ВІЛ-інфекція і туберкульоз у дітей: проблеми та шляхи їх вирішення

Інтеграція ВІЛ-послуг і здорового способу життя серед дітей та молоді


Наталія Адамець, директор ГО «Дитинство — без СНІДу», презентувала проект «Сприяння інтеграції послуг з ВІЛ та здорового способу життя на основі дружнього підходу до дітей та молоді» на різних рівнях медичної допомоги. У проекті два напрямки роботи:

  • покращення якості послуг, пов’язаних із діагностикою та лікуванням інфекцій для дітей та підлітків, які живуть з ВІЛ;
  • моделювання системи надання медико-соціальних послуг підліткам та молоді на базі закладів охорони здоров’я Донець­кої області протягом 2018 р.

У рамках першого напрямку проведено тренінги для лікарів-педіатрів центрів СНІДу та лікарів-фтизіатрів, які дотичні до проб­леми туберкульозу/ВІЛ серед дітей в Україні. Розроблено навчальні модулі для педіатрів центрів СНІДу, проведено два тренінги з навчання для педіатрів і фтизіатрів.

У рамках другого напрямку відкрито три нові заклади і підтримана їх робота з метою запобігання поширенню ВІЛ/туберкульозу та їх профілактики.

У Донецькій області здійснена така консультативно-лікувальна робота:

  • Проведено огляд 1532 учнів загальноосвітніх шкіл, з них у 369 виявлено патологію.
  • Надано консультації психолога 179 особам, з яких: 20 — батьки учнів шкіл, 104 — підлітки — учні шкіл міста, 55 — студенти технікумів. Важливим напрямком роботи було проведення тестування (анкетування) на ВІЛ з метою раннього виявлення.

Варто зазначити, що, згідно зі статтею 8 Закону України «Основи законодавства України про охорону здоров’я», держава визнає право кожного громадянина України на охорону здоров’я і забезпечує його захист. Держава гарантує безплатне надання медичної допомоги у державних та комунальних закладах охорони здоров’я за епідемічними показаннями.

Яна Терлєєва, Центр громадського здоров’я Міністерства охорони здоров’я (МОЗ) України, розповіла про виклики, з якими суспільство стикається в напрямку подолання туберкульозу/ВІЛ; про те, які перспективні кроки потрібно зробити для докорінного змінення ситуації, що склалася. Проблема туберкульозу/ВІЛ — глобальна проблема людства, захворюваність на туберкульоз/ВІЛ серед дітей є однією з пріоритетних проблем, кожний десятий випадок припадає на дітей. Щорічна кількість дітей віком до 14 років, інфікованих туберкульозом, становить близько 7,5 млн, із них захворіло 1 млн. На жаль, кожна п’ята хвора на туберкульоз дитина помирає. Глобальною прогалиною є те, що понад 75% з цих дітей не отримували належного лікування від туберкульозної інфекції. В Україні і досі спостерігається низький показник виявлення туберкульозу серед дитячого населення, хоча наша держава взяла на себе зобов’язання покласти край туберкульозу до 2030 р. Це можливо у разі вирішення двох проблем, а саме: вчасного виявлення пацієнтів із туберкульозом та їх лікування.

Міжнародний крок назустріч зміні національного законодавства

На національному рівні перш за все потребує зміни основна законодавча база і Закон України «Про протидію захворюванню на туберкульоз». Потрібно привести законодавство України у відповідність з міжнародними нормами. Це один із найважчих кроків, який слід зробити саме у 2019 р. Нововведенням є застосування міжнародних клінічних протоколів, наша країна — перша серед країн пострадянського простору, яка має можливість їх використовувати. На сьогодні українським лікарям доступне швидке застосування сучасних міжнародних інновацій. Проте до 2018 р. протокол з надання медичної допомоги пацієнтам з туберкульозом серед дітей так і не був прийнятий на національному рівні. На сьогодні три документи Всесвітньої організації охорони здоров’я перебувають у вільному доступі для застосування лікарями.

Ще одним із основних напрямків є проведення щеплення, проте, на жаль, антивакцинальна кампанія, яка відбувалася майже протягом останніх 10 років і була спрямована на повне дискредитування проведення вакцинації, призвела до того, що колись у нас було виконання плану вакцинації на 95–100%, а зараз є перебої з вакцинацією. Тенденція серед загального населення така, що зараз лише 80% дітей протягом першого року життя вакциновані від туберкульозу.

Отже, для вирішення проблеми ВІЛ/туберкульозу потрібно докорінно змінити законодавство України, адже якщо закон матиме чітке визначення про закупівлю лікарських засобів, про своє­часне вакцинування та про обов’язковий перелік ліків відповідної категорії, заклади охорони здоров’я вимушені будуть дотримуватися поставлених перед ними вимог, і ми зможемо досягнути успіху і вийти на бажаний результат.

Оксана Солдатенкова, завідувач Центру інфекційних хвороб «Клініка для лікування дітей, хворих на ВІЛ/СНІД» НДСЛ «Охматдит» МОЗ України, розповіла про ситуацію з ВІЛ-інфікованими дітьми. Було наголошено, що за 10 міс 2018 р. серед дітей віком до 14 років померли 9 осіб.

Підсумки

Загалом учасники круглого столу виділили проблемні моменти і шляхи вирішення щодо ситуації з туберкульозом і ВІЛ-інфекцією у дітей. На стан справ впливає економічна, політична, соціальна ситуація в країні. Держава та її консультативно-­дорадчі органи, органи і заклади охорони здоров’я повинні докласти зусиль для швидшого прийняття сучасних законодавчих актів, адже зменшення сумної статистики може втілюватися в реальність лише після прийняття відповідних нормативно-правових актів.

Перейти в каталог новин

Партнери

  • Zdorovi.ua
    Zdorovi.ua
    Пошук та бронювання лікарських засобів. З нами ви економите до 35% - Пошук ліків

Новини за розділами

Розсилка новин

Отримуйте дайджест головних новин кілька разів на місяць

Події

Останні новини

Ми в соц. мережах

Читати новини в Telegram та Instagram