Національна стратегія контролю онкологічних захворювань до 2030 року

12 лютого 2020 р. міністр охорони здоров’я України Зоряна Скалецька презентувала проєкт Національної стратегії контролю онкологічних захворювань до 2030 року. Основне завдання стратегії — зниження захворюваності на рак в Україні шляхом профілактики, раннього виявлення, якісного лікування онкохворих, покращення якості життя пацієнтів та зниження смертності.

Для досягнення визначених завдань Національна стратегія передбачає кілька важливих напрямів роботи Міністерства:

 • Забезпечити первинну профілактику онкологічних захворювань шляхом зменшення впливу факторів ризику та покращення поінформованості населення з залученням до активних дій.
 • Сприяти ранньому виявленню онкологічних захворювань.
 • Забезпечити рівноправний та постійний доступ до спроможної мережі закладів охорони здоров’я для діагностики та лікування онкологічних захворювань.
 • Розвинути спроможну мережу надання високоякісного, скоординованого та доступного лікування онкології у дітей на основі мультидисциплінарного підходу із забезпеченням гідного догляду та підтримки дітей, хворих на рак та їх родин.
 • Забезпечити реабілітацію, догляд та паліативну допомогу онкохворим пацієнтам та підтримку їхнім доглядальникам на всіх рівнях.
 • Покращити інформаційні системи реєстрації раку та спостереження онкологічних хворих для відстеження динаміки та оцінки результатів заходів контролю онкологічних захворювань.
 • Підвищувати рівень професійної освіти лікарів, середнього медичного персоналу та медичних працівників з метою збільшення кількості та якості кадрових ресурсів.
 • Сприяти проведенню досліджень із подальшим використанням результатів для контролю онкологічних захворювань.

Профілактика та раннє виявлення онкологічних захворювань

Запобігання онкологічним захворюванням є одним із дієвих способів знизити захворюваність. Для цього варто зосередити увагу на промоції здорового способу життя: відмова від шкідливих звичок, активний відпочинок. Також люди повинні постійно отримувати інформацію про ранні симптомі онкологічних захворювань та обов’язково інформувати сімейного лікаря, якщо з’являються відповідні скарги.

Важливо також зменшити/усунути специфічні фактори ризику для раку. Розглянуто можливість введення імунізації проти вірусу папіломи людини на національному рівні.

Стратегія передбачає, що буде впроваджено економічно доцільний та ефективний скринінг на рак шийки матки та колоректальний рак.

Реабілітація, догляд, паліативна допомога

Завдання цієї частини стратегії ґрунтуються на забезпеченні паліативною допомогою на всіх рівнях надання медичної допомоги.

Також потрібно забезпечити наявність препаратів для усунення болю та інших симптомів на всіх рівнях.

Потрібно розробити та реалізувати програми підтримки людей, які пережили рак спільно з громадянським суспільством. Для координації цих процесів та якісної допомоги буде створена мережа міжурядових і неурядових організацій.

Лікування онкологічних захворювань у дітей

В Україні щорічно у близько 1000 дітей діагностують рак. Водночас росту дитячої захворюваності не спостерігається ні в Україні, ні в усьому світі.

Стратегія буде спрямована перш за все на реорганізацію процесу надання послуг для підвищення якості лікування. У цей процес буде включено як перебудову системи, так і створення нових ланок, що допоможуть покращити якість надання допомоги онкохворим дітям.

 • Створення декількох Центрів передового досвіду (Centers of Excellence).
 • Педіатрична паліативна допомога.
 • Інтегрована амбулаторна педіатрична гематологія/онкологія.
 • Запуск неродинних трансплантацій гемопоетичних стовбурових клітин дітям на базі НДСЛ «Охматдит», початок проведення аутологічних трансплантацій гемопоетичних стовбурових клітин дітям у регіонах України.

У проєкті Стратегії зазначено, що необхідне проведення кваліфікованої підготовки лікарів та молодшого медичного персоналу. Це, зокрема, і структуроване навчання дитячих лікарів-гематологів-онкологів і медсестер з використанням міжнародних рекомендацій

Основною метою цього завдання є забезпечення якості життя пацієнтів та їхніх сімей.

Лікування дорослих

У 2018 р. в Україні зареєстровано близько 170 тис. нових випадків раку та 98 тис. смертей від цього захворювання. Проєкт Стратегії визначає необхідність забезпечити постійний та рівноправний доступ до спроможної мережі закладів охорони здоров’я для діагностики та лікування онкологічних захворювань у дорослих.

Забезпечити рівний доступ до основних сучасних методів радіологічної, ендоскопічної, патоморфологічної діагностики.

Створити маршрути пацієнта для комплексного лікування раку у всій країні.

Забезпечити доступність основних та допоміжних лікувальних лікарських засобів (хіміотерапія, гормональна та біологічна терапія).

Підвищити якість лікування у спеціалізованих центрах шляхом розвитку та підтримки мультидисциплінарного командного підходу до ведення пацієнтів із залученням хірургів, променевих терапевтів, клінічних онкологів, дитячих онкологів, патологоанатомів та інших медичних фахівців.

Перейти в каталог новин

Партнери

 • Zdorovi.ua
  Zdorovi.ua
  Пошук та бронювання лікарських засобів. З нами ви економите до 35% - Пошук ліків

Новини за розділами

Розсилка новин

Отримуйте дайджест головних новин кілька разів на місяць

Останні новини

Ми в соц. мережах

Читати новини в Telegram та Instagram