Всесвітній день боротьби з ХОЗЛ: як запобігти недузі


Хронічне обструктивне захворювання легень (ХОЗЛ) називають однією з найбільш поширених хронічних респіраторних недуг. Для ХОЗЛ характерні стійкі респіраторні симптоми та обмеження прохідності дихальних шляхів через патологічні зміни у них та/чи ураження альвеол, що зазвичай спричинені значним негативним впливом шкідливих частинок або газів.

За даними ВООЗ, хронічне обструктивне захворювання легень є третьою за значущістю причиною смертності у світі, воно спричинило в 2019 році 3,23 мільйона смертей. Майже 90% смертей від ХОЗЛ серед осіб віком до 70 років стаються у країнах з низьким та середнім рівнем доходу.

Також Всесвітня організація охорони здоров’я звертає увагу на те, що куріння тютюну є причиною понад 70% випадків ХОЗЛ у країнах з високим рівнем доходу. У країнах із низьким та середнім рівнем доходу куріння тютюну є причиною 30–40% випадків ХОЗЛ, а забруднення повітря у житлових будинках є основним фактором ризику.

ХОЗЛ розвивається повільно і зазвичай проявляється у людей від 40–50 років.

Серед основних симптомів ХОЗЛ:

 • постійна задишка;
 • хронічний кашель;
 • відкашлювання мокротиння.

Головна причина розвитку хронічного обструктивного захворювання легень — тютюновий дим, тож найбільш уразливі до ХОЗЛ завзяті курці, у них хвороба прогресує швидше, ніж у тих, хто не вживає тютюн. Існують й дослідження, які вказують на зв’язок пасивного куріння й ризику розвитку ХОЗЛ.

Інші фактори ризику ХОЗЛ

До інших факторів ризику хронічного обструктивного захворювання легень належать наявність пилу, диму й випарів хімічних речовин на робочому місці (наприклад, вугільний чи зерновий пил, зварювальні гази); забруднення повітря у житлових приміщеннях; часті інфекції нижніх дихальних шляхів у дитинстві; астма; генетичний чинник: майже в 1 зі 100 людей з ХОЗЛ є схильність до розвитку дефіциту речовини, що захищає легені, - альфа-1-антитрипсину.

Пам’ятайте, що повністю вилікувати хронічне обструктивне захворювання легень неможливо. Лікування може полегшити симптоми й загалом поліпшити якість життя, а також знизити ризик смерті. Тож своєчасна діагностика й лікування допоможуть вас уповільнити розвиток хвороби. Найефективнішим кроком для курців, звичайно, буде відмова від куріння.

Ускладнення внаслідок ХОЗЛ

Респіраторні інфекції. Люди з ХОЗЛ частіше хворіють на застуду, грип і пневмонію. Будь-яка респіраторна інфекція може значно ускладнити дихання та спричинити подальше пошкодження легеневої тканини.

Проблеми із серцем. З причин, які до кінця зрозумілі, ХОЗЛ може збільшити ризик серцевих захворювань, включаючи серцевий напад.

Рак легенів.Люди з ХОЗЛ мають вищий ризик розвитку раку легень.

Високий кров'яний тиск у легеневих артеріях. ХОЗЛ може спричиняти підвищений кров'яний тиск в артеріях, які несуть кров у легені (легенева гіпертензія).

Депресія.Ускладнене дихання може перешкодити займатися тим, що вам подобається. А боротьба з важким захворюванням може сприяти розвитку депресії.

Тож, щоб запобігти ХОЗЛ:

 • Відмовтеся від вживання тютюну, уникайте пасивного куріння. Як це зробити, дізнавайтеся на ресурсі stopsmoking.org.ua.
 • Уникайте перебування у місцях із забрудненим повітрям - як атмосферним, так і в приміщеннях.
 • Вакцинуйтесь проти грипу, COVID-19 і пневмококової інфекції (особливо це стосується людей з групи ризику - після 65 років, за наявності важких супутніх захворювань).
 • Дотримуйтесь здорового способу життя.

Без лікування симптоми зазвичай прогресують. Також можуть бути періоди раптового погіршення стану, відомі як загострення.

Перейти в каталог новин

Партнери

 • Zdorovi.ua
  Zdorovi.ua
  Пошук та бронювання лікарських засобів. З нами ви економите до 35% - Пошук ліків

Новини за розділами

Розсилка новин

Отримуйте дайджест головних новин кілька разів на місяць

Останні новини

Ми в соц. мережах

Читати новини в Telegram та Instagram