Рак шийки матки: виявлення, причини та динаміка розвитку

Рак шийки матки — це злоякісна пухлина, яка розвивається в шийці матки. Захворювання може розвиватися повільно, та його передракові стани можуть бути виявлені та виліковані вчасно завдяки регулярним гінекологічним оглядам та тестам на папіломавірус. Однак у разі відсутності діагностики та лікування рак може стати смертельним захворюванням. Вчасне та ефективне лікування раку шийки матки рекомендується проводити під контролем фахівця з великим досвідом. Такі спеціалісти працюють в медичному центрі “Мед-Атлант” в Івано-Франківську.

Основні фактори ризику та що викликає рак шийки матки

Для того, щоб дізнатися природу захворювання, варто розуміти звідки береться рак шийки матки та що на нього впливає.

 • Інфекція HPV або папіломавірус людини. Більшість випадків раку шийки матки пов'язані з інфекцією папіломавірусу людини. Існує багато різновидів HPV, і деякі з них збільшують ризик розвитку захворювання.
 • Паління. Куріння підвищує ризик розвитку раку. Речовини, які містяться в тютюновому димі, можуть впливати на клітини шийки матки та сприяти формуванню злоякісних пухлин.
 • Непостійні статеві партнери. Ведення активного сексуального життя може підвищити ризик інфікування HPV, що є основним фактором ризику для розвитку раку шийки матки
 • Імунодефіцитні стани. Ослаблення імунної системи організму, як, наприклад, при ВІЛ-інфекції, може сприяти розвитку раку шийки матки.

Як проявляється рак шийки матки

Рак шийки матки проявляється різними симптомами, та їх характер може варіювати в залежності від стадії захворювання.

Як зрозуміти, що в тебе рак шийки матки

 • Нетипові виділення. Бувають кров'янистими або змішаними з гноєм. Якщо після статевого акта виникає кров'яне виділення, це може бути ознакою раку.
 • Постійний біль в нижній частині живота. Рак може спричинити біль у тазу, який буває постійним або виникати під час статевого акта чи фізичного навантаження.
 • Болі та дискомфорт під час статевого акта. Виникнення болю або дискомфорту під час статевого акта може бути ознакою проблем у шийці матки.
 • Надмірна втрата ваги та втрата апетиту. На пізніх стадіях раку помітна втрата ваги, апетиту та слабкість.
 • Часті інфекційні захворювання. Рак шийки матки може призвести до послаблення імунної системи, що робить організм більш схильним до інфекцій.
 • Болі у спині та нижніх кінцівках. Захворювання може спричиняти болі у спині та нижніх кінцівках, які не пов'язані з фізичним навантаженням та проявляються навіть у спокійному стані.

Як швидко розвивається рак шийки матки

Швидкість розвитку раку шийки матки може варіюватися в залежності від багатьох факторів, таких як тип раку, стадія захворювання та індивідуальні особливості пацієнта.

Скільки розвивається рак шийки матки за часом

Рак шийки матки розвивається повільно, а отже пройде кілька років від початкового стану до повного розвитку захворювання.

На ранніх стадіях захворювання часто є асимптомним, тобто не викликає видимих симптомів. Проте в процесі прогресування захворювання можуть з'являтися різні відчуття, серед яких кровотеча, біль та інші проблеми з кишківником або сечовим міхуром. Для точного визначення темпів розвитку раку шийки матки та встановлення діагнозу необхідна консультація лікаря та проведення відповідних діагностичних процедур.

Рак шийки матки може бути попереджений та вчасно виявлений завдяки регулярним медичним оглядам та Пап-тесту. Зробити всі необхідні аналізи та обстеження можна у відділі онкогінекології Med-Aatlant.if.ua/onkohinekolohiia в медичному центрі “Мед-Атлант”.

Як визначається рак шийки матки на обстеженні

Рак шийки матки може бути виявлений під час різних видів обстежень та тестувань, але основним методом для виявлення передракових або ракових змін на шийці матки є Пап-тест і кольпоскопія.

 1. Пап-тест (цитологічне дослідження шийки матки). Під час Пап-тесту лікар забирає клітини з поверхні шийки матки за допомогою спеціальної щіточки. Зразок клітин потім досліджується в лабораторії, де вони оцінюються під мікроскопом. Цей тест призначений для виявлення аномалій в клітинах шийки матки, які можуть свідчити про передракові стани або рак. Якщо результат Пап-тесту підозрілий, лікар призначає додаткові обстеження.
 2. Кольпоскопія. Після підозрілих результатів Пап-тесту може бути проведена кольпоскопія. Під час цієї процедури лікар використовує кольпоскоп (спеціальний мікроскопічний пристрій) для докладного огляду шийки матки. В цей час можуть використовувати спеціальні розчини, які допомагають виділити змінені ділянки шийки матки. Якщо під час колпоскопії виявляються підозрілі зони, можуть бути взяті біопсійні зразки для подальшого аналізу.
 3. Біопсія. Полягає в відборі невеликого зразка тканини з підозрілої ділянки шийки матки для подальшого лабораторного дослідження. Це дозволяє лікарям точно діагностувати наявність раку.

Якщо у пацієнтки виявлено рак шийки матки, лікарі можуть рекомендувати подальше лікування. Серед методів хірургічна операція, хіміотерапія або інші методи, в залежності від стадії раку та інших факторів. Під час регулярних оглядів та скринінгу можна виявити рак шийки матки на ранніх стадіях, коли лікування має найбільше шансів на успіх.

Перейти в каталог новин

Партнери

 • Zdorovi.ua
  Zdorovi.ua
  Пошук та бронювання лікарських засобів. З нами ви економите до 35% - Пошук ліків

Новини за розділами

Розсилка новин

Отримуйте дайджест головних новин кілька разів на місяць

Події

Останні новини

Ми в соц. мережах

Читати новини в Telegram та Instagram