Скринінг раку шийки матки: що таке Пап-тест і як проходить процедура


Пап-тест (або мазок Папаніколау) — це процедура, яка видаляє невеликий шар клітин з поверхні шийки матки для подальшого дослідження нормальних та змінених хворобою клітини для виявлення, діагностики різних інфекцій, наслідків аномальної гормональної активності, а також передракових або ракових уражень клітин.

Як відбувається забір матеріалу для тестування?

Процедура проводиться на оглядовому кріслі або столі. Під час Пап-тесту лікар використає пластиковий або металевий інструмент, який називається «дзеркало», щоб розширити вашу піхву і забезпечити доступ до шийки матки. Так лікар зможе оглянути піхву та шийку матки, а також зібрати тонкий шар клітин із поверхні шийки матки та цервікального каналу. Зразок клітин з шийки матки відправляють у лабораторію для перевірки на наявність аномальних клітин.

Під час процедури та після ви можете відчувати дискомфорт. Можуть також з'явитися незначні вагінальні кров'янисті виділення відразу після тесту та біль внизу живота, ніби щось «тягне». Це нормально. Однак обов’язково повідомте свого лікаря, якщо дискомфорт або кровомазання тривають понад добу після дослідження.

Коли та кому робити тестування?

Відповідно до міжнародних рекомендацій, починати робити Пап-тест потрібно у віці 21 року. У віковій категорії 21-29 років можна робити регулярний Пап-тест кожні 3 роки. Не рекомендовано проводити тестування жінкам молодшим за 21 рік та старшим за 65 років. У першому випадку, жінки переважно мають низьку розповсюдженість уражень, що переходять в РШМ. У другому — скринінг може буде неефективним, якщо в минулому жінка старше 65 років мала негативний результат.

Результати Пап-тестування

Клітини тканин, відібраних під час тесту, перевірять і визначать чи не зазнали певних змін.

  • Якщо змін у клітинах не виявлено, результат дослідження вважається нормальним. Наступне обстеження за допомогою Пап-тесту можна робити через 3 роки.
  • Якщо в клітинах виявлені зміни, це не означає, що у вас знайшли рак. Результати Пап-тесту не є діагнозом раку шийки матки. Відхилення від норми вказують на наявність патологічного процесу, який необхідно уточнити та лікувати, інакше він може призвести до ракової трансформації клітин.

У випадку отримання результату Пап-тесту, який є відхиленням від норми, не відкладайте звернення до лікаря, щоб отримати подальшу консультацію, необхідне обстеження та лікування. Та пам'ятайте, що результат тесту не є діагнозом раку шийки матки! Якщо виявлено зміни, це не означає, що у вас рак, результати має коментувати ваш лікар.

Перейти в каталог новин

Партнери

  • Zdorovi.ua
    Zdorovi.ua
    Пошук та бронювання лікарських засобів. З нами ви економите до 35% - Пошук ліків

Новини за розділами

Розсилка новин

Отримуйте дайджест головних новин кілька разів на місяць

Події

Останні новини

Ми в соц. мережах

Читати новини в Telegram та Instagram