Охорона психічного здоров’я: почалося обговорення національного плану

Метою національної консультації є створення цілісної, ефективної системи охорони психічного здоров’я. Ця система має бути заснованою на принципах доступності, повноти та комплексності, міждисциплінарного підходу, координації та безперервності послуг, рівності та поваги до прав і свобод людини та забезпечити покращення якості життя людини.

Понад 100 фахівців у сфері охорони психічного здоров’я, головні лікарі, психіатри, психологи, медичні сестри, представники громадських організацій пацієнтів та їх родичів, представники державних установ та соціальних служб долучилися до розробки Плану заходів із розвитку психічного здоров’я в Україні до 2030 року.

Під час двох попередніх технічних консультацій, у січні 2017 р. та лютому 2018 р., була узгоджена загальна структура та напрямки документа, запропонована низка заходів та кроків щодо їх досягнення.

Структура плану заходів

Напрацьований план заходів передбачає 5 основних напрямків:

  • стратегія, державне управління, міжсекторальна співпраця, права людини у сфері психічного здоров’я;
  • розвиток персоналу у сфері охорони психічного здоров’я;
  • надання медичних та реабілітаційних послуг у сфері психічного здоров’я;
  • популяризація психічного здоров’я та профілактика його розладів, в тому числі запобігання суїцидам;
  • стратегічна інформація (моніторинг, дослідження) у сфері психічного здоров’я.

Зверніть увагу, що заходи для окремих груп населення (дітей, жінок, ветеранів тощо) є невід’ємною частиною кожного з означених напрямків, тому вони не виділені в окремий напрямок.

Для чого проводиться національна консультація

Завдання національної консультації, яка триватиме 2 дні, — оцінити запропоновані заходи з погляду їх реалістичності та доцільності, а також запропонувати нові.

За підрахунками Всесвітньої організації охорони здоров’я, кожна четверта людина у світі стикається з психічним розладом впродовж життя. Дослідження Міжнародного медичного корпусу показують, що в Україні до 75% людей з поширеними психічними розладамине мають доступу до допомоги. Це відбувається через сором, страх, відсутність довіри до системи охорони здоров’я, брак інформації та обізнаності, високу вартість лікування, велику географічну відстань. Саме тому зробити систему охорони психічного здоров’я доступною для українців — першочергове завдання.

Наразі в Україні працює централізована система охорони психічного здоров’я, послуги надаються переважно в психіатричних клініках, і 90% фінансування направляється до психіатричних лікарень. Для того щоб зробити допомогу доступнішою для пацієнта, необхідно змістити акцент з послуг, що надаються на основі лікарень, на послуги на амбулаторному рівні та послуги, що надаються на основі громади, в тому числі інтегрувати їх в систему первинної допомоги.

Робота над Планом заходів із розвитку психічного здоров’я в Україні до 2030 року триває. Після національної консультації документ доопрацюють і опублікують оновлений варіант для громадського обговорення, щоб усі могли з ним ознайомитися та надати свої коментарі.

Міністерство охорони здоров’я України дякує тим, хто долучився та допомагає робити систему охорони психічного здоров’я України комплексною та доступною для українців.

Нагадаємо, оприлюднено Концепцію розвитку охорони психічного здоров’я України на період до 2030 року.

За матеріалами  

Перейти в каталог новин

Партнери

  • Zdorovi.ua
    Zdorovi.ua
    Пошук та бронювання лікарських засобів. З нами ви економите до 35% - Пошук ліків

Новини за розділами

Розсилка новин

Отримуйте дайджест головних новин кілька разів на місяць

Події

Останні новини

Ми в соц. мережах

Читати новини в Telegram та Instagram