Як вживання алкоголю впливає на ризик раку?


24 вересня був Всесвітній день досліджень раку. Одне з основних завдань у боротьбі з онкозахворюваннями - розвиток та активізація досліджень раку як невід'ємної частини уповільнення прогресування захворювання та покращення показників виживання і якості життя хворих.

Багато людей переконані, що келих червоного вина корисний для серця. Кілька десятиліть тому у численних дослідженнях стверджувалося, що вживання алкоголю від легкого до помірного (часто визначають як не більше за один напій на день для жінок або два напої на день для чоловіків) корисне для здоров’я серцево-судинної системи. У 2022 році Всесвітня федерація серця оприлюднила аналітичний звіт, який розвінчує думку про те, що алкоголь корисний для серця. "Всупереч поширеній думці, алкоголь не є корисним для серцево-судинної системи", — йдеться у звіті. А нові напрацювання вказують на велику кількість хронічних захворювань, пов’язаних з алкоголем. Лише за останній рік дослідження показали, що споживання алкоголю може прискорити генетичне старіння, збільшити ризик нейродегенеративних, серцево-судинних захворювань, а також істотно збільшити ризик ракових захворювань.

Приблизно 4% ракових захворювань у світі спричинені вживанням алкоголю, що дорівнює понад 740 000 випадків раку в усьому світі. Результати низки досліджень доводять, що вживання алкоголю підвищує ризик кількох типів раку, включаючи рак верхніх відділів травного тракту, печінки, товстої кишки та молочної залози.

Не існує безпечної дози алкоголю, наголошують у Всесвітній організації охорони здоров’я й звертають увагу на ризики та шкоду, пов’язані зі вживанням алкоголю. За інформацією ВООЗ, половина всіх ракових захворювань, пов’язаних із вживанням алкоголю, виявлених у Європі, спричинена легким або помірним споживанням алкоголю, типовим для всього регіону. Близько 8% дорослих у Європейському Союзі вживають щодня і близько 29% - щотижня.

Алкоголь є токсичною, психоактивною речовиною та такою, що викликає залежність, і був класифікований Міжнародним агентством з дослідження раку як канцероген групи 1 – це група найвищого ризику, до якої також входять азбест, радіація та тютюн. Етанол (алкоголь) викликає рак через біологічні механізми, оскільки сполука розпадається в організмі, а це означає, що будь-який напій, який містить алкоголь, незалежно від його ціни та якості, підвищує ризик розвитку раку.

Як алкоголь підвищує ризик раку?

Біохімічна шкода. Коли ви вживаєте алкоголь, ваш організм розщеплює його на хімічну речовину під назвою ацетальдегід за підтримки ферменту алкогольдегідрогеназа. Остання відповідальна за розщеплення всього алкоголю, що ви споживаєте. Через зловживання алкоголем метаболічний баланс зміщується в бік більшого накопичення ацетальдегіду. Своєю чергою, ацетальдегід пошкоджує вашу ДНК, зв’язуючись з її молекулою. ДНК — це "інструкція з експлуатації" клітини, яка контролює нормальний ріст і функціонування клітини. Коли ДНК пошкоджена, клітина може почати неконтрольований ріст, перебудовувати трофічні шляхи на користь швидкого споживання енергії і, як наслідок, створити ракову пухлину.

Також відбуваються гормональні зміни. Алкоголь може підвищити рівень деяких гормонів у нашому організмі, таких як естроген та інсулін. Гормони є хімічними месенджерами, а більш високий рівень естрогену та інсуліну може змусити клітини ділитися частіше. Це збільшує ймовірність появи злоякісних ракових клітин.

Крім того, алкоголь за рахунок тератогенного впливу ушкоджує хромосоми у стовбурових клітинах крові й не дає організму відновити пошкодження. Тому окремо наголошується на відмові від алкоголю під час вагітності.

Рак молочної залози

Рак молочної залози є найбільш діагностованим раком у світі та найпоширенішим раком серед жінок.

Вживання алкоголю автоматично не означає, що ви захворієте на рак молочної залози, а відсутність алкоголю не може гарантувати, що цього не станеться. Але є дані, які свідчать про те, що ризик розвитку раку, пов’язаного з алкоголем, значно зростає, якщо ви вживаєте в середньому більше від одного алкогольного напою (або однієї алкогольної одиниці що становить 12 г етанолу) на день. Це еквівалентно одному маленькому (125 мл) келиху вина.

Не існує безпечної дози вживання алкоголю. Ризик раку молочної залози серед жінок, які активно вживають алкоголь, вищий, ніж серед тих, хто ніколи не п'є.

Рак печінки

Печінка – стійкий орган, здатний відновлюватися після пошкоджень. Однак якщо печінка серйозно страждає від тривалого вживання алкоголю, наявні високі ризики розвитку цирозу печінки, а разом з цим - і підвищений ризик раку печінки.

За статистикою CDC, один з 14 випадків раку печінки спричинений вживанням алкоголю. Надмірне вживання алкоголю пов’язане з вдвічі вищим ризиком розвитку двох типів раку печінки (гепатоцелюлярної карциноми та внутрішньопечінкової холангіокарциноми).

Найпоширенішим гістологічним підтипом раку печінки є гепатоцелюлярна карцинома (ГЦК), і близько 154 700 випадків ГЦК у 2020 році були пов’язані з вживанням алкоголю. Мета-аналіз джерел показав підвищення ризику ГЦК на 14% при вживанні 10 г етанолу на день.

Навіть низькі рівні алкоголю є шкідливими, оскільки печінка може виробляти токсичні речовини з алкоголю ще до розвитку цирозу, що може сприяти розвитку раку печінки.

Рак ротової порожнини, глотки, гортані

Споживання алкоголю - від помірного до значного - пов’язане з вищим ризиком деяких видів раку в ділянці голови та шиї. Люди, які помірно п’ють, мають у 1,8 разу вищий ризик розвитку раку порожнини рота (за винятком губ) і горла, а також у 1,4 разу вищий ризик раку гортані (голосових зв’язок), ніж люди, які не п’ють. Ті, хто п’ють у великій кількості, мають у 5 разів вищий ризик раку ротової порожнини та глотки, а також у 2,6 разу вищий ризик раку гортані. Крім того, ризик цих видів раку значно вищий серед людей, які вживають алкоголь та тютюн.

Рак стравоходу

Вживання будь-яких доз алкоголю пов’язане з підвищеним ризиком розвитку плоскоклітинного раку стравоходу. Ризики порівняно з відсутністю вживання алкоголю варіюються від вищих в 1,3 разу для легкого вживання алкоголю до майже в 5 разів вищих для сильного. Крім того, було виявлено, що люди, які успадковують дефіцит ферменту алкогольдегідрогеназа, який метаболізує етанол, мають значно підвищений ризик плоскоклітинної карциноми стравоходу.

Рак кишечника

Рак кишечника – це загальний термін для раку, який починається в товстій або прямій кишці; він також відомий як колоректальний рак. Цей вид раку частіше зустрічається у літніх людей. Понад 4 з 10 (44%) людей з новим діагнозом раку кишечника мають вік 75 років і більше, однак рак може виникнути в будь-якому віці. Вживання алкоголю у помірних і великих кількостях пов’язане з підвищенням ризику раку товстої та прямої кишки в 1,2–1,5 рази порівняно з відсутністю вживання алкоголю.

Що відбувається з ризиком раку після того, як людина припиняє вживати алкоголь?

Більшість досліджень, які вивчали, чи знижується ризик раку після того, як людина припиняє вживати алкоголь, були зосереджені на раку ротової порожнини, глотки, гортані та стравоходу. Загалом ці дослідження показали, що припинення вживання алкоголю не пов’язане з миттєвим зниженням ризику раку. Вони зменшуються з часом, але можуть знадобитися роки, щоб ризики збалансувалися та повернулася до тих часів, коли людина не вживала алкоголь.

Наприклад, у тих хто раніше активно вживав алкоголь, ризик раку ротової порожнини та глотки все ще вищий, ніж у тих, хто ніколи не пив, навіть через 16 років після того, як вони припинили вживати.

Варто зауважити, що темпи зниження ризику розвитку раку у людей, що перестали вживати алкоголь, можуть сильно залежати від інших факторів: способу життя, харчування, вживання тютюну тощо. Тому якщо ви хочете покращити своє здоров’я, відмовившись від алкоголю, не забувайте й про інші фактори, які вас оточують.

Поширена думка про безпечну дозу або навіть користь алкоголю для здоров’я потребує перегляду. У нових дослідженнях продовжують проливати світло на те, як вживання алкогольних напоїв сприяє глобальній смертності та розвитку захворювань.

Пам’ятайте, що вживання алкоголю може підвищувати ризик раку. Можливо, саме цей матеріал стане першим кроком до відмови від алкоголю!

Перейти в каталог новин

Партнери

  • Zdorovi.ua
    Zdorovi.ua
    Пошук та бронювання лікарських засобів. З нами ви економите до 35% - Пошук ліків

Новини за розділами

Розсилка новин

Отримуйте дайджест головних новин кілька разів на місяць

Останні новини

Ми в соц. мережах

Читати новини в Telegram та Instagram