Перехідний вік у дівчаток: що робити батькам?

Основні ознаки перехідного віку непорозуміння, замкнутість, стреси і періодичні істерики. Все це підтверджує факт зміни організму дитини, а значить батьки повинні своєчасно зрозуміти доньку і підтримати в нелегкий час.

Перехідний вік у дівчаток, з якого віку він може початися? Тут все індивідуально.


Ознаки перехідного віку

Перехідний вік у дівчаток складний період для батьків та самої дитини. Щоб розібратися з тим, коли починається цей період, необхідно постійно спостерігати за здоров'ям і самопочуттям доньки. Після 10 років у кожної дитини відмічають інтенсивний ріст. Як правило, дитина виростає на 10 см за рік. Дівчата ростуть до 16-18 років, після чого цей процес припиняється.

Серед основних особливостей варто відзначити, що фізичний розвиток дівчаток-підлітків протікає набагато швидше в порівнянні з хлопчиками. У цей список включені симптоми, які впливають на характер: завжди ласкава і слухняна дитина раптом може продемонструвати свою агресивність, надмірну образливість.


Як проявляється перехідний вік у дівчаток-підлітків:

 • Зміни у статевих ознак.
 • Проблемна шкіра пігментація, висипання.
 • Початок менструального циклу.
 • Змінюється структура і навіть колір волосся.
 • Дитина хоче стати неординарною особистістю, відмовляється бути такою, як усі. Дуже часто діти демонстративно грублять дорослим, проявляють агресивність, надмірну емоційність, показують всім своє розв'язну поведінку.
 • Впертість дитина відмовляється робити те, що їй радять або просять зробити.
 • Максималізм у всьому і завжди.
 • Різкі зміни настрою.
 • Раптова відмова від улюблених захоплень, інтересів. Також змінюється поведінка і характер в цілому.

Коли починається перехідний вік у дівчаток?

Одним з найбільш актуальних та поширених питань: коли у дівчаток починається перехідний вік? Зазвичай, він стартує з 10-11 років. Саме тоді починаються кардинальні зміни в житті дитини, які тривають протягом 5-6 років.

Проте, все індивідуально, іноді відзначають незначні відхилення всього в один або два роки. Такі відхилення стосуються конституції дитини, фізичного та емоційного стану. Тому, щоб зрозуміти скільки триває перехідний вік у дівчаток, треба заручитись підтримкою дитячих психологів, які вважають, що процес закінчується аж у 18 років.

Як відбувається перехідний вік у дівчаток

Як проявляє себе перехідний вік? Як батькам до нього підготуватися? Все починається з внутрішніх органів, які активно ростуть одні органи ростуть швидше, інші повільніше. У результаті в організмі змінюються гормони, що прямим чином позначається на самопочутті та настрої дівчинки.


Зайва імпульсивність, безпідставна агресія, часті депресивні настрої все це вважається нормальним станом для дівчаток, які проходять такий складний період у своєму житті. В процесі прийнято виділяти декілька етапів, які безпосередньо пов'язані з фізіологічними особливостями і душевною організацією дівчаток.

Перехідний вік 10-12 років

Старт перехідного віку безпосередньо стосується активної роботи ендокринної системи. Саме в цьому віці організм починає виробляти гормони. Органи, що відповідають за це щитовидна залоза, яєчники і гіпофіз.

Починаючи з 10 років, у дівчаток розвиваються груди, фігура набуває характерних форм. Це перші симптоми того, що починають активно розвиватися статеві ознаки. Така гормональна перебудова організму супроводжується наступними симптомами:

 • сальні залози викликають вугровий висип на обличчі;
 • надмірне виділення поту;
 • волосся досить швидко жирніє.

В цей час батьки повинні відшукати підхід до дитині і пояснити, наскільки необхідно користуватися засобами особистої гігієни. Батьки розповідають дитині про те, що потрібно щодня приймати душ, використовувати дезодоранти і міняти білизну. Коли на обличчі дитини є вугрі або прищі, потрібно підібрати підходящий засіб для боротьби з проблемною шкірою.

Крім того, варто переглянути раціон доньки. Включити в повсякденне харчування більше фруктів, овочів, виключити солодощі і фаст-фуд.

Перехідний вік 13-14 років

Головний ознака другого етапу початок менструального циклу. Чутливі дівчатка особливо важко переживають цей період. Важливу роль грає підтримка і допомога мами, яка заспокоїть дочку і розповість, що не варто так переживати і впадати у відчай. Адже всі процеси природні і обов'язкові.


В цей час відзначають різке погіршення самопочуття, болі внизу живота, зміну настрою. З початком менструального циклу відзначають дозрівання репродуктивної системи. З часом встановиться і регулярність циклу. Протягом першого року менструація може відбуватися без попередньої овуляції адже жіноче тіло тільки готується до материнства.

Перехідний вік 15-16 років

На цьому етапі відзначають різкий стрибок росту за 1 рік дитина може вирости на 10-12 см. Ознакою такого процесу є непропорційність: деякі частини тіла ростуть набагато швидше в порівнянні з іншими.

Дуже швидко виростають верхні і нижні кінцівки, змінюються лицеві кістки черепа. Це призводить до того, що внутрішні органи не встигають рости разом зі скелетом, перерозподіл жирової клітковини здійснюється нерівномірно. У зв'язку з цим тіло дівчинки може виглядати кутастим, а рухи стають скутими і незграбними. Це призводить до того, що підлітки починають комплексувати.


Перші приводи для переживання з боку батьків спонтанне рішення дитини схуднути, щоб сподобатися протилежній статі. Потрібно розповісти, що з плином часу весь підшкірний жир трансформується в м'язи і тіло стане пропорційним.

Необхідно переконати дівчинку, що для підтримки фігури не варто мучити себе суворими дієтами найкраще зайнятися фізичними вправами. Можна купити дитині абонемент до спортзалу чи школи танців або записати на плавання.

Особливості перехідного віку 17-18 років

Занепокоєння батьків поступово зникає. У дівчаток ріст припиняється, а фігура вдосконалюється. Останній період знаменується закінченням дитинства і початком юності. Однак батькам ще рано розслаблятися.


Перебуваючи на межі дорослого життя, дитина потребує уваги та турботи. Важливо, щоб батьки вчасно зрозуміли набагато важливіше виконувати функції вірного друга, який не засудить, а завжди допоможе слушною порадою. Якщо дитина відчує необхідну для неї підтримку, вона буде довіряти батькам. У результаті батьки будуть знати все про захоплення підлітка та зможуть уберегти від всіляких потенційно шкідливих рішень і вчинків.

Поради батькам

Батьки повинні морально підготуватися зовсім скоро дівчинка стане дівчиною, а це веде за собою певні зміни в її організмі. Необхідно точно розуміти, що можна назвати умовною нормою, а що є помітним відхиленням. Це допоможе своєчасно звернутися до фахівця і вирішити проблему. Але не варто ігнорувати власну інтуїцію. Адже кожна мама добре знає свою дитину набагато краще, ніж кваліфіковані педіатри або психологи.


Основні рекомендації для батьків:

 • Потрібно вибудувати виключно довірчі відносини. В такому випадку, при найменших труднощах у своєму житті, дівчинка звернеться за допомогою саме до батьків.
 • Важливо оточити дівчинку ласкою і батьківським піклуванням. В процесі перехідного віку батьки повинні регулярно повторювати доньці, що вона красива і приваблива.
 • Потрібно виключити постійні негативні закиди в бік дитини, які провокують лише агресію і злість. Все можна вирішити мирним шляхом.

Від батьківської допомоги і підтримки безпосередньо залежить світле майбутнє дитини, яка зможе довіряти мамі й татові.


Перейти в каталог новин

Партнери

 • Zdorovi.ua
  Zdorovi.ua
  Пошук та бронювання лікарських засобів. З нами ви економите до 35% - Пошук ліків

Новини за розділами

Розсилка новин

Отримуйте дайджест головних новин кілька разів на місяць

Події

Останні новини

Ми в соц. мережах

Читати новини в Telegram та Instagram