Центр трансплантації кісткового мозку відкриють у Чернігові
На базі Чернігівського обласного онкологічного диспансеру створять ще один потужний підрозділ — Центр пересадки кісткового мозку. Здійснити першу трансплантацію в умовах регіонального медичного закладу планують уже у 2018 р.

Пересадка кісткового мозку наразі є найпрогресивнішою можливістю лікування при складних захворюваннях. З 1968 р., з часу першого успішного використання такого підходу, трансплантацію кісткового мозку виконують для лікування пацієнтів з лейкемією (рак крові), апластичною анемією, мієлодиспластичним синдромом, лімфомою Ходжкіна або неходжкінськими лімфомами, множинною мієломою, деякими злоякісними пухлинами (як-то рак молочної залози або яєчника), нейробластомами, тестикулярним раком.

У нашій державі операції проводяться тільки в чотирьох клініках — Київському центрі трансплантації кісткового мозку, Центрі дитячої онкогематології та трансплантації кісткового мозку Національної дитячої спеціалізованої лікарні «Охматдит», Національному інституті раку та Львівському інституті гематології та трансфузіології.

В Україні виконують аутологічну трансплантацію кісткового мозку (коли пацієнт отримує попередньо заготовлений власний кістковий мозок) або пересадку від родинного донора. За причини відсутності банку донорів пересадка кісткового мозку від неродинного донора в нашій країні не проводиться взагалі. Тож найчастіше пацієнти їдуть на лікування до Німеччини, Ізраїлю, Білорусі, Росії, Індії.

У Чернігівській області щорічно аутологічної пересадки потребують 10–12 пацієнтів зі злоякісними лімфомами та солідними пухлинами та 5–6 хворих на лейкемії, з мієлодиспластичними станами, що потребують алогенної пересадки, при якій хворому вводиться кістковий мозок від родинного чи неродинного сумісного донора.

«Отже, створення регіонального центру пересадки кісткового мозку — вкрай нагальна потреба», — наголошує завідувач гематологічного відділення онкодиспансеру Алла Нагорна. Можливість трансплантації кісткового мозку дозволить проводити лікування раку високими дозами хіміотерапевтичних препаратів та радіоактивного випромінювання. Адже хіміотерапія та променеве лікування постійно руйнують кістковий мозок, організм втрачає життєво важливу здатність продукувати клітини крові, що обмежує можливості для одужання, а інколи призводить і до смерті пацієнта. Втім, якщо після лікування в організм знову ввести здоровий кістковий мозок, можливі заміна кісткового мозку і відновлення його здатності до кровотворення. «Пересадки кісткового мозку дозволяють проводити терапію високими дозами для лікування конкретного раку, коли більш низькі дози неефективні. Трансплантація кісткового мозку допоможе уникнути рецидивів пухлини. До пересадки кісткового мозку лікарі вдаються у випадку, коли не було отримано очікуваної відповіді на проведену терапію, неможливий вихід в ремісію, виник рецидив», — розповіла про пріоритети передової технології лікар-гематолог.

Як зазначив головний лікар Чернігівського обласного онкологічного диспансеру Валерій Зуб, на базі онкодиспансеру є умови, висококваліфікований та досвідчений персонал для проведення високодозової хіміотерапії та супровідної терапії, а також технічні передумови для створення Центру пересадки кісткового мозку. Наразі опрацьовується кошторисна документація щодо створення Центру. Попередня вартість становить 15 млн грн.

Завдання № 1 полягає у досягненні умов «чистих приміщень», необхідних для проведення трансплантації, що дозволяє забезпечувати високий рівень надання медичної допомоги на всіх етапах лікування хворого. Технологія «чистих приміщень» є головним інструментом профілактики інфекційних ускладнень у хворих з депресією імунної системи у посттрансплантаційний період. Ця технологія спрямована не на боротьбу і знищення мікроорганізмів у приміщенні, а на запобігання їх попаданню в «чисте» приміщення та негайне видалення з нього ламінарним потоком мікроорганізмів від хворого і медичного персоналу. «Цей лабіринт — складна система кондиціювання та фільтрування повітря. Як не дивно це звучить, без неї неможлива пересадка кісткового мозку. Повітря у приміщенні, де перебуває пацієнт, повинно бути абсолютно чистим — без бактерій і вірусів. Це забезпечують потужні фільтри. Тому для нашого закладу вкрай важливо встановлення припливно-відпливної системи потоку повітря для забезпечення лікування пацієнтів на сучасному рівні», — коментує головний лікар.

Вартість пересадки кісткового мозку варіюється в досить широких діапазонах, адже кінцева ціна трансплантації повністю залежить від складності операції, апаратури, кваліфікації лікаря.

Орієнтовна сума пересадки в умовах вітчизняних медичних центрів становить близько 200 тис. грн., тоді як у Німеччині операція коштує 100–210 тис. євро, в Ізраїлі при лейкозі пересадка кісткового мозку від родинного донора становить близько 170 тис. дол. США, від неродинного — сягає 240 тис. дол. Як запевнив головний лікар онкодиспансеру, для наших пацієнтів лікування обійдеться з мінімальними витратами.

За матеріалами Прес-служба «Українського медичного часопису»

Перейти в каталог новин

Партнери

  • Zdorovi.ua
    Zdorovi.ua
    Пошук та бронювання лікарських засобів. З нами ви економите до 35% - Пошук ліків

Новини за розділами

Розсилка новин

Отримуйте дайджест головних новин кілька разів на місяць

Події

Останні новини

Ми в соц. мережах

Читати новини в Telegram та Instagram