті, воді), що ускладнює лікування деяких інфекцій у тварин та людей.

Також зростає кількість трансмісивних захворювань у зв'язку з підвищенням температури та розширенням ареалів комарів та кліщів.

А хвороби сільськогосподарських тварин можуть поставити під загрозу постачання, засоби існування та економіку. Крім того, забруднення води, що використовується для пиття, відпочинку й т. д., може призвести до захворювання людей та тварин.

Підхід "єдине здоров'я" може:

  • запобігти спалахам зоонозних захворювань серед тварин і людей;
  • підвищити безпеку харчових продуктів;
  • зменшити випадки інфекційних захворювань, стійких до протимікробних препаратів, та покращити здоров'я людей і тварин;
  • захистити глобальну безпеку у галузі охорони здоров'я;
  • захистити та зберегти біорізноманіття.

Що кожен може зробити, щоб захистити себе та свою родину від зоонозних захворювань?

Тримайте руки в чистоті. Миття рук одразу після спілкування з тваринами, навіть якщо ви не торкалися їх. Це один з найважливіших кроків, які ви можете зробити, щоб не захворіти та не передати мікроби іншим. Тут ЦГЗ пояснював, як правильно мити руки.

Уникайте укусів та подряпин тварин.

Запобігайте укусам комарів, кліщів і бліх.

Знайте про способи безпечного поводження з харчовими продуктами.

Пам'ятайте про зоонозні захворювання як вдома, так і за межами будинку (наприклад, у контактних зоопарках), у дитячих садках або школах, а також під час подорожей.

Отже, за останні десятиліття стає дедалі очевиднішим, що основні причини виникнення більшості нових зоонозних інфекційних захворювань пов'язані з діяльністю людини, включаючи зміни в екосистемах, інтенсифікацію сільського господарства, урбанізацію, збільшення обсягів міжнародних подорожей та торгівлі. Принцип "єдине здоров’я" необхідний для розуміння природи кожного зоонозного захворювання, що виникає, щоб провести оцінку ризику й розробити плани реагування та контролю.

Перейти в каталог новин

Партнери

  • Zdorovi.ua
    Zdorovi.ua
    Пошук та бронювання лікарських засобів. З нами ви економите до 35% - Пошук ліків

Новини за розділами

Розсилка новин

Отримуйте дайджест головних новин кілька разів на місяць

Події

Останні новини

Ми в соц. мережах

Читати новини в Telegram та Instagram