Як алкоголь впливає на вагітну жінку та дитину

НЕ_ВИННА ВАГІТНІСТЬ: ЯК АЛКОГОЛЬ ВПЛИВАЄ НА ВАГІТНУ ЖІНКУ ТА ДИТИНУ

Дослідження STEPS показало, що в Україні майже половина жінок (44,6 %) вживали алкоголь протягом останніх 30 днів. З них 50,8 % — це жінки репродуктивного віку, 30–44 роки. Саме в цей період більшість жінок можуть виносити і народити дитину. Приблизно в половині випадків вагітність може бути незапланованою, тому вплив алкоголю на плід є проблемою громадського здоров’я.

Науково доведено: алкоголь вільно проникає крізь плацентарний бар’єр, приблизно за дві години потрапляє у кров плоду. Доза алкоголю, що отримав ембріон, дорівнює дозі, що випила жінка.

Він діє, як тератоген (агент, який може порушувати розвиток плоду), вражає клітини центральної нервової системи та інших частин тіла, порушує їхній розвиток в утробі матері. Найбільш згубний вплив алкоголю спостерігається під час внутрішньоутробного розвитку плоду. Розлади та дефекти, що виникають внаслідок цього впливу, відомі під назвою — розлади фетального алкогольного спектра (ФАСП). Це група станів, що можуть виникати в дитини, мати якої вживала алкоголь під час вагітності.

Виділяють такі стани розладів ФАСП:

  • Фетальний алкогольний синдром (ФАС).Вважається одним із найважчих. Діти з ФАС мають проблеми з центральною нервовою системою, специфічні риси обличчя, проблеми з ростом, можуть мати проблеми з навчанням, пам’яттю, увагою, спілкуванням, вади слуху або зору.
  • Алкогольний розлад нейророзвитку (АРНР). Діти з АРНР можуть мати інтелектуальні порушення, проблеми з поведінкою та навчанням. Вони не мають специфічних рис обличчя або проблем із ростом, проте можуть погано вчитися у школі, мати проблеми з пам’яттю, увагою, судженнями та поганий контроль над імпульсами.
  • Вроджені дефекти, пов’язані з алкоголем (ВДПА). Через вплив алкоголю, органи дітей із ВДПА (зокрема, серце, нирки, кістки) формуються неправильно та функціонують із проблемами.
  • Нейро-поведінковий розлад, пов’язаний із пренатальним впливом алкоголю (НП-ПЕА).Вперше був визнаний Американською психіатричною асоціацією у 2013 році. У дитини чи підлітка з нейро-поведінковим розладом будуть проблеми у трьох сферах: мислення та пам’ять; проблеми з поведінкою: сильні істерики, проблеми з настроєм, труднощі з перемиканням уваги з одного завдання до іншого; проблеми з повсякденним життям, що можуть включати проблеми з купанням, іграми з іншими дітьми.

За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ),Україна має один із найвищих у світі рівнів поширення фетального алкогольного синдрому — 50 випадків на 10 000 людей. Дані опитування ВООЗ свідчать про те, що багато жінок вважають «маленькі» дози алкогольних напоїв не шкідливими, особливо під час останнього триместру вагітності.

ФАС виникає не лише в дітей, які народилися від батьків з алкогольною залежністю. Такі проблеми зустрічаються у різних сімей. Крім цього, зловживання алкоголем може призвести до переривання вагітності, передчасних пологів і народження дитини з низькою вагою.

Не існує «безпечного» триместру! Вживання алкоголю небезпечне для вагітних жінок та плоду вже з перших днів вагітності.

Науковці рекомендують уникати вживання алкоголю під час грудного вигодовування, адже він легко потрапляє у молоко матері та може вплинути на немовля.

Більшість жінок відмовляються від алкоголю, коли дізнаються, що вагітні, або планують завагітніти. Якщо жінка дізналася про вагітність уже після вживання алкоголю, на ранніх стадіях вагітності, їй варто уникати подальшого споживання спиртних напоїв.

При виникненні питань чи пересторог щодо цієї теми, поговоріть із лікарем, який веде вашу вагітність.

Пам’ятайте — безпечних видів алкоголю не існує. Пиво, вино, горілка, бренді, однаково небезпечні для здоров’я.

Перейти в каталог новин

Партнери

  • Zdorovi.ua
    Zdorovi.ua
    Пошук та бронювання лікарських засобів. З нами ви економите до 35% - Пошук ліків

Новини за розділами

Розсилка новин

Отримуйте дайджест головних новин кілька разів на місяць

Події

Останні новини

Ми в соц. мережах

Читати новини в Telegram та Instagram