Грибок у собаки в вухах: причини, симптоми, лікування


Уважно доглядаючи за своїм чотириногим другом, власник може зіткнутися з проблемою, коли вичистити від забруднень вушні раковини не завжди можливо. Виникає грибок у вухах у собаки стає причиною запалень - отитів

Викликають подібний патологічний процес дріжджові грибки роду Кандида або Малассеза. Своєчасне звернення до ветеринарного лікаря і розпочате лікування дозволить уникнути важких ускладнень, таких як повна або часткова втрата слуху, розвиток косоокості, проблеми з прийомом їжі. 

ПРИЧИНИ РОЗВИТКУ ГРИБКА В ВУХАХ 

Вушної грибок у собак має назву отомікоз і локалізується дана патологія в області слухового проходу. Збудниками захворювання є дріжджові грибкові мікроорганізми, які постійно перебувають на шкірному покриві домашніх вихованців. При певних ситуаціях, грибки починають своє активне зростання і розмноження, стаючи причиною серйозних запальних процесів. 

Зверніть увагу! Отит грибкового характеру (отомікоз) не є заразним і не поширюється на інших тварин. Крім цього, не страшний отомікоз і для людини. 

Основними причинами виникнення грибкових уражень у вухах у собаки є: 

 • процеси запального характеру на шкірному покриві собаки - в результаті подібних змін, імунні сили організму значно слабшають, а грибкова мікрофлора на цьому тлі починає своє активне зростання. 
 • вушні кліщі - рідкісні випадки, але все ж діагностуються отити, що виникли внаслідок розвитку вушного кліща. 
 • алергічні реакції в організмі тварини - при наявності алергену в щоденному раціоні харчування собаки, алергія на певні речовини може стати своєрідним трампліном для подальшого розвитку грибків в вусі. 
 • Ослаблення захисних сил організму - основна причина появи отомікоза у собак. При наявності патологічних процесів в організмі тварини або ж сильному стресі, імунітет послаблюється, а на шкірному покриві і в вушних раковинах розвиваються грибки. 
 • протимікробна терапія - тривалий прийом антибіотиків, може стати причиною виникнення отомікоза. 

Крім цього, грибкові мікроорганізми можуть поширюватися по всій тілу собаки. У таких випадках, для профілактики грибкових захворювань, ветеринарні фахівці настійно рекомендують давати своїм улюбленцям специфічні препарати - пробіотики. Вони мають виражену профілактичну дію, спрямоване на запобігання грибкових інфекцій.

Зверніть увагу! Ветеринарна медична статистика свідчить, що найчастіше запалення в вухах в зв`язку з розвитком грибкових мікроорганізмів виникають у довговухих порід собак. Це зайвий раз доводить, що до здоров`я домашнього улюбленця необхідно ставиться з максимальною увагою. 

Іншими не менш важливими причинами, що провокують розвиток отомікозов, є: 

 • зміна місця проживання, зміна власника, сильний страх; 
 • переохолодження - тривалі купання в прохолодній воді, прогулянки під проливним дощем; 
 • тривале перебування під сонячними променями; порушення харчування; 
 • порушення роботи ендокринної системи; 
 • інфекційні ураження і гельмінтози. 

Мікроскопічні гриби Малассеза, стають причиною не тільки отитів і дерматитів у собак, але так само можуть спровокувати розвитком стоматитів, ринітів і патологій в очах. При приєднанні вторинної патогенної мікрофлори бактеріального походження, дріжджові грибки викликають дискомфортні відчуття з запальними реакціями. 

Вид грибків - Фітоспорум, відноситься до відділу актиноміцетів і має два розподілу: 

 • Малассеза овалі - липидо-залежний вид, виявлений виключно у людей і стає причиною себорейного дерматиту. 
 • Малассеза патідерматіс - ліпофільний грибок, незалежний від ліпідного обміну і виявляється у більшості представників тваринного світу. 

Першим вченим, який визначив даний вид грибка в окрему групу, був француз Луї Шарль Малассі. Складність роботи з дріжджовими грибами даного типу ускладнена тим, що вони ростуть надзвичайно повільно в порівнянні з іншими видами і вимагають спеціальних середовищ. 

СИМПТОМИ ПРОЯВИ ГРИБКА ВУХ У СОБАК

Першими явними ознаками початку запального процесу вважають коли чотириногий вихованку сильно трясе головою. 

Початок хвороби супроводжується сильними дискомфортними відчуттями у вигляді свербежу. Собака чеше одне вухо, а збудник грибкової інфекції проникає глибше, поширюючись на поверхню раковини. 

Основними симптомами початку отомікоза є: 

 • свербіж в вушному проході у тварини; підвищене занепокоєння собаки; 
 • виділення з слухового проходу великої кількості сірки; 
 • зміна кольору вушної сірки, в зв`язку з приєднанням бактеріальної мікрофлори; гіперемія видимих ​​шкірних покривів вуха; 
 • виникнення набряків і запалень; 
 • серозні виділення з вушної раковини; 
 • неприємний запах. 

При несвоєчасно надану медичну допомогу, зовнішні форми запалень вуха переходять в наступні стадії. Ці види ускладнень чреваті розвитком запалень середнього вуха, глухоти і в деяких випадках, можливо початок запального процесу в мозкових оболонках. 

Зверніть увагу! При інтенсивному розчісуванні вуха, собака розносить спори грибків на інші ділянки тіла. Виникають грибкові ураження лап, тулуба і шиї. 

Найбільш часто реєструють отомікози у бассет-хаунтов, пуделів, кокер-спанієлів, сеттерів, Далматин і биглей. Пов`язано це в першу чергу з тим, що у таких порід собак знижується природна вентиляція слухового каналу, підвищується вологість, створюючи ідеальні умови для росту і розмноження дріжджових грібков.Не менш рідко виявляють грибкові отити у тих собак, які мають фізіологічне будова раковини вуха з великими хрящовими складками. У зону ризику потрапляють - шарпей, ротвейлери, ньюфаундленди. 

Трапляється і так, що власник не завжди помічає розвитку патологічного процесу. Це пов`язано з уповільненим процесом, а отомікоз переходить з гострої стадії в хронічну. Протягом усього життя собаку час від часу мучать гострі запалення, змінюючись періодами ремісії. У той же час, запущені запалення вушної раковини призводять до абсцесу і гіперплазії барабанної перетинки. 

МЕТОДИ ДІАГНОСТИКИ

Поставити точний діагноз виключно методів зовнішнього огляду - не надається можливим. Кваліфікований лікар може тільки припустити розвиток патології на підставі клінічних проявів. 

Для диференціації хвороби від звичайних процесів запального характеру, що не мають грибкової етіології, досить пропальпировать підставу раковини вуха. При відсутності больового синдрому та інших явищ, говорить про те, що в патологічний процес не залучені глибокі ділянки вушної раковини. 

Основний метод діагностики - дослідження взятого ексудату під мікроскопом. Субстрат з вуха наносять на предметне скло. Ознакою початкових стадій поразки інфекційного характеру вважається наявність двох і більше переплетених ниток міцелію, суперечка і овальних клітин в полі мікроскопа. 

Зверніть увагу! При виявленні в полі мікроскопа більше 10 грибкових спор, ветеринари кажуть про запущеної стадії патології. 

Іншим видом діагностики є виявлення патогенної мікрофлори, вирощеної з мазка в спеціальному живильному середовищі. Результати даного методу діагностики готові на 7-11 день. У разі, якщо при посіві виявляють невелику кількість грибкових спор - лікування не призначають, так як це є нормальним станом для шкірного покриву тварини. 

ЛІКУВАННЯ 

Основа терапії полягає в усуненні базової причини, що послужила початком розвитку грибка в вухах у собаки. На частоті випадків це алергічні реакції і вушні кліщі. При виявленні першого ступеня ураження і легкої форми отомікоза, лікування полягає в застосування спеціальних крапель, спрямованих на знищення грибка. 

Перш ніж починати введення лікарських препаратів, необхідно очистити слуховий прохід від специфічного секрету, великої кількості сірки і можливого ексудату. 

для промивання вуха використовують теплий фізрозчин або ж розчин хлоргексидину в концентрації 0.05%. Проводити процедуру очищення і промивання необхідно кілька разів на тиждень. Якщо ж виділяється секрету дуже багато, проводити промивання зовнішнього слухового проходу необхідно кожен раз перед введенням протигрибкових вушних крапель. 

Теплий розчин для промивання вводять невеликими кількостями, притримуючи вухо собаки. Повільно масажують обережними рухами підставу раковини вуха. Можна дати потрясти собаці вухами для виведення залишків розчину. Використаний матеріал - серветки, ватні диски, марлю необхідно акуратно зібрати з подальшою утилізацією.

Зверніть увагу! Санацію поверхні вушної раковини для очищення від нальоту, плівок і утворилися корочок краще проводити за допомогою спеціальних розчинів - Отоміна і Отіфрі, розроблених саме для цих цілей. 

ПРЕПАРАТИ 

Призначається протигрибкова терапія, що включає прийом медикаментозних препаратів - Оріцін, Тресадемом, Орідеміл, Ніхлофем. Крім цього, важливо запобігти виникненню бактеріальної вторинної інфекції і з цією метою застосовують протимікробні засоби - Гентаміцин, Цефтриаксон, Амоксиклав. Підтримуюча терапія полягає в прийомі гепатопротекторів (препаратів підтримують функції печінки) і імуномодуляторів, що дозволяють зміцнити імунітет.

Найпоширенішими імуностимуляторами для собак є: 

 • сальмозан; 
 • гамавит; 
 • Глобфел; 
 • иммунофан; 
 • Максілін; 
 • Катозал. 

Якщо у домашнього вихованця діагностований отит на тлі грибкової інфекції з приєднанням патогенної бактеріальної мікрофлори, лікування буде більш комплексним, що включає в себе сильні антібіотікі. Все це можна здійснювати в домашніх умовах і немає необхідності знаходитися в стаціонарі ветеринарної клініки. У деяких випадках призначаються відразу кілька протимікробних засобів, що дозволяють усунути проблему і убезпечити тварину від можливого рецидиву. 

Зверніть увагу! При проведенні антибіотикотерапії та введення імуностимуляторів, можливий розвиток звикання. Запобігти подібний ефект можна, змінюючи ліки і визначаючи поріг чутливості. 

Грибкові та бактеріальні інфекції розвиваються у тих собак, які мають ослаблений організм, не здатний протистояти проникненню і розмноженню патогенної мікрофлори. Важно стежити за станом шкірного покриву та видимих ​​оболонок у свого вихованця, щоб уникнути розвитку отомікозов і інших захворювань. При наявності найменших відхилень в стані тварини, необхідно звернеться до ветеринарного лікаря за консультацією для того щоб уникнути розвитку ускладнень.

Перейти в каталог новин

Партнери

 • Zdorovi.ua
  Zdorovi.ua
  Пошук та бронювання лікарських засобів. З нами ви економите до 35% - Пошук ліків

Новини за розділами

Розсилка новин

Отримуйте дайджест головних новин кілька разів на місяць

Події

Останні новини

Ми в соц. мережах

Читати новини в Telegram та Instagram