Бар’єрна контрацепція, а не "довідка про стан здоров’я": нагадуємо правила безпечного сексу


В одному з популярних подкастів, де учасники обговорювали сексуальні вподобання, і один з них зауважив, що надає перевагу сексу без використання презерватива. Він додав, що натомість періодично здає аналізи, щоби запевнитись у відсутності інфекцій, які передаються статевим шляхом (ІПСШ), і відповідну довідку ніби як аргумент безпечності незахищеного сексу показує сексуальним партнерам. За його словами, більшість партнерок врешті погоджується на незахищений секс. Чому це небезпечно, які можливі ризики та який секс все ж таки є безпечним? Нагадуємо про основне.

Незахищений секс – ризик інфікування ВІЛ

За оцінкою Всесвітньої організації охорони здоров’я/UNAIDS Україна залишається регіоном з високим рівнем поширення ВІЛ серед країн Центральної Європи та Східної Азії. Лише кожна друга ВІЛ-інфікована людина знає про свій позитивний статус і звертається до медичного закладу. А один із найбільш поширених способів передачі ВІЛ — статевий. У переважній більшості випадків ВІЛ передається під час анального або вагінального сексу без презервативу, а от під час орального сексу ризик інфікуватися ВІЛ мінімальний. Як захиститися від ВІЛ, якщо ви плануєте секс?

Базове правило: спланувати безпечний секс із використанням бар’єрної контрацепції, тобто презервативів

 • Використовуйте презерватив щоразу, коли займаєтеся сексом. Існують так звані чоловічі (зовнішні) та жіночі (внутрішні) презервативи, латексні серветки тощо.
 • Користуйтеся презервативом так, як вказано в інструкції.
 • Майте на увазі, що ви не можете інфікуватися ВІЛ, якщо практикуєте секс без проникнення або без будь-якого іншого контакту з біологічними рідинами партнера.

Постконтактна профілактика

 • Прийміть постконтактну профілактику ВІЛ, якщо ризикована ситуація таки сталася. Терапію необхідно розпочати якомога швидше протягом перших годин та не пізніше 72 годин після контакту. Зазвичай курс постконтактної профілактики ВІЛ триває 28 днів. Протягом усього цього періоду використовуйте бар’єрну контрацепцію із вашим партнером або партнеркою.

Обстеження разом із партнером

 • Пройдіть обстеження на наявність інфекцій, що передаються статевим шляхом. Запросіть вашого партнера або партнерку так само пройти тестування (та лікування у разі потреби).
 • Пройдіть тестування на ВІЛ разом із партнером. Це дозволить вам дізнатися статус одне одного та якомога швидше розпочати лікування у разі виявлення ВІЛ-інфекції. Людина, яка регулярно приймає антиретровірусну терапію та досягає невизначуваного рівня вірусного навантаження не може інфікувати інших.

Додатковий метод профілактики ВІЛ для людей, які мають високий ризик інфікування

 • Приймайте PrEP — антиретровірусні препарати для зниження ризику інфікування ВІЛ. PrEP є додатковим до бар’єрної контрацепції методом профілактики для людей, які мають високий ризик інфікування ВІЛ.
 • Разом із презервативами людина, яка приймає PrEP, має понад 99% захисту від передавання ВІЛ статевим шляхом.

Незахищений секс – ризик інфікування іншими інфекціями

Останніми роками в Україні відбулося зниження віку початку статевого життя й одночасне підвищення віку вступу в шлюб, у результаті чого збільшується період часу, протягом якого молоді люди більш схильні до множинних статевих зв'язків. Зміна сексуальної поведінки, урбанізація, зростання міграції є факторами, що сприяють збільшенню захворюваності на окремі ІПСШ.

За даними Міністерства охорони здоров’я, в Україні щороку реєструють близько 400 000 нових випадків сифілісу, гонореї, хламідіозу, герпесу, сечостатевого мікоплазмозу, генітального кандидозу і трихомонозу. Поширюються такі інфекції здебільшого внаслідок незахищених сексуальних контактів, як-от вагінальний, анальний і оральний секс. ІПСШ часто не мають явних симптомів, через це зростає ризик не звернутись вчасно за медичною допомогою та подальшої передачі інфекції.

Найбільш патогенними є 8 з понад 30 відомих збудників ІПСШ. Наразі можливо цілком вилікуватися від 4 із цих 8 інфекцій, а саме сифілісу, гонореї, хламідіозу і трихомоніазу. Інші 4 інфекції — гепатит B, герпес, ВІЛ та ВПЛ — є вірусними, і позбутися їх повністю неможливо, але завдяки терапії їхній вплив можна зменшити.

Численні дослідження свідчать, що наявність ІПСШ істотно підвищує ризик передавання та інфікування ВІЛ статевим шляхом. Зокрема передаванню ВІЛ сприяють сифіліс, генітальний герпес, гонорея, хламідіоз, трихомоноз, кандидоз, мікоплазмоз та інші венеричні інфекції. Ерозії та виразки, запалення, пошкодження тканин, зумовлені ІПСШ, ослаблюють захист організму від інфікування ВІЛ.

Незахищений секс – незапланована вагітність

Задля уникнення небажаної вагітності важливо використовувати сучасні засоби контрацепції. За відсутності прийому оральних контрацептивів або інших засобів правильне використання презервативів – найбільш дієвий спосіб попередити незаплановану вагітність.

 • Перерваний статевий акт – ненадійний метод контрацепції, який може призвести до настання вагітності. За статистикою, приблизно 1 з 5 жінок, які використовують цей метод як контрацепцію протягом року, завагітніє.
 • Аборт як метод регулювання народжуваності є небажаним і може призводити до негативних наслідків для репродуктивного здоров’я жінки в майбутньому.
 • За необхідності, лікар допоможе з вибором контрацептива, що відповідатиме найбільш прийнятному методу контрацепції, з урахуванням індивідуальних потреб і стану здоров’я.

Правила використання презервативів

 • зберігати у спеціальній упаковці, ідеально — металевій коробочці, а не у кишені біля тіла, де вони нагріваються, і не в сумці, де труться об інші речі.
 • контролювати строк придатності та цілісність упаковки.
 • використовувати лише в комбінації з природною змазкою або штучною на водній основі, адже жир (олії, креми) та силікон у складі лубрикантів можуть руйнувати латекс.
 • змінювати презерватив, якщо почали вдягати не тим боком, змінювати між статевими актами, сексуальними практиками.
 • обирати свій розмір.

Перейти в каталог новин

Партнери

 • Zdorovi.ua
  Zdorovi.ua
  Пошук та бронювання лікарських засобів. З нами ви економите до 35% - Пошук ліків

Новини за розділами

Розсилка новин

Отримуйте дайджест головних новин кілька разів на місяць

Останні новини

Ми в соц. мережах

Читати новини в Telegram та Instagram