Перехідний вік у хлопчиків: що потрібно знати батькам?

Перехідний вік у хлопчиків унікальний період, в результаті якого дитина починає чітко розуміти основні кордони між собою та своїми однолітками. У цей час розпочинається активна перебудова всього організму, яка може трохи налякати дитину.


Кардинальні фізіологічні, психологічні та емоційні зміни призводять до того, що змінюється й поведінка дитини. Батьки повинні пам'ятати про такий важливий період і заздалегідь до нього морально підготуватися.

Коли починається перехідний вік у хлопчиків?

Коли настає перехідний вік у хлопчиків? Він припадає на 13-15 років. Точний вік назвати складно, так як кожна людина індивідуальна.

Представлений період прийнято називати пубертатним. В підлітковому організмі відзначають активні зміни хлопчик стає юнаком, що наближає його до дорослого життя. Його тіло трансформується з урахуванням основної функції продовження роду.

Гормональна перебудова негативно позначається не тільки на фізіологічному стані, але також впливає на соціальну поведінку в суспільстві.

Ознаки перехідного віку у хлопчиків

У процесі статевого дозрівання організму, відзначають помітні зміни, які не проходять безслідно для батьків і безпосередньо для самого хлопчика.

Основні ознаки перехідного віку:

 • Зміна статевих органів, наявність волосся на тілі.
 • Зміна голосу. За рахунок того, що голосові зв'язки помітно збільшуються, здійснюється й розвиток горлових мязів і хрящів. Дитячий голос поступово ламається і грубіє. Процес змін триває протягом 24 місяців.
 • З'являється волосся під пахвами, а на верхній губі виростає перший пушок. З часом, волосся починає рости і на інших ділянках тіла руки, ноги, обличчя.
 • Активний розвиток мускулатури, що супроводжується підвищеним зростанням і розширенням плечової частини тіла.
 • Початок періоду полюції сім'явиверження, яке відбувається вночі.

Період перехідного віку у хлопчиків

Розібравшись з відповіддю на питання, коли починається перехідний вік у хлопчиків, важливо пам'ятати про те, що він ділиться на кілька етапів. Виокремлення таких етапів безпосередньо залежить від певних змін в організмі і поведінці дитини.

 1. Підготовка в цей час в організмі хлопчика йде активна підготовка всіх внутрішніх органів до процесу трансформації.
 2. Пубертатний етап зміни в організмі.
 3. Постпубертатний хлопчик усвідомлює своє сексуальне начало і демонструє потяг до протилежної статі.

Коли проходить перехідний вік у хлопчиків? Завершення всіх природних процесів в організмі припадає на вік 17-19 років. В цей час чоловічий організм отримує необхідну кількість гормонів.

Перехідний вік 10-12 років

На першому етапі фізіологічних змін у хлопчиків починають збільшуватися яєчка і член. На лобку з'являється перше волосся.

Починаючи з цього віку, дитина залюбки проводить весь свій вільний час зі своїми друзями, відмовляючись йти на контакт з батьками. У цей період зазначають перші ознаки дитячої агресії, можливі напади жорстокості, непорозуміння.


Батькам важливо відшукати підхід до хлопчика і не критикувати його без серйозних на те причин. Адже дитина сприймає будь-які поради і вимоги негативно, висловлюючи свій протест і невдоволення.

Перехідний вік 13-14 років

У 13 років хлопчики помічають, що їх голосові зв'язки дещо змінені, що стає причиною ломки голосу. Звичний дитячий голос поступово перетворюється в грубий чоловічий, проявляються нотки хрипоти, що викликають дискомфорт у дитини. Таким чином, вона може закритися в собі, що негативно позначається на соціальному статусі в суспільстві.

По всій поверхні тіла активно поширюється волосяний покрив. В цьому віці дитина може помітити, що над верхньою губою з'явилися перші волоски це ще не груба чоловіча щетина, але цілком помітний пушок.


У 14 років хлопчики починають активно рости, у них збільшуються плечі стають більш широкими, що свідчить про трансформацію всього тіла. Таким чином, хлопчик поступово перетворюється на хлопця.

Це період активних гормональних перебудов, в результаті яких на шкірі може спостерігатися висип. Щоб підліток не закрився в собі і не отримав величезну кількість комплексів, батьки повинні пояснити, що протікання даних процесів є природним і стосується всіх.

Перехідний вік 15-16 років

В 15 років ломка голосу поступово припиняється, і тембр стає трохи нижчим це ще не остаточний голос справжнього чоловіка, але вже і не дитини. Підліток намагається здаватися кращим, ніж він є насправді:

 • Хлопчики демонструють власну силу, щоб довести своїм одноліткам, хто кращий.
 • Діти змагаються між собою в дотепності, швидкості.
 • Дитина оцінює себе і оточуючих його людей.
 • Хлопці звертають увагу на протилежну стать, намагаючись сподобатися.
 • Відбувається будова особистості, індивідуального стилю.
 • Дитина намагається звернути на себе увагу різними способами агресія, приниження інших, зміна власної зовнішності, прагнення досягти перемоги у спортивних змаганнях.

Даний етап вважається одним з найскладніших у житті хлопчика та його батьків. Адже в цей час змінюється психологічний аспект: у дитини відзначають різку зміну настрою, хлопчики намагаються бути самостійними.

У цьому віці дитина негативно реагує на будь-який контроль з боку мами і тата їй хочеться самостійності. Саме в 16 років змінюються життєві принципи і формуються нові цілі на майбутнє.

Особливості перехідного віку 17-18 років

Це завершальний етап змін у дитячому організмі, який супроводжується наступними особливостями:

 • закінчується статеве дозрівання;
 • хребет і м'язові тканини перестають активно рости;
 • помітно збільшується сексуальний потяг до протилежної статі.

У 17-18 років хлопчики закінчують школу, їм треба визначитися зі своїм подальшим майбутнім. Тому підліток вже усвідомлює себе в ролі юнака.

Батьки повинні допомагати дитині і непомітно для неї направляти до правильних рішень.

Поради батькам

Благополучне протікання перехідного віку безпосередньо залежить від підтримки та батьківської допомоги. У цьому випадку важливо бути обережним у власних висловлюваннях, формулюваннях порад і вимог.

 • Батьки повинні з розумінням ставитися до всіх змін в організмі і характері підлітка, не намагаючись його перевиховати і повернути колишнього слухняного хлопчика.
 • Спілкування з сином потрібно вести на рівних, виключити наказовий тон і постаратися стати для дитини, перш за все, другом, а вже потім мамою або татом.
 • Треба вміти викликати дитину на відверту розмову, щоб завжди знати про її вчинки і плани.
 • Щоб дитина не виросла егоїстом і могла з довірою ставитися до батьків, вони повинні теж ділитися з нею своїми проблемами і деякими переживаннями. Це дозволить усвідомити хлопчикові, що він вже дорослий і з його думкою теж рахуються.

 • Потрібно демонструвати підлітку, що батьки завжди будуть поруч і допоможуть, незважаючи на те, що сталося. Дитина повинна відчувати батьківську підтримку. Однак, не варто занадто перестаратися - хлопчик не повинен зростати людиною, яка не може самостійно приймати рішення.
 • Потрібно відверто обговорювати з сином важливі для нього питання. Навіть якщо батькам та чи інша проблема здається смішною і несерйозною, ні в якому разі не варто цього показувати. В іншому випадку, підліток замкнеться в собі, стверджуючи, що його ніхто не розуміє.

Виховання дитини - важливе завдання для кожного з батьків, і потрібно в повній мірі усвідомити цю відповідальність. Дотримуючись основних рекомендацій, вам вдасться знайти підхід до сина.


Перейти в каталог новин

Партнери

 • Zdorovi.ua
  Zdorovi.ua
  Пошук та бронювання лікарських засобів. З нами ви економите до 35% - Пошук ліків

Новини за розділами

Розсилка новин

Отримуйте дайджест головних новин кілька разів на місяць

Події

Останні новини

Ми в соц. мережах

Читати новини в Telegram та Instagram