Як соціальні мережі впливають на психічне здоров’я

Ідеально відшліфовані фото в інстаграмі створюють ілюзію, що таким ідеальним має бути все наше життя. А ми, відповідно, маємо прагнути до такої картинки на роботі, під час відпустки, у стосунках. В акаунтах знаменитостей або ж блогерів досконалим є все — тіло, обличчя, одяг. Ми дивимося на них і розуміємо, наскільки неідеальними є. Що на тілі — зайві кілограми, що обличчя не вартує нічого без тонального крему чи пудри, а одяг — позбавлений стилю.

Люди більш схильні показувати моменти успіху та щасливого життя, аніж тернистий шлях до самостановлення, кризи та безсилля. Якщо про це й говорять, то вже постфактум, у контексті “так, це було зі мною, але я подолав усі труднощі”. Коли ж ми спостерігаємо за чужим постійним щастям, починаємо ставити собі питання типу “А що зі мною не так?” або “Чому інші можуть, а в мене не виходить?”.
Про негативні наслідки впливу соцмереж на психічне здоров’я, та поради фахівця із психічного здоров’я як за “відфотошопленими” фото не втратити себе, читайте у новому матеріалі спецпроекту “PsycheЯ” від Patriot Defence / Захист Патріотів  https://bit.ly/371QO5s У ньому також можна пройти тест, аби визначити рівень своєї інтернет-залежності

Американський соціолог та соціальний психолог Ервінг Ґофман 1956 року в роботі “Презентація себе у повсякденному житті” описав концепцію соціальної драматургії, де розглядає людину як актора, котрий грає певну роль. А завдяки появі соцмереж з’явилася сприятлива авансцена для повномасштабного розігрування спектаклів та приміряння на себе різноманітних масок.

Зазвичай, нам хочеться надягати маску успішності, ділитися лише позитивними подіями зі свого життя, перетворюючи акаунт на взірцеву картинку, посібник життя для інших. Переглядаючи свій “ідеальний” профіль, людина сама починає в нього вірити. Це має як негативні, так і позитивні наслідки.

З одного боку, людина може насправді почати працювати над собою, змінювати свій стиль життя, аби адаптувати його під образ в житті соціальному і почуватися краще. Але також може виникнути і підміна реальностей, коли проблеми життя “неідеального” будуть витіснятися та не усвідомлюватися. Своєю чергою, це може призвести до особистісної кризи або депресії.

Тому спершу варто розібратися, навіщо вам взагалі порівнювати себе з кимось та що це вам дає. При цьому важливо відокремлювати картинку, яку нам показують та реальність, а не лише орієнтуватися на інших і порівнювати себе з ними.

→ Спробуйте змінити фокус уваги з інших на себе та чесно визначити, які почуття виникають при перегляді “ідеального акаунту”. Ви відчуваєте заздрість, злість на себе, самоприниження або захоплення, мотивацію досягти того ж самого чи чогось свого? Це мобілізує сили для розвитку або, навпаки, вганяє у зневіру?

→ Проаналізуйте свої почуття. Чого саме вам не вистачає? Можливо, ви прагнете яскравого життя, мандрівок, енергійності, уваги?

→ Визначте власні цінності. Що для вас є важливим і цінним? Подумайте, в який спосіб можна додати такі цінності у своє життя. Яким може стати перший крок в бажаному напрямку?

→ Поміркуйте, що саме ви цінуєте в собі, які якості вам подобаються, чим ви пишаєтеся і що надає вам впевненості. Перед тим, як йти у соцмережі і порівнювати себе з кимось, дуже корисно побути там, де вам комфортно, і сформувати власну “самоцінність”.

Знецінити все те, що маємо, і виховати негативне сприйняття або й ненависть до себе — дуже просто. Залежність від інтернету та соціальних мереж значною мірою цьому сприяє. Попри це збільшує ризики появи тривожності, депресії, порушення сну та зору, а також може впливати на появу нереалістичних очікувань і негативного сприйняття свого тіла.

Не варто ризикувати своїм психічним і фізичним здоров’ям заради віртуального схвалення вашого життя. Іноді важливо та навіть корисно бути поза зоною досяжності. Тому намагайтеся балансувати час, який ви проводите в соціальних мережах і телефонах.

Корисні дописи, які можуть стати у пригоді:

➡ Як менше користуватися смартфоном: https://bit.ly/2GVDfdg
➡ Як соціальні мережі впливають на відчуття самотності: https://bit.ly/2GQwuJN
➡ Як надмірне користування ґаджетами впливає на нашу поставу, виникнення відчуття болю та втоми: https://bit.ly/2vv1IPZ

Ілюстрація: Іра Лисенко

Перейти в каталог новин

Партнери

  • Zdorovi.ua
    Zdorovi.ua
    Пошук та бронювання лікарських засобів. З нами ви економите до 35% - Пошук ліків

Новини за розділами

Розсилка новин

Отримуйте дайджест головних новин кілька разів на місяць

Події

Останні новини

Ми в соц. мережах

Читати новини в Telegram та Instagram